STEVENS POINT BOYS SWIMMING SWEEPS ALL 11 RACES TO DEFEAT WISCONSIN RAPIDS



Zaleski Sports


STEVENS POINT – Stevens Point won all 11 races and defeated Wisconsin Rapids 128-41 in a Wisconsin Valley Conference boys swimming dual meet on Thursday at Stevens Point Area Senior High.


Stevens Point is now 3-0 and Wisconsin Rapids 1-2 in Wisconsin Valley Conference dual meets this season.


Konnor Pilger won the 200 freestyle (1:54.45) and the 500 freestyle (5:04.80), Kyle Franz took first in the 100 freestyle (53.76 seconds) and the 100 breaststroke (1:14.01), and Cade Casey won the 50 freestyle (23.63) and the 100 backstroke (58.88) to earn multiple individual wins for Stevens Point.


SPASH won all three relays, with Pilger, Franz and Casey each playing parts in two separate victories.


Will Gargulak won the 100 butterfly (58.33) and Sam Gargulak won the 200 individual medley (2:23.97) for the other two wins for the Panthers.


Stevens Point 128, Wisconsin Rapids 41

200 medley relay: 1. Stevens Point (Cade Casey, Kyle Franz, Will Gargulak, Keegan McKinley-Chapin) 1:49.94; 2. Stevens Point (Eddie Sapa, Landon Bicknase, Gavin Stelzer, Kegan Brown) 2:02.17; 3. Wisconsin Rapids (Logan Maciejewski, Brady Steward, Luke O’Connor, Josh Glenzer) 2:31.64.

200 freestyle: 1. Konnor Pilger (SP) 1:54.45; 2. Hayden Ackerlund (SP) 2:17.57; 3. Alex Bournoville (WR) 2:21.52; 4. Maciejewski (WR) 2:25.74; 5. Nevyn Klessig (SP) 2:34.78.

200 individual medley: 1. Sam Gargulak (SP) 2:23.97; 2. Wyatt Erdmann (WR) 2:30.87; 3. Bicknase (SP) 2:35.84; 4. Jackson Meyer (WR) 2:36.13; 5. Joey Kozicki (SP) 2:42.85.

50 freestyle: 1. Casey (SP) 23.63; 2. McKinley-Chapin (SP) 24.76; 3. Stelzer (SP) 25.75; 4. Steward (WR) 30.10; 5. Glenzer (WR) 33.09.

100 butterfly: 1. W. Gargulak (SP) 58.33; 2. Sapa (SP) 1:06.07; 3. Stelzer (SP) 1:10.65; 4. Aiden Huser (WR) 1:15.90.

100 freestyle: 1. Franz (SP) 53.76; 2. McKinley-Chapin (SP) 57.97; 3. Ackerlund (SP) 58.39; 4. Erdmann (WR) 58.51; 5. Steward (WR) 1:09.40.

500 freestyle: 1. Pilger (SP) 5:04.80; 2. S. Gargulak (SP) 6:00.22; 3. Meyer (WR) 6:15.12; 4. Maciejewski (WR) 6:34.79; 5. Klessig (SP) 7:33.85.

200 freestyle relay: 1. Stevens Point (McKinley-Chapin, Ackerlund, Stelzer, Pilger) 1:43.78; 2. Wisconsin Rapids (Erdmann, Huser, Bournoville, Meyer) 1:49.83; 3. Wisconsin Rapids (Glenzer, Steward, O’Connor, Maciejewski) 2:05.46; 4. Stevens Point (Hayden Nguyen, Kozicki, Andrew Dziak, Klessig) 2:06.13.

100 backstroke: 1. Casey (SP) 58.88; 2. W. Gargulak (SP) 1:03.01; 3. Sapa (SP) 1:10.80; 4. Huser (WR) 1:23.21; 5. Glenzer (WR) 1:27.58.

100 breaststroke: 1. Franz (SP) 1:14.01; 2. Bicknase (SP) 1:21.03; 3. Bournoville (WR) 1:25.59; 4. Kozicki (SP) 1:28.38; 5. O’Connor (WR) 1:42.79.

400 freestyle relay: 1. Stevens Point (W. Gargulak, Casey, Pilger, Franz) 3:45.88; 2. Stevens Point (Sapa, Ackerlund, Levi Hubbard, S. Gargulak) 4:07.98; 3. Wisconsin Rapids (Meyer, Huser, Bournoville, Erdmann) 4:12.33; 4. Stevens Point (Brown, Hoffman, Klessig, Gunderson) 4:37.86.

39 views0 comments