google-site-verification=ps-O59qvSC7A58hGVIbvaZZ8LwmWDbiimRjKUU99UCU
  • paul63985

STEVENS POINT BOYS WIN TITLE, MARSHFIELD BOYS AND GIRLS 2ND AT WISCONSIN RAPIDS CROSS COUNTRY INVITE

Zaleski Sports


WISCONSIN RAPIDS – Marshfield had two boys and one girl finish in the top four in their respective races, helping both Tigers teams to second-place finishes at the Wisconsin Rapids Cross Country Invitational on Saturday at the Ridges Golf Course, home of the WIAA State Cross Country Meet on Nov. 2.


Marshfield sophomore Eliana Kanitz finished second in the five-kilometer girls race in 19:40.1, 55 seconds behind winner Kate Kopotic of Sun Priarie. Michaela Dick added a seventh-place for the Tigers (20;24.3), who finished with 82 points.


Sun Prairie, behind four top-eight finishes, won the girls team title with 28 points. Wisconsin Rapids was third, Stevens Point finished fourth, Assumption took seventh, Edgar was ninth, and Athens also competed with an incomplete squad in the 20-team field.


Marissa Ellenbecker finished fifth for Edgar in 20:14.7, and Wisconsin Rapids’ Sarah Price took ninth in 20:26.1 to also earn top-10 finishes among the local squads at the meet.


Brittany Beadles was 11th in 20:36.3 to lead Stevens Point.


Assumption’s top girl runner was Cristin Casey, who finished 25th in 21:11.8.


Elizabeth Van Rixel led Athens, taking 51st in 22:27.9.


Stevens Point had its top five runners finish in the top nine to easily win the boys team title with 21 points. Marshfield was a distant second with 94.


Wisconsin Rapids finished fourth, Athens was 15th, and Edgar and Assumption had incomplete teams.


Jake Lepak of Stevens Point won the boys race in 16:01.0, five seconds ahead of teammate Jacob Bourget.


Joshua McKee was third in 16:11.3 and Joseph McKee finished fourth in 16:13.0 to lead the way for Marshfield. Henry Hoerneman also added a solid 14th-place finish in 17:00.5.


Garrett Dolan was fifth for Assumption (16:20.4), Harrison Sullivan led Wisconsin Rapids, taking 11th (16:53.2), Andrew Hartman was Athens’ top finisher in 62nd (18:32.3), and Cole Schilling led Edgar, finishing 109th (20:48.8).


Marshfield, Stevens Point and Wisconsin Rapids will compete at the Wisconsin Valley Conference Meet at Standing Rock Park in Stevens Point on Saturday, Oct. 19.


Wisconsin Rapids Cross Country Invitational

Boys

Team scores: 1. Stevens Point 21; 2. Marshfield 94; 3. Sauk Prairie 103; 4. Wisconsin Rapids 160; 5. Manitowoc 173; 6. Tomah 174; 7. Deerfield/Cambridge 200; 8. Oshkosh West 208; 9. Sun Prairie 215; 10. Darlington 280; 11. Sparta 286; 12. Onalaska Luther 316; 13. Rosholt 343; 14. Green Bay West 350; 15. Athens 392; Adams-Friendship, Edgar, Gillett, Birchwood and Wisconsin Rapids Assumption incomplete.

Top 10: 1. Jake Lepak (STP) 16:01.0; 2. Jacob Bourget (STP) 16:06.0; 3. Joshua McKee (MAR) 16:11.3; 4. Joseph McKee (MAR) 16:13.0; 5. Matthew Marcinske (BIR) 16:17.4; 6. Garrett Dolan (WRA) 16:20.4; 7. Zach Scharbarth (STP) 16:40.0; 8. James Jacobs (STP) 16:43.1; 9. Christian Manthey (STP) 16:43.6; 10. Hudson Haas (SAP) 16:48.2.

Other Stevens Point finishers: 12. Josh Bourget 16:54.0; 13. Tristan Sernau 16:56.3; 34. Daniel Kiefer 17:42.7.

Other Marshfield finishers: 14. Henry Hoerneman 17:00.5; 36. Addison Hill 17:46.6; 47. Isaac Eberl 18:14.9; 54. Evan Ellis 18:19.3; 58. Elijah Witzel 18:27.6; 72. Myles Jensen 18:52.1.

