google-site-verification=ps-O59qvSC7A58hGVIbvaZZ8LwmWDbiimRjKUU99UCU
  • paul63985

MARSHFIELD SWEEPS TEAM TITLES AT HOME INVITATIONAL


Marshfield's Joseph McKee sprints to the finish line to win the Marshfield Tiger Cross Country Invitational on Tuesday at Wildwood Park in Marshfield. The Marshfield boys and girls each won team titles. (Photo by Paul Lecker/For Zaleski Sports)

By Paul Lecker

For Zaleski Sports


MARSHFIELD – Marshfield’s Joseph McKee and Eliana Kanitz won the individual races to lead both the Tigers’ boys and girls teams to titles at the Marshfield Tiger Cross Country Invitational on Tuesday at Wildwood Park.


The annual meet, scheduled to be run at Frey Field in Spencer, was moved to its old home at Wildwood Park due to heavy rain on Monday night and early Tuesday morning that left the course to wet to compete on.


Both Marshfield's boys and girls teams finished with 33 points, easily capturing the team titles. The Wisconsin Rapids boys and Medford girls placed second.


Joseph McKee finished in 16:42.2, outrunning his brother Joshua McKee, who finished second 19 seconds behind. Johnathon Nowacki of Athens was third in 17:17.7.


Henry Hoerneman took fifth in 17:48. Addison Hill was 10th in 18:23, and Seth Oemig finished 15th in 18:45 to round out Marshfield’s scoring runners.


Auburndale finished fifth, Stratford ninth and Spencer 15th, and Marshfield Columbus Catholic only had four runners and had an incomplete team.


James Heeg led Stratford, taking seventh in 18:03.7, Carl Lundgren finished ninth in 18:20 to lead Auburndale, Spencer’s top runner was Cameron Nieman, who was 78th in 22:19, and Andrew Scheer finished 44th in 20:11 to lead Columbus Catholic.


Noah Dalege took eighth in 18:18.1, Harrison Sullivan was 13th in in 18:31 and Zac Hamel was right behind in 14th at 18:34 for the Wisconsin Rapids boys.



Marshfield's Eliana Kanitz took first place in the girls race at the Marshfield Tiger Cross Country Invitational on Tuesday at Wildwood Park in Marshfield. (Photo by Paul Lecker/For Zaleski Sports)

Kanitz easily won the girls race, finishing in 20:20, 13 seconds ahead of Wisconsin Rapids’ Willow Sering and Franny Seidel of Medford, who each came in within one-half second. Savannah Schley of Loyal/Greenwood finished fourth in 21:10.8.


Meghan Jaeger was fifth in 21:17, Michaela Dick took sixth in 21:24, Kiari Kim finished seventh in 21:43, and Dehlia Kilty took 14th in 22:08 for Marshfield’s first-place winning team.


“The kids ran well today,” Marshfield coach Dan Akin said. “We were very proud of our kids and how we competed.”


In addition to Sering, Faith Dix had a top-10 finish for Wisconsin Rapids, taking eighth in 21:50.7. The Raiders finished third.


Alicia Kawa was 10th, and Jennifer Kahn, Bryn Fronk and Ellee Grunwald took 15th through 17th, to help Medford’s strong second-half performance.


The Auburndale girls tied Mosinee for fourth, Stratford was seventh, Spencer finished 13th and Columbus Catholic was 14th.


Auburndale’s top five runners finished between 12th and 31st, with McKenna Zieher leading the way, taking 12th in 21:59.9.


Lauren Kraus took 32nd in 23:26 to lead Stratford, Emily Wehrman took 55th to top Spencer in 25:17; and Nian Jakel was Columbus’ first runner, taking 56th in 25:25.


“We were glad to get a race in today,” Akin said. “We want to thank the Marshfield Parks & Rec Department, Power Pac, Mark Frey, and many others. They were very accommodating.


“I’ve never had to move a meet before. It was amazing how many people stepped up to help.”



Wisconsin Rapids' Willow Sering edges Franny Seidel of Medford for second place in the girls race at the Marshfield Tiger Cross Country Invitational on Tuesday at Wildwood Park in Marshfield. (Photo by Paul Lecker/For Zaleski Sports)


2019 Marshfield Tiger Cross Country Invitational

Sept. 10, at Wildwood Park, Marshfield

Boys

Team scores: 1. Marshfield 33; 2. Wisconsin Rapids 101; 3. Tomah 106; 4. Medford 113; 5. Auburndale 150; 6. Athens 156; 7. Marathon 169; 8. Mosinee 196; 9. Stratford 199; 10. Nekoosa/Port Edwards 297; 11. Black River Falls 303; 12. Loyal/Greenwood 339; 13. Pittsville 400; 14. Westfield 402; 15. Spencer 405; Marshfield Columbus Catholic incomplete.

