WISCONSIN RAPIDS BOYS SWIMMING EDGES WAUSAU EAST



Zaleski Sports


WISCONSIN RAPIDS – Wisconsin Rapids won eight of the 11 races and edged Wausau East 84-83 in a Wisconsin Valley Conference boys swimming meet Thursday at Lincoln High School.


Logan Maciejewski won the 200-yard freestyle (2:09.28) and the 500 freestyle (5:59.79), and Jackson Meyer took first in the 50 freestyle (25.66) and the 100 freestyle (57.40), and teamed with David Lee and Aiden Huser to win the 400 freestyle relay for Wisconsin Rapids, which improves to 3-3 in WVC duals this season.


Josh Glenzer added a win in the 100 backstroke (1:19.05), Brady Steward won the 100 breaststroke (1:21.83) and Wyatt Erdmann was first in the 200 individual medley (2:26.64) for Rapids’ other victories.


Wisconsin Rapids will have some time off before a Valley meet at home against Stevens Point on Jan. 20.


Wisconsin Rapids 84, Wausau East 83

200 medley relay: 1. Wausau East (Quinn Barber, J.T. Gorski, Marcus Gruszynski, Isaac Harding) 2:07.79; 2. Wisconsin Rapids (Jesse Blystone, Brady Steward, Luke O’Connor, Josh Glenzer) 2:27.72; 3. Wausau East (Landyn Pfantz, Carter Chapman, Josh Marting, Caden Chapman) 2:29.11.

200 freestyle: 1. Logan Maciejewski (WR) 2:09.28; 2. David Lee (WR) 2:32.97; 3. Erek Ross (WE) 2:33.60; 4. Sully Hanz (WE) 2:34.86; 5. Carter Grimm (WE) 2:38.67.

200 individual medley: 1. Wyatt Erdmann (WR) 2:26.64; 2. Marcus Gruszynski (WE) 2:28.20; 3. Harding (WE) 2:42.98; 4. Glenzer (WR) 3:12.07.

50 freestyle: 1. Jackson Meyer (WR) 25.66; 2. Gorski (WE) 29.26; 3. Pfantz (WE) 30.45; 4. Marting (WE) 32.50; 5. Blystone (WR) 35.89.

100 butterfly: 1. Gryszynski (WE) 1:06.39; 2. Aiden Huser (WR) 1:11.48; 3. Harding (WE) 1:24.45; 4. Lee (WR) 1:50.51.

100 freestyle: 1. Meyer (WR) 57.40; 2. Erdmann (WR) 58.68; 3. Barber (WE) 1:03.19; 4. Caden Chapman (WE) 1:05.47; 5. Marting (WE) 1:22.14.

500 freestyle: 1. Maciejewski (WR) 5:59.79; 2. Huser (WR) 6:30.76; 3. Ross (WE) 7:16.27; 4. O’Connor (WR) 7:20.02; 5. Grimm (WE) 7:32.41; 6. Hanz (WE) 7:37.92.

200 freestyle relay: 1. Wausau East (Gorski, Barber, Harding, Gruszynski) 1:48.92; 2. Wisconsin Rapids (Lee, Huser, Maciejewski, Meyer) 1:52.18; 3. Wausau East (Pfantz, Caden Chapman, Carter Chapman, Grimm) 2:06.54; 4. Wausau East (Dom Wright, Dan’l Sullivan, Jack Place, Hanz) 2:13.53.

100 backstroke: 1. Glenzer (WR) 1:19.05; 2. Pfantz (WE) 1:24.83; 3. O’Connor (WR) 1:27.04; 4. Barber (WE) 1:30.90; 5. Place (WE) 1:47.08.

100 breaststroke: 1. Steward (WR) 1:21.83; 2. Gorski (WE) 1:27.17; 3. Caden Chapman (WE) 1:42.78; 4. Carter Chapman (WE) 1:44.01.

400 freestyle relay: 1. Wisconsin Rapids (Maciejewski, Lee, Huser, Meyer) 4:12.09; 2. Wausau East (Carter Chapman, Hanz, Grimm, Ross) 5:07.08; 3. Wausau East (Marting, Place, Sullivan, Wright) 5:29.06.

24 views0 comments