• jasonzaleski

MARSHFIELD HAS THREE PICKED TO FIRST TEAM OF 2020 ALL-VALLEY FOOTBALL ASSOCIATION TEAM


Marshfield senior defensive end Ethan Dagit (33) was named to the first team of the 2020 All-Valley Football Association Team. Dagit earned first-team honors for the second year in a row. (Photo by Paul Lecker/For Zaleski Sports)

By Paul Lecker

For Zaleski Sports


Marshfield had three first-team selections to the 2020 All-Valley Football Association Team, which was voted on by the six conference coaches following the season.


Senior offensive lineman Devin Dieringer and senior cornerback Parker Weik were unanimous first-team picks for Marshfield, and defensive end Ethan Dagit also was a first-team selection. Weik and Dagit were first-team selections for the second year in a row.


Hortonville quarterback Sam Dodd was named Offensive Player of the Year as he threw for 918 yards and eight touchdowns in four games.


D.C. Everest inside linebacker Orion Boe was chosen as the Defensive Player of the Year and D.C. Everest’s Tim Strehlow was picked as Coach of the Year after leading the Evergreens to the VFA title.


Offensive lineman Garrett Anderson, fullback/tight end Simon Slade, wide receiver Wyatt LeMoine, defensive lineman Zak Glamann, inside linebacker Jaden Wilhelm and outside linebacker Brenden Braund were second-team selections for Marshfield.


2020 All-Valley Football Association Team

First Team

(*denotes unanimous selection)

Offense

Line: *Brendan Harder, sr., D.C. Everest; *Rames Frisch, sr., D.C. Everest; *Devin Dieringer, sr., Marshfield; *Logan Burish, jr., Wausau West; *Luke Hafermann, jr., Wisconsin Rapids.

Fullback/tight end: Jesse Rombalski, sr., D.C. Everest; Ean Marciniak, sr., Wausau West.

Receiver: Dylan Lisitza, sr., Wisconsin Rapids; T.J. Payne, sr., Hortonville; Parker Lawrence, sr., Hortonville.

Running back: Colton Geurink, jr., Wausau West; Ty Strehlow, jr., D.C. Everest.

Quarterback: *Sam Dodd, jr., Hortonville.

Defense

Line: Jack Davisson, sr., D.C. Everest; Trever Peterson, sr., Wausau West; Zach Roovers, jr., Hortonville.

End: *Daveon Gillespie, jr., Wausau West; Ethan Dagit, sr., Marshfield.

Inside linebacker: *Orion Boe, sr., D.C. Everest; Ben Buelow, sr., Hortonville.

Outside linebacker: *Max Buchholz, jr., D.C. Everest; Wesley Schneider, sr., Wausau West; Freddy Lehrke, sr., D.C. Everest.

Cornerback: *Alec Schuster, jr., D.C. Everest; *Parker Weik, sr., Marshfield.

Safety: Owen Latendresse, sr., D.C. Everest; Jackson Schooley, jr., Wisconsin Rapids.

Special Teams

Kicker: *Bryce Morris, sr., D.C. Everest.

Punter: *Dylan Lisitza, sr., Wisconsin Rapids.

Return specialist: Chase Hughes, sr., Hortonville.

Second Team

Offense

Line: Brennan Neitzel, sr., D.C. Everest; Jack Johnson, sr., D.C. Everest; Garrett Anderson, jr., Marshfield.

Fullback/tight end: Simon Slade, sr., Marshfield; Brandt Rice, so., Wausau West.

Receiver: Wyatt LeMoine, sr., Marshfield.

Running back: Leo Brostowitz, so., Wisconsin Rapids; Brock Babiash, jr., D.C. Everest.

Quarterback: Beau Svoke, jr., D.C. Everest.

Defense

Line: Zak Glamann, jr., Marshfield.

End: Kaden Kretlow, jr., D.C. Everest; Brady Mashlan, jr., Hortonville.

Inside linebacker: Jaden Wilhelm, sr., Marshfield; Keagan Christy, jr., Wisconsin Rapids.

Outside linebacker: Brenden Braund, sr., Marshfield.

Safety: Francis O’Connor, sr., Hortonville; Reed Napiwocki, jr., Wausau West.

Special Teams

Return specialist: Ty Strehlow, jr., D.C. Everest.

Honorable Mention

Offense

Line: Zach Roovers, jr., Hortonville; Cayden Kershaw, so., Wausau West; Evan Roach, sr., Hortonville; Bodie Schanhofer, jr., Hortonville; Gus Johnson, sr., D.C. Everest.

Fullback/tight end: Mac Lucas, sr., Wisconsin Rapids.

Receiver: Sam Moses, sr., Wausau East; Max Helke, sr., Wausau West.

Running back: Logan Durham, sr., Marshfield; Jack Ohrmundt, sr., Wausau East; Eric Haupt, jr., Wisconsin Rapids.

Defense

Line: Cole Gascoigne, sr., D.C. Everest; Athan Somers, jr., Wausau West.

End: Colton Bundy, sr., D.C. Everest; August Maurer, so., Hortonville; Mason Mitchell, so., Wisconsin Rapids.

Inside linebacker: Evan Gartzke, sr., D.C. Everest; Joe Berens, jr., Wausau West; Nathan Frost, sr., Wisconsin Rapids.

Cornerback: Jaiger Halvorson, sr., Marshfield; T.J. Payne, sr., Hortonville.

Safety: Matt Donovan, sr., Marshfield; Demitrio Covarrubias, sr., D.C. Everest.

Special Teams

Kicker: Nick Raasch, sr., Wausau West.

Punter: Seth Peterson, sr., Marshfield.

Return specialist: Tanner Graham, sr., D.C. Everest; Noah Gnatz, sr., Wausau West.

Offensive Player of the Year: Sam Dodd, quarterback, Hortonville.

Defensive Player of the Year: Orion Boe, inside linebacker, D.C. Everest.

Coach of the Year: Tim Strehlow, D.C. Everest.


2 views0 comments

© 2023 by TheHours. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon

Subscribe to Our Newsletter