Top 10 finishers: 1. Joseph McKee (MARSH) 16:42.2; 2. Joshua McKee (MARSH) 17:03.2; 3. Johnathon Nowacki (ATH) 17:17.7; 4. Eric Kordus (MOS) 17:36.3; 5. Henry Hoerneman (MARSH) 17:48.3; 6. Joseph Sullivan (MED) 18:00.9; 7. James Heeg (ST) 18:03.7; 8. Noah Dalege (WR) 18:18.1; 9. Carl Lundgren (AUB) 18:20.0; 10. Addison Hill (MARSH) 18:23.0.

Other Marshfield finishers: 15. Seth Oemig 18:45.8; 19. Evan Ellis 19:02.9; 28. Eben Lonsdale 19:24.7; 37. Isaac Eberl 19:49.2.

Loyal/Greenwood finishers: 11. Avery Horvath 18:27.7; 71. Devin Degehardt 21:57.3; 92. Josiah Horvath 23:58.4; 94. Hunter Ellis 24:08.1; 99. Ashtin Palms 25:29.5; 101. Jaden Ruggles 25:34.7; 106. Vaughn Zettler 28:22.0.

Other Wisconsin Rapids finishers: 13. Harrison Sullivan 18:31.2; 14. Zac Hamel 18:34.7; 23. Harrison Lambert 19:14.3; 45. Colin Welnitz 20:14.4; 51. Lukus Erickson 20:39.0; 55. Zach Schaeffer 21:02.4; 62. Nathan Hammer 21:26.1.

Other Athens finishers: 17. Andrew Hartmann 18:52.9; 36. Aaron Hartmann 19:45.4; 42. Tanner Westfall 20:04.4; 63. Nathan Wolf 21:27.8; 64. Brooks Kraus 21:29.9; 76. Brandon Jensen 22:13.5.

Marathon finishers: 22. Will Prihoda 19:13.0; 26. Tyler Cliver 19:18.9; 35. Cullen Krasselt 19:34.8; 43. Aaron Schumacher 20:05.1; 46. Jonah Streveler 20:22.3; 50. Jaron Gage 20:36.4; 53. Owen Marks 20:54.4; 60. Brock Warren 21:24.1.

Other Auburndale finishers: 25. Charles Jewell 19:16.6; 31. Gavin White Eagle 19:30.0; 39. Ian Lang 19:55.4; 49. Parker Empey 20:24.9; 57. Dylan Baird 21:15.6; 67. Ian Grosskopf 21:47.0; 74. Noah Schultz 21:58.4.

Other Medford finishers: 18. Conner Carbaugh 19:00.2; 20. Austin Shaw 19:08.4; 24. Logan Searles 19:15.9; 47. Miles Searles 20:24.2; 48. Kyle Petrick 20:24.5; 75. Tristan Price 22:03.4.

Nekoosa/Port Edwards finishers: 29. Derrek Coates 19:25.9; 54. Nathan Gellerup 20:57.7; 68. Max Oycoconnor 21:47.7; 69. Brody Reese 21:49.2; 95. Michael Wilson Jr. 24:08.2; 107. Dustin Pavlicek 29:41.0.

Other Stratford finishers: 32. Caden Bruesewitz 19:30.4; 34. Isaac Thompson 19:33.6; 61. Tyler Holcomb 21:25.7; 72. Cody Miller 21:57.9; 77. Dawson Danen 22:17.4.

Other Mosinee finishers: 39. Carter Barrett 19:54.8; 40. Cooper Szekeress 19:59.9; 52. Logan Cychosz 20:48.1; 70. Jackson Swita 21:54.2; 83. Joshua Hallas 22:43.7; 84. Brayden Hoen 22:43.8.

Marshfield Columbus Catholic finishers: 44. Andrew Scheer 20:11.7; 89. Mark Fieweger 23:44.9; 90. Orion Smith 23:57.2; 102. Derek Fieber 26:37.5.

Pittsville finishers: 73. Brennen Peterson 21:58.3; 81. Sam Bowden 22:41.3; 91. Trace Wilke 23:58.0; 93. Brayden Kumm 24:06.2; 96. Asher Fiala 24:17.9; 97. Wyatt Coulthard 24:18.6; 103. Gage Kumm 27:05.7; 108. Pete Esser 30:09.7.

Spencer finishers: 78. Cameron Nieman 22:19.4; 86. Ashton Ackman 23:05.1; 87. Caleb Rucker 23:18.7; 88. Malachai Anderson 23:27.4; 98. Andrew Sieracki 25:28.0; 100. Austyn Kohls 25:30.1; 109. Braedon Miller 32:47.8.

Girls

Team scores: 1. Marshfield 33; 2. Medford 61; 3. Wisconsin Rapids 80; 4. Auburndale and Mosinee 110; 6. Marathon 150; 7. Stratford 276; 8. Loyal/Greenwood 291; 9. Tomah 301; 10. Athens 318; 11. Black River Falls 324; 12. Nekoosa/Port Edwards 325; 13. Spencer 343; 14. Marshfield Columbus Catholic 379; 15. Westfield 383; Pittsville incomplete.

