google-site-verification=ps-O59qvSC7A58hGVIbvaZZ8LwmWDbiimRjKUU99UCU MEDFORD GIRLS WIN TEAM TITLE AT NEILLSVILLE/GRANTON CROSS COUNTRY INVITE
  • paul63985

MEDFORD GIRLS WIN TEAM TITLE AT NEILLSVILLE/GRANTON CROSS COUNTRY INVITE

Zaleski Sports


NEILLSVILLE – Medford had its top five runners finish no worse than ninth as it captured the girls team title at the Neillsville/Granton Cross Country Invitational on Tuesday.


Savannah Schley of Loyal/Greenwood won the 5-kilometer girls race in 20;51.6, 18 seconds ahead of Medford’s Franny Seidel (21:09.9).


Medford ran away with the team title by placing its next four runners in the top 10. Alicia Kawa was fourth in 21:50, Brooke Rudolph finished seventh in 22:21, Bryn Fronk was eighth in 22:34, and Paige Brandner was ninth in 22:34 for the Raiders.


The Auburndale girls finished second, Neillsville/Granton was eighth and Loyal/Greenwood took ninth. Pittsville had an incomplete team.


McKenna Zieher led Auburndale, finishing sixth in 22:10, and Erricka Zenner was 12th in 23:00.8.


Chloee Lowry finished 22nd in 24:16 and Ashlee Piskow was right behind in 23rd in 24:21 for Neillsville/Granton.


Kylyn Luepke was Pittsville’s top runner, taking 61st in 29:02.


Medford’s Joey Sullivan was the winner of the boys race, finishing in 18:01., four seconds ahead of Taytor Lowry of Neillsville/Granton.


Tomah won the boys team title, with Sparta second. Medford was third, Auburndale finished fifth, Neillsville/Granton ninth, Loyal/Greenwood 11th and Pittsville 12th.


Auburndale’s top runner was Carl Lundgren, who finished sixth in 18:21.


Avery Horvath led Loyal/Greenwood, taking fifth in 18:13.


Pittsville’s top runner was Brennen Peterson, who was 49th in 21:39.2.


Neillsville/Granton Cross Country Invitational

Boys

Team scores: 1. Tomah 55; 2. Sparta 96; 3. Medford 109; 4. Augusta 113; 5. Auburndale 137; 6. Chippewa Valley 165; 7. Bangor 178; 8. Cadott 197; 9. Neillsville/Granton 202; 10. Osseo-Fairchild 263; 11. Loyal/Greenwood 270; 12. Pittsville 307; Alma Center Lincoln incomplete.

Top 10: 1. Joey Sullivan (MED) 18:01.0; 2. Taytor Lowry (NG) 18:05.2; 3. Caleb Lenning (TOM) 18:09.5; 4. Eugene Peterson (TOM) 18:12.3; 5. Avery Horvath (LG) 18:13.0; 6. Carl Lundgren (AUB) 18:21.8; 7. Aaron Dorf (AUG) 18:36.3; 8. Dalton Robinson (AUG) 18:37.1; 9. Jacob Engstrom (AUG) 18:42.0; 10. Peter Weir (CAD) 18:44.7.

Other Medford finishers: 22. Conner Carbaugh 19:23.9; 24. Logan Searles 19:36.1; 26. Austin Shaw 19:47.3; 36. Kyle Petrick 20:31.4; 45. Miles Searles 21:14.4; 75. Tristan Price 23:38.0; 95. Lucas Liske 25:37.1; 96. Lucas Borman 25:42.9; 102. Ryan Neumann 26:11.5;

Other Loyal/Greenwood finishers: 59. Devin Degenhardt 22:05.5; 79. Ashton Palms 23:41.8; 91. Hunter Ellis 24:36.5; 93. Jaden Ruggles 25:30.0; 98. Josiah Horvath 25:53.2; 107. Vaughn Zettler 27:13.9;

