SPASH WINS HOME PANTHER BOYS TRACK INVITATIONAL AT UWSP



Zaleski Sports


STEVENS POINT – Stevens Point Area Senior High opened its season with a team victory at its own Panther Indoor Boys Track Invitational on Saturday at the University of Wisconsin-Stevens Point.


Stevens Point won the team title with 95.34 points, with Kimberly taking second with 81.92. Auburndale was 10th with 18.42 points, Pacelli 11th at 16.5 points, Marshfield took 12th with 16 points with a limited squad entered, Neillsville was 13th with 13 points, Wild Rose tied for 16th with 10, Iola-Scandinavia was 18th with eight, Mosinee was 20th with six, and Amherst 21st with three.


Stevens Point won five events and had 15 top-six finishes in all.


Matthew Eiden won the 400 meters (52.02 seconds), James Jacobs was first in the 800 (2:03.79), Aloysius Franzen won the 1,600 (4:34.35), Bode Erickson took first in the 3,200 (9:45.07) and 3,200 relay team won in 8:31.12 for SPASH.


Sunhoney Xiong took third in the long jump (21-4¼) and fourth in the triple jump (41-3), Eiden was fifth in the long jump (20-1), the 800 relay team was second and the 1,600 relay team fourth for the Panthers.


Earning sixth-place finishes for Stevens Point were Zach Bembenek in the pole vault (10-6), Kasen Davis in the 400 (54.91), Tate Bruckhart in the 1,600 (4:58.97), and Cooper Gunderson in the 3,200 (10:36.50).


Auburndale’s Terrance Cottrell-Roberson won the long jump with a leap of 22 feet, 4¾ inches, placed third in the 60 meters in 7.28 seconds, and helped the Eagles’ 1,600 relay team that also included Parker Empey, Austin Quinlan and Gavin White Eagle to a seventh-place finish in 3:49.79.


Wild Rose’s Ethan Tratz also earned a victory, taking first in the triple jump with a jump of 42 feet, ½ inch.


Marshfield’s Henry Hoerneman had a pair of top-six finishes as he placed second in the 1,600 (4:42.00) and sixth in the 800 (2:09.65). He also was part of the Tigers’ 3,200 relay team, along with David McKee, Jesse Messmann and Graham Lonsdale, that took fourth in 9:01.68.


Other top area finishes came from Iola-Scandinavia’s Charlie Vater (second in 3,200, 10:04.46), Pacelli’s Adam Eiden (third in 800, 2:05.48, and third in 1,600, 4:43.37) and Nick Schroeder (fourth in pole vault, 10-6), Neillsville’s Taytor Lowry (second in 800, 2:04.65, and fourth in 1,600, 4:46.10), Amherst’s Jacob Derezinski (sixth in 60, 7.38), and Mosinee’s Wyatt Monyok (seventh in 60, 7.39).


For complete results, click here.

62 views0 comments

Recent Posts

See All