• paul63985

MARSHFIELD WINS SEVEN EVENTS, FINISHES SECOND TO STEVENS POINT AT FIRST HOME BOYS TRACK MEET


Marshfield senior Wyatt LeMoine competes in the high jump during the Tigers’ home boys track meet Tuesday at Heiting Community Stadium. LeMoine won the event with a jump of 5 feet, 8 inches. (Photo by Paul Lecker/For Zaleski Sports)

Zaleski Sports


MARSHFIELD – Marshfield won seven events, but came up just short of the team title at its first home boys track meet at Roehl Track at Heiting Community Stadium on Tuesday.


Stevens Point won the team title with 95.5 points, with Marshfield second with 94, Wausau East was third with 40, and Merrill fourth with 38.5 points at the boys track quadrangular.


Wyatt LeMoine won three events for Marshfield, earning victories in the high jump (5 feet, 8 inches), the long jump (20-9¼), and the triple jump (43-0).


Marshfield also had event wins from the 3,200-meter relay team of Seth Oemig, Jesse Messmann, Myles Jensen and Ian Brunson (9:25.92), Jaiger Halvorsen in the 400 (54.09 seconds), Lukas Barth in the 100 meters (11.27) and Henry Hoerneman in the 1,600 (4:43.81).


Luke LeMoine took second in the high jump (5-6), Hoerneman was second in the 1,600 (2:11.59), and Trevor Foemmel was runner-up in the 400 (56.09) and 110 hurdles (17.96).


The Marshfield boys track team’s next meet is May 10 at the Merrill Quad.


Marshfield Boys Track Quadrangular

May 4, Heiting Stadium, Marshfield

Team scores: 1. Stevens Point 95.5; 2. Marshfield 94; 3. Wausau East 40; 4. Merrill 38.5.

Pole vault: 1. Brady Dillingham (SP) 11-6; 2. Ashton Voermans (MER) 11-6; 3. Logan Mueller (MAR) 11-0; 13. Owen Siegel (MAR) 7-6; 14. Graham Lonsdale (MAR), Michael Dick (MAR) and Vaughn Kolbeck (MAR) 7-0.

High jump: 1. Wyatt LeMoine (MAR) 5-8; 2. Luke LeMoine (MAR) 5-6; 6. Matthew Donovan (MAR) 5-2; 8. James Ketterer (MAR) 5-0.

Long jump: 1. W. LeMoine (MAR) 20-9.25; 2. Carter Koch (SP) 18-9.25; 3. Carson Kvernen (MAR) 18-9; 4. Donovan (MAR) 18-5.5; 7. Trevor Foemmel (MAR) 17-9; 12. Austin Drevlow (MAR) 16-1; 20. Dannel Carbajal Macias (MAR) 14-1.5.

Triple jump: 1. W. LeMoine (MAR) 43-0; 2. Sunhoney Xiong (SP) 42-2; 3. L. LeMoine (MAR) 38-10.5.

Discus: 1. Zachary Zsido (SP) 128-1; 2. Brendan Turner (SP) 125-0; 4. Isaac Dagit (MAR) 111-11; 10. Sebastian Grancorvitz (MAR) 93-3; 17. Foemmel (MAR) 79-4; 18. Logan Metcalfe (MAR) 77-4; 26. Colby Korth (MAR) 54-0.

Shot put: 1. Karter Rashke (SP) 48-2; 2. Jarvis Cobbs (WE) 44-2; 8. Dagit (MAR) 38-5.25; 10. James Clements (MAR) 36-7.75; 13. Metcalfe (MAR) 33-10.5; 17. Grancorvitz (MAR) 31-7.5; 23. Korth (MAR) 26-11.

3,200 relay: 1. Marshfield (Seth Oemig, Jesse Messmann, Myles Jensen, Ian Brunson) 9:25.92; 2. Merrill (David Golisch, Ethan Ravu, Callen Hoeppner, Kyle Stellingworth) 9:40.16; 4. Marshfield (Thomas Cashner, David McKee, Charles Kenney, Hayden Rice) 9:59.15.