Other Neillsville/Granton finishers: 52. Efer Castillo 21:41.5; 86. Teagen Dillenbeck 24:19.2; 87. Stone Johnson 24:20.5; 101. Kane Johnson 26:08.9;

Other Auburndale finishers: 25. Gavin White Eagle 19:39.3; 27. Charles Jewell 19:51.5; 38. Parker Empey 20:43.2; 41. Dylan Baird 21:01.8; 47. Alex Mikes 21:35.2; 48. Noah Schultz 21:38.7; 50. Ian Grosskopf 21:39.5; 89. Adam Kundinger 24:23.1; 100. James Pankratz 26:08.2;

Pittsville finishers: 49. Brennen Peterson 21:39.2; 72. Sam Bowden 23:24.7; 80. Asher Fiala 23:42.6; 82. Trace Wilke 23:48.2; 88. Brayden Kumm 24:21.6; 92. Wyatt Coulthard 25:12.2; 106. Gage Kumm 27:02.2; 116. Pete Esser 30:05.1; 119. Jon Klamrowski 32:07.5; 121. Cole Baker 33:44.7.

Girls

Team scores: 1. Medford 30; 2. Auburndale 68; 3. Sparta 137; 4. Augusta 141; 5. Chippewa Valley 148; 6. Tomah 153; 7. Osseo-Fairchild 171; 8. Neillsville/Granton 176; 9. Loyal/Greenwood 204; Alma Center Lincoln, Bangor, Pittsville and Cadott incomplete.

Top 10: 1. Savannah Schley (LG) 20:51.6; 2. Franny Seidel (MED) 21:09.9; 3. Bailey Peterson (AUG) 21:31.0; 4. Alicia Kawa (MED) 21:50.2; 5. Rebecca Hornby (CV) 22:01.1; 6. McKenna Zieher (AUB) 22:10.5; 7. Brooke Rudolph (MED) 22:21.8; 8. Bryn Fronk (MED) 22:34.2; 9. Paige Brandner (MED) 22:34.5; 10. Kari Herman (OF) 22:34.9.

Other Medford finishers: 11. Ellee Grunwald 22:36.8; 13. Jennifer Kahn 23:02.5; 14. Alexis Fleegal 23:07.0; 33. Tyra Wicke 25:24.5; 34. Karina Herrada 25:27.7; 36. Anya Anfelbeck 25:38.9; 40. Megan Kloth 25:59.3; 60. Justin Wojcik 28:51.0; 72. Kayla Szydel 30:04.9; 79. Lyza Brandner 30:49.6.

Other Auburndale finishers: 12. Erricka Zenner 23:00.8; 16. Jordyn Karl 23:42.9; 18. Macie Schmeiser 23:45.4; 19. Autumn Richardson 23:50.5; 20. Vanessa Mitchell 24:01.7; 24. Lily Kloos 24:48.7; 25. Taylor Stanton 24:53.4; 26. Victoria Hasenohrl 25:01.6; 27. Annamarie Aue 25:06.3; 32. Annalise Jewell 25:21.1; 77. Emmie Richardson 30:30.8; 89. Delaney Becker 31:28.1.

Other Loyal/Greenwood finishers: 62. Maria Hadaschik 29:05.0; 75. Leah Scherer 30:28.9; 76. Aubre Robida 30:29.1; 97. Maria Estrada Rodriguez 33:43.5.

Neillsville/Granton finishers: 22. Chloee Lowry 24:16.2; 23. Ashlee Piskow 24:21.9; 42. Kayla Oldham 26:20.4; 73. Dolorosa Thomas 30:20.0; 88. Josie Anderson 31:16.9; 92. Abigail Shiltz 31:40.8; 94. Lizzy Jorgensen 32:02.2; 104. Vicky Ratsch 40:48.5.

Pittsville finishers: 61. Kylyn Luepke 29:02.8; 67. Abbi Knutson 29:32.7; 80. Maria Esser 30:50.2; 100. Carly Knutson 35:11.6.

0 views

© 2023 by TheHours. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon

Subscribe to Our Newsletter