STEVENS POINT BOYS SWIMMING EDGES MARSHFIELD, REMAINS UNBEATEN IN WVC


Marshfield's Kyle Berres won the 50-yard and 100-yard freestyle races during the Tigers' home boys swimming meet against Stevens Point on Thursday. (Photo by Paul Lecker/Zaleski Sports)

Zaleski Sports


MARSHFIELD – Two close races went in Stevens Point’s favor and the Panthers were able to edge Marshfield 89-81 in a Wisconsin Valley Conference boys swimming meet Thursday at Marshfield High School.


Will Gargulak won the 100 butterfly by 0.43 seconds and Stevens Point won the 200-yard freestyle relay by 0.17 seconds to provide the difference in the team score for the Panthers, who are now 6-0 in the WVC.


Konnor Pilger won the 200 freestyle (1:52.77) and the 500 freestyle (5:04.07), and Gargulak also won the 100 butterfly (57.28) to earn multiple wins for Stevens Point.


Kyle Berres was a double individual race winner for Marshfield (5-2 WVC), taking first in the 50 freestyle (23.62) and the 100 freestyle (51.80).


Marshfield’s other win came from the 400 freestyle relay team of Graham Lonsdale, Brayden Fischer, Henry Hilbelink and Berres (3:39.41).


Marshfield will compete at the Sheboygan South Invitational on Saturday.


Stevens Point 89, Marshfield 81

200 medley relay: 1. Stevens Point (Eddie Sapa, Kyle Franz, Will Gargulak, Keegan McKinley-Chapin) 1:52.20; 2. Marshfield (Zander Edmundson, Michael Dick, Simon Dagit, Kyle Berres) 1:54.18; 3. Marshfield (Hayden Nelson, Kevin Buth, Zachary Curtis, Matt Begotka) 2:05.99; 4. Stevens Point (Levi Hubbard, Nevyn Klessig, Kegan Brown, Joey Kozicki) 2:08.37; 5. Marshfield (Ryan Grassman, Reid Geiger, Carlos Koehn, Garrett Bernarde) 2:17.68; 6. Stevens Point (Nathan Busch, Haden Nguyen, Andrew Dziak, Cooper Gunderson) 2:26.73.

200 freestyle: 1. Konnor Pilger (SP) 1:52.77; 2. Graham Lonsdale (MAR) 1:58.97; 3. Sam Gargulak (SP) 2:08.65; 4. Dick (MAR) 2:12.30; 5. Landon Bicknase (SP) 2:12.65; 6. Simon Kloos (MAR) 2:25.39.

200 individual medley: 1. W. Gargulak (SP) 2:17.92; 2. Henry Hilbelink (MAR) 2:28.39; 3. Nelson (MAR) 2:29.74; 4. Begotka (MAR) 2:37.06; 5. Hubbard (SP) 2:40.15; 6. Kozicki (SP) 2:41.40.

50 freestyle: 1. Kyle Berres (MAR) 23.62; 2. McKinley-Chapin (SP) 25.16; 3. Brayden Fischer (MAR) 26.05; 4. Gavin Setelzer (SP) 26.10; 5. Edmundson (MAR) 26.28; 6. Klessig (SP) 26.69.

100 butterfly: 1. W. Gargulak (SP) 57.28; 2. Dagit (MAR) 57.71; 3. Sapa (SP) 1:02.46; 4. Kegan Brown (SP) 1:09.91; 5. Z. Curtis (MAR) 1:17.67; 6. Kloos (MAR) 1:23.34.

100 freestyle: 1. Berres (MAR) 51.80; 2. Franz (SP) 53.25; 3. Fischer (MAR) 57.67; 4. Stelzer (SP) 57.77; 5. McKinley-Chapin (SP) 57.79; 6. Begotka (MAR) 1:01.25.

500 freestyle: 1. Pilger (SP) 5:04.07; 2. Lonsdale (MAR) 5:34.88; 3. S. Gargulak (SP) 5:50.65; 4. Koehn (MAR) 6:05.23; 6. H. Hilbelink (MAR) 6:16.78; 6. Kozicki (SP) 6:24.17.

200 freestyle relay: 1. Stevens Point (Franz, McKinley-Chapin, Stelzer, Pilger) 1:39.36; 2. Marshfield (Lonsdale, H. Hilbelink, Dagit, Fischer) 1:39.53; 3. Marshfield (Begotka, Edmundson, Nelson, Koehn) 1:48.39; 4. Stevens Point (S. Gargulak, Conner Hoffman, Kozicki, Bicknase) 1:51.80; 5. Marshfield (Buth, Carson Bernarde, Luke Hilbelink, G. Bernarde) 1:59.10.

100 backstroke: 1. Sapa (SP) 1:06.01; 2. Nelson (MAR) 1:08.68; 3. Edmundson (MAR) 1:10.69; 4. Brown (SP) 1:11.15; 5. Hubbard (SP) 1:15.79; 6. Z. Curtis (MAR) 1:21.73.

100 breaststroke: 1. Franz (SP) 1:11.97; 2. Dick (MAR) 1:13.86; 3. Dagit (MAR) 1:15.11; 4. Klessig (SP) 1:15.61; 5. Buth (MAR) 1:19.97; 6. Bicknase (SP) 1:21.11.

400 freestyle relay: 1. Marshfield (Lonsdale, Fischer, H. Hilbelink, Berres) 3:39.41; 2. Stevens Point (W. Gargulak, S. Gargulak, Sapa, Pilger) 3:43.16; 3. Stevens Point (Bicknase, Brown, Klessig, Stelzer) 4:08.16; 4. Marshfield (Buth, Dick, Z. Curits, Koehn) 4:21.97; 5. Stevens Point (Busch, Gunderson, Hoffman, Hubbard) 4:33.70; 6. Marshfield (Kloos, Grassman, C. Bernarde, G. Bernarde) 4:37.86.

53 views0 comments

Recent Posts

See All