FIVE EARN TITLES AT WIAA STATE GIRLS & BOYS VOLLEYBALL TOURNAMENTS



Zaleski Sports


GREEN BAY – The 49th WIAA State Girls Volleyball Tournament and 58th WIAA State Boys Volleyball Tournament was held Thursday, Nov. 4 through Saturday, Nov. 6 at Resch Center.


Luxemburg-Casco (Division 2) and Howards Grove (Division 3) each won its third-straight state championship.


Last year’s runner-up in Division 4, Chippewa Falls McDonell, won this year’s championship. McDonell also won a state title in 2009.


Oconomowoc won the Division 1 title match, sweeping Appleton North 3-0. The title is Oconomowoc’s first after finishing runner-up three times in the last six years.


The Division 4 field features three first-time state tournament qualifiers in Monticello, Wonewoc-Center and Wabeno/Laona. Last year’s runner-up Chippewa Falls McDonell rounds out the Division 4 tournament.


Milwaukee Marquette, which was making its 20th-straight state tournament appearance and won its 10th overall title with a 3-2 victory over Westosha Central.


Here is a look at the state tournament scoreboard:


2021 WIAA State Boys Volleyball Tournament

Nov. 4-6, at Resch Center, Green Bay

Thursday, Nov. 4

Quarterfinals

No. 2 Milwaukee Marquette (33-7) 3, No. 7 Wauwatosa East (24-13) 0 (25-12, 25-20, 25-21)

No. 6 Hartland Arrowhead (21-12) 3, No. 3 Waukesha Catholic Memorial (26-11) 1 (25-14, 21-25, 27-25, 26-24)

No. 1 Kaukauna (44-1) 3, No. 8 Kenosha Indian Trail (22-14) 0 (25-16, 25-20, 25-16)

No. 5 Westosha Central 3, No. 4 Kettle Moraine (27-11) 1 (19-25, 25-17, 25-23, 25-21)

Friday, Nov. 5

No. 2 Milwaukee Marquette (34-7) 3, No. 6 Hartland Arrowhead (21-13) 1 (25-19, 24-26, 25-17, 25-19)

No. 5 Westosha Central 3, No. 1 Kaukauna (44-2) 0 (25-21, 25-20, 25-19)

Saturday, Nov. 6

Championship: No. 2 Milwaukee Marquette (35-7) 3, No. 5 Westosha Central 2 (14-25, 25-12, 19-25, 25-20, 15-10)

---

2021 WIAA State Girls Volleyball Tournament

Nov. 4-6 at Resch Center, Green Bay

Thursday, Nov. 4

Division 1 Quarterfinals

No. 2 Appleton North (40-6) 3, No. 7 Holmen (29-3) 0 (25-13, 25-18, 25-18)

No. 3 Brookfield Central (35-11) 3, No. 6 River Falls (31-4) 2 (21-25, 25-21, 21-25, 25-9, 15-7)

No. 5 Kettle Moraine (32-6) 3, No. 4 Burlington (38-5) 2 (21-25, 25-22, 26-24, 22-25, 15-9)

No. 1 Oconomowoc (37-5) 3, No. 8 Oak Creek (31-11) 0 (25-12, 25-17, 25-20)

Friday, Nov. 5

Division 4 Semifinals

No. 4 Wabeno/Laona (38-8) 3, No. 1 Monticello (24-2) 1 (25-23, 24-26, 25-23, 25-19)

No. 2 Chippewa Falls McDonell (35-14) 3, No. 3 Wonewoc-Center (27-3) 0 (25-21, 25-19, 25-11)

Division 3 Semifinals

No. 1 Lake Country Lutheran (37-7) 3, No. 4 Unity (36-2) 1 (19-25, 25-19, 25-23, 25-18)

No. 2 Howards Grove (42-5) 3, No. 3 Oconto (36-3) 0 (25-8, 26-24, 25-11)

Division 2 Semifinals

No. 1 Luxemburg-Casco (41-5) 3, No. 4 Reedsburg (27-9) 0 (25-12, 25-15, 25-21)

No. 2 McFarland (40-2) 3, No. 3 Pewaukee (38-10) 1 (25-16, 25-23, 21-25, 25-23)

Division 1 semifinals

No. 2 Appleton North (41-6) 3, No. 3 Brookfield Central (35-12) 0 (25-14, 25-18, 25-18)

No. 1 Oconomowoc (38-5) 3, No. 5 Kettle Moraine (32-7) 0 (25-17, 25-18, 25-23)

Saturday, Nov. 6

Championship matches

Division 1: No. 1 Oconomowoc (39-5) 3, No. 2 Appleton North (41-7) 0 (25-18, 26-24, 25-21)

Division 2: No. 1 Luxemburg-Casco (42-5) 3, No. 2 McFarland (40-3) 1 (25-17, 25-15, 27-29, 25-15)

Division 3: No. 2 Howards Grove (43-5) 3, No. 1 Lake Country Lutheran (37-8) 0 (25-23, 25-15, 25-17)

Division 4: No. 2 Chippewa Falls McDonell (36-14) 3, No. 4 Wabeno/Laona (38-9) 0 (25-13, 25-15, 25-13)

0 views0 comments