Wisconsin Rapids finishers: 11. Harrison Sullivan 16:53.2; 24. Noah Dalege 17:26.3; 40. Zac Hamel 17:54.6; 41. Harrison Lamberg 17:55.1; 63. Colin Welnitz 18:33.2; 67. Nathan Hammer 18:39.2; 80. Lukas Erickson 19:03.1; 82. Damien Bennett 19:04.7.

Athens finishers: 62. Andrew Hartmann 18:32.3; 77. Aaron Hartmann 19:02.1; 96. Tanner Westfall 19:41.1; 105. Nathan Wolf 20:12.4; 106. Brooks Kraus 20:26.1; 120. Caleb Welbes 21:56.8; 126. Jerran Modjewski 24:02.8.

Edgar finishers: 109. Cole Schilling 20:48.8; 117. Alex Thompson 21:47.7; 123. Justin Westfall 22:16.6; 127. Blake Tarter 24:35.2.

Other Assumption finishers: 78. Dennis Mattot 19:03.1; 99. Blake Lobner 19:56.6.

Girls

Team scores: 1. Sun Prairie 28; 2. Marshfield 82; 3. Wisconsin Rapids 102; 4. Stevens Point 124; 5. Gillett 146; 6. Darlington 166; 7. Wisconsin Rapids Assumption 226; 8. Sauk Prairie 236; 9. Edgar 245; 10. Tomah 247; 11. Manitowoc 262; 12. Deerfield/Cambridge 299; 13. Onalaska Luther 316; 14. Sparta 322; Adams-Friendship, Athens, Green Bay West and Rosholt incomplete.

Top 10: 1. Kate Kopotic (SUNP) 18:45.5; 2. Eliana Kanitz (MAR) 19:40.1; 3. Dani Thompson (SUNP) 19:46.3; 4. Hannah Ray (SUNP) 19:55.0; 5. Marissa Ellenbecker (ED) 20:14.7; 6. Hannah Wilcox-Borg (TOM) 20:19.4; 7. Michaela Dick (MAR) 20:24.3; 8. Amber Hodges (SUNP) 20:25.1; 9. Sarah Price (WR) 20:26.1; 10. Sylvia Hansen (GIL) 20:31.4.

Other Marshfield finishers: 21. Kairi Kim 21:05.8; 24. Meghan Jaeger 21:11.0; 32. Dehlia Kilty 21:31.2; 36. Jerica Mueller 21:46.3; 45. Bailey Bauer 22:11.6; 59. Leah Brown 22:53.8.

Other Wisconsin Rapids finishers: 16. Elise Moon 20:50.8; 18. Faith Dix 20:54.3; 27. Willow Sering 21:15.5; 37. Alexis Dix 21:46.5; 38. Mason Schuld 21:47.1; 57. Jessica Leow 22:51.3; 60. Sydney Maurer 22:53.9.

Stevens Point finishers: 11. Brittany Beadles 20:36.3; 28. Autumn Itzen 21:21.4; 29. Emelia Johnson 21:22.0; 31. Shaya Kvatek 21:30.4; 33. Josie Reeve 21:31.8; 48. Anna Meilahn 22:21.0; 58. Kamryn Meixner 22:53.6.

Other Edgar finishers: 20. Morgan Schnelle 21:02.8; 77. Rachel Brewster 23:38.1; 80. Brooklyn Schwoerer 23:59.8; 89. Gretchen Brewster 24:26.3; 105. Amber Skryzchak 25:16.7; 113. Jessica Mucha 26:42.1.

Assumption finishers: 25. Cristin Casey 21:11.8; 34. Grace Dolan 21:33.5; 47. Maddie Meinel 22:20.6; 72. Olivia Wilson 23:19.8; 96. Amber Schoenick 24:47.8; 112. Morgan Reichl 26:40.9.

Athens finishers: 51. Elizabeth Van Rixel 22:27.9; 86. Kaitlyn Riehle 24:09.9; 98. Brooke Rogaczewski 24:52.9; 110. Addyson Zettler 26:06.9.

31 views

© 2023 by TheHours. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon

Subscribe to Our Newsletter