Top 10 finishers: 1. Eliana Kanitz (MARSH) 20:20.0; 2. Willow Sering (WR) 20:33.4; 3. Franny Seidel (MED) 20:33.7; 4. Savannah Schley (LG) 21:10.8; 5. Meghan Jaeger (MARSH) 21:17.8; 6. Michaela Dick (MARSH) 21:24.8; 7. Kiari Kim (MARSH) 21:43.8; 8. Faith Dix (WR) 21:50.7; 9. Kate Fitzgerald (MOS) 21:51.4; 10. Alicia Kawa (MED) 21:52.0.

Other Wisconsin Rapids finishers: 11. Mason Schuld 21:57.4; 21. Alexis Dix 22:54.1; 40. Elise Moon 24:11.6; 42. Amanda Pfahning 24:21.4; 53. Sydney Maurer 25:07.0; 54. Jessica Leow 25:11.1.

Auburndale finishers: 12. McKenna Zieher 21:59.9; 20. Erricka Zenner 22:40.9; 22. Jordyn Karl 22:54.1; 27. Macie Schmeiser 23:14.9; 31. Autumn Richardson 23:24.8; 36. Victoria Hasenohrl 23:44.6; 37. Vanessa Mitchell 23:52.0; 38. Lily Kloos 24:02.1.

Other Mosinee finishers: 13. Olivia Donohue 22:07.8; 24. Sydney Leszczynski 22:55.4; 25. Allie Kukuczka 23:01.4; 43. Gabi Lewens 24:28.4; 48. Adalyn Lehman 24:56.9; 49. Miranda Solinsky 24:58.7; 62. Maci Barabas 25:41.4.

Other Marshfield finishers: 14. Dehlia Kilty 22:08.0; 26. Bailey Bauer 23:12.9; 39. Reese Scheibe 24:02.4.

Other Medford finishers: 15. Jennifer Kahn 22:13.1; 16. Bryn Fronk 22:13.7; 17. Ellee Grunwald 22:22.1; 18. Alexis Fleegel 22:22.9; 19. Brooke Rudolph 22:35.4; 23. Paige Brandner 22:54.6.

Marathon finishers: 28. Katrina Fredrickson 23:15.4; 29. Jada Prihoda 23:15.8; 30. Laci Hoeksema 23:16.4; 33. Anna Cleven 23:38.3; 35. Kayla Radtke 23:44.4; 41. Jersey Lobner 24:20.5; 47. Camryn Sapinski 24:41.0; 57. Laila Smith 25:27.5.

Stratford finishers: 32. Lauren Kraus 23:26.9; 63. Sarah Zuelke 25:42.4; 64. Bailey Linzmeier 25:46.8; 67. Ella Heidmann 26:05.9; 71. Lydia Golbach 26:32.7; 75. Mercedes Kramer 26:53.8; 78. Maddy Pavloski 27:12.8.

Athens finishers: 34. Abby Van Rixel 23:41.1; 58. Elizabeth Van Rixel 25:27.9; 72. Brooke Rogaczewski 26:45.3; 86. Addyson Zettler 27:47.9; 88. Emma Ford 27:59.9.

Other Loyal/Greenwood finishers: 46. Rylan Lindner 24:39.9; 80. Leah Scherer 27:19.1; 85. Maci Bogdonovich 27:44.6; 93. Maria Hadaschik 28:09.8.

Spencer finishers: 55. Emily Wehrman 25:17.2; 65. Leah Nieman 25:55.6; 76. Emily Klaus 27:09.4; 83. Hannah Zastrow 27:32.5; 87. Aryiah Schuh 27:55.1; 89. Haylee Hopperdietzel 28:01.7; 91. Kaylee Wehrman 28:04.1; 104. Faith Miller 31:10.7.

Marshfield Columbus Catholic finishers: 56. Niah Jakel 25:25.5; 68. Janelle Haupt 26:08.1; 81. Holly Dean 27:20.3; 94. Ashley Dean 28:10.2; 108. Greta Schiferl 35:26.1.

Nekoosa/Port Edwards finishers: 59. Molly McCarthy 25:33.0; 69. Emma Krug 26:13.3; 70. Autumn Andrews 26:16.7; 74. Rhianna Dye 26:49.0; 77. Maggie Searles 27:11.6; 79. Sierra Andrews 27:13.6; 82. Jalena Sprague 27:23.8; 105. Makenzie Amundson 31:16.6.

Pittsville finishers: 95. Kylyn Luepke 28:53.4; 101. Natalie Fuller 30:03.0; 102. Abbi Kuntson 30:19.8.


Paul Lecker is publisher of MarshfieldAreaSports.com, a contributor to Zaleski Sports.

65 views

© 2023 by TheHours. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon

Subscribe to Our Newsletter