110 hurdles: 1. Carter Jensen (MER) 17.02; 2. Foemmel (MAR) 17.96; 3. Kvernen (MAR) 18.81; 4. Evan Pretsch (MAR) 19.05.

100: 1. Lukas Barth (MAR) 11.27; 2. Phil Cooper (WE) 11.28; 10. Jaiger Halvorson (MAR) 11.75; 17. L. LeMoine (MAR) 12.14; 18. Kolbeck (MAR) 12.18; 22. Chase Hinson (MAR) 12.38; 32. Franklin Brodhagen (MAR) 13.10; 36. Drevlow (MAR) 13.68; 39. Carbajal Macias (MAR) 13.90; 40. Owen Siegel (MAR) 14.00; 42. Teagen Stinnette (MAR) 14.46.

1,600: 1. Henry Hoerneman (MAR) 4:43.81; 2. Erek Ross (WE) 4:44.31; 6. Lonsdale (MAR) 5:08.47; 9. Ketterer (MAR) 5:12.09; 24. Ryan Will (MAR) 6:45.50.

800 relay: 1. Merrill (A.J. Vogel, Brian Ball, Carter Jensen, Cameron Gebert) 1:38.65; 2. Wausau East (Gabriel Kluck, Isaac Rozwadowski, Adam Symmank, Ayden Olson) 1:41.65.

400: 1. Halvorsen (MAR) 54.09; 2. Foemmel (MAR) 56.09; 4. Barth (MAR) 57.34; 5. Hinson (MAR) 58.14; 11. Dane Tollefson (MAR) 1:02.54; 12. Drevlow (MAR) 1:02.87; 13. Dagit (MAR) 1:03.98; 20. Stinnette (MAR) 1:16.66; 22. Logan Mueller (MAR) 1:40.21.

400 relay: 1. Merrill (Nik Zastrow, Gebert, Lucas Zastrow, Johnny Krause) 46.43; 2. Wausau East (Jake Brearley, Ralph Pegeus, Kluck, Cooper) 46.81.

300 hurdles: 1. Jensen (MER) 43.34; 2. Caleb Mouw (WE) 44.28; 3. Kvernen (MAR) 46.18; 5. Pretsch (MAR) 48.93.

800: 1. Tye Lepak (SP) 2:08.66; 2. Hoerneman (MAR) 2:11.59; 3. Lonsdale (MAR) 2:13.23; 10. Jensen (MAR) 2:21.35; 13. Dick (MAR) 2:25.14; 17. Brunson (MAR) 2:31.17; 22. Rice (MAR) 2:42.42; 26. Ryan Will (MAR) 3:12.92.

200: 1. Quinton Martin (SP) 23.34; 2. Koch (SP) 23.46; 3. W. LeMoine (MAR) 23.97; 4. Halvorsen (MAR) 24.22; 7. Barth (MAR) 24.86; 8. Dagit (MAR) 24.87; 14. Kolbeck (MAR) 25.28; 21. Tollefson (MAR) 26.38; 26. Mueller (MAR) 26.96; 27. Drevlow (MAR) 27.18; 39. Carbajal Macias (MAR) 29.31; 41. Stinnette (MAR) 32.49.

3,200: 1. Aloysius Franzen (SP) 10:39.60; 2. Collin Symonds (SP) 11:09.89; 5. Thomas Cashmer (MAR) 11:29.34; 10. Charles Kenney (MAR) 13:10.80.

1,600 relay: 1. Stevens Point (Damian Cejka, Kasen Davis, Kyle Franz, name not provided of fourth runner) 3:49.11; 2. Stevens Point (names not provided) 3:51.66; 4. Marshfield (Hoerneman, Lonsdale, Brunson, Ketterer) 3:52.48.

185 views0 comments