• paul63985

STRATFORD BOYS, AUBURNDALE GIRLS WIN TITLES AT AUBURNDALE CROSS COUNTRY INVITE

Zaleski Sports


SPENCER – The Stratford boys and Auburndale girls ran to titles at the Auburndale Cross Country Invitational, which was held at Frey Field in Spencer on Tuesday.


James Heeg won the boys race in 17:49.1 for Stratford, which had other top-10 finishes from Andrew Chapel (fourth, 17:56.5) and Isaac Thompson (ninth, 18:59.7).


Athens finished second, Auburndale third, Stevens Point Pacelli sixth, Pittsville seventh, and Spencer eighth in the boys team standings. Marshfield Columbus Catholic did not have a complete team.


Stevens Point Pacelli’s Jay Engebretson was second in 17:52.4 and Carl Lundgren was third for Auburndale in 17:54.8.


Athens had had two top-10 finishers as Andrew Hartmann was fifth in 18:05.1 and Aaron Hartmann took eighth in 18:55.0.


Andrew Scheer finished 17th in 19:18.6 for Columbus Catholic, and Cameron Nieman led Spencer, taking 44th in 21:27.7.


Auburndale had six of the top nine finishers in the girls race, including the top three. McKenna Zieher won in 21:15.7, with Jordyn Karl second in 21:30.5 and Erricka Zenner third in 21:35.9.


Vanessa Mitchell took sixth (22:23.9), Autumn Richardson was seventh (22:27.6) and Lily Kloos finished ninth (22:43.0) as well for Auburndale.


Prentice was second, Athens fourth, Stratford fifth, Spencer sixth, Pittsville seventh and Marshfield Columbus Catholic eighth in the girls team standings.


Abby Van Rixel finished eighth in 22:31.7 for Athens.


Ella Heidmann was 11th in 22:47.8 for Stratford’s top finish.


Emily Wehrman topped Spencer, taking 17th in 23:49.4, and Holly Dean was 39th for Columbus Catholic in 26:09.7.


Auburndale Cross Country Invitational

Oct. 8, at Frey Field, Spencer

Boys

Team scores: 1. Stratford 56; 2. Athens 68; 3. Auburndale 71; 4. Prentice 88; 5. Phillips 114; 6. Stevens Point Pacelli 116; 7. Pittsville 209; 8. Spencer 220; Marshfield Columbus Catholic incomplete.

Top 10: 1. James Heeg (ST) 17:49.1; 2. Jay Engebretson (SPP) 17:52.4; 3. Carl Lundgren (AUB) 17:54.8; 4. Andrew Chapel (ST) 17:56.5; 5. Andrew Hartmann (ATH) 18:05.1; 6. Adam Eiden (SPP) 18:32.3; 7. Peyton Enders (PR) 18:39.6; 8. Aaron Hartmann (ATH) 18:55.0; 9. Isaac Thompson (ST) 18:59.7; 10. Kees Hoogland (PH) 19:00.8.

Other Auburndale finishers: 12. Charles Jewell 19:08.0; 14. Gavin White Eagle 19:09.7; 26. Parker Empey 19:59.5; 28. Dylan Baird 20:11.7; 32. Ian Grosskopf 20:23.2; 35. Alex Mikes 20:31.6; 39. Noah Schultz 21:01.7; 59. Adam Kundinger 22:48.0; 60. James Pankratz 22:49.9.

Other Pacelli finishers: 11. Sam Grywacz 19:01.7; 65. Mitchell Jensen 23:33.6; 68. Jacob Zimmerman 24:13.4.

Other Stratford finishers: 19. Caden Bruesewitz 19:36.7; 25. Cody Miller 19:58.1; 30. Brett Bangart 20:20.7; 31. Tyler Holcomb 20:21.7; 34. Dawson Danen 20:27.6; 40. Lance Krieg 21:04.8; 45. Spencer Griepentrog 21:32.9; 56. Sam Reiff 22:28.8; 70. Keegan Fischer 25:38.8.

Other Athens finishers: 13. Tanner Westfall 19:08.2; 16. Brock Thompson 19:17.3; 27. Nathan Wolf 20:11.2; 29. Brooks Kraus 20:19.3; 49. Caleb Welbes 21:52.1; 50. Brandon Jensen 21:53.0; 69. Jerran Modjewski 24:25.0; 71. Bradyn Peterson 25:57.3.

Pittsville finishers: 42. Trace Wilke 21:22.0; 43. Sam Bowden 21:22.5; 52. Asher Fiala 22:02.3; 54. Wyatt Coulthard 22:14.6; 73. Gage Kumm 26:33.2; 76. Pete Esser 30:30.0; 77. Cole Baker 31:17.0; 78. Jon Klamrowski 31:28.8.

Spencer finishers: 44. Cameron Nieman 21:27.7; 55. Ashton Ackman 22:22.8; 57. Malachai Anderson 22:29.5; 61. Kaizer Eikleberry 23:00.4; 63. Austyn Kohls 23:19.5; 72. Andrew Sieracki 26:00.3.

Columbus Catholic finishers: 17. Andrew Scheer 19:18.6; 33. Mark Fieweger 20:24.0; 67. Orion Smith 24:12.5.

Girls

Team scores: 1. Auburndale 19; 2. Prentice 72; 3. Phillips 74; 4. Athens 102; 5. Stratford 116; 6. Spencer 137; 7. Pittsville 209; 8. Marshfield Columbus Catholic 212; Stevens Point Pacelli incomplete.

Top 10: 1. McKenna Zieher (AUB) 21:15.7; 2. Jordyn Karl (AUB) 21:30.5; 3. Erricka Zenner (AUB) 21:35.9; 4. Kalin Baratka (PH) 21:40.3; 5. Serena Moore (PR) 21:53.1; 6. Vanessa Mitchell (AUB) 22:23.9; 7. Autumn Richardson (AUB) 22:27.6; 8. Abby Van Rixel (ATH) 22:31.7; 9. Lily Kloos (AUB) 22:43.0; 10. Kaitlyn Erickson (PR) 22:43.6.

Stratford finishers: 11. Ella Heidmann 22:47.8; 26. Bailey Linzmeier 24:51.4; 27. Sarah Zuelke 24:54.9; 30. Megan Schmidt 25:22.6; 40. Mercedes Kramer 26:10.9; 42. Lydia Golbach 26:33.7; 46. Maddy Pavloski 26:43.1; 57. Carolynn Heibl 27:44.1; 58. Brenna Manecke 27:46.9; 61. Mirah Schoenfuss 28:37.9; 66. Grace Greenberg 29:58.7.

Other Auburndale finishers: 12. Macie Schmeiser 22:52.3; 14. Annalise Jewell 23:08.7; 15. Victoria Hasenohrl 23:36.6; 20. Taylor Stanton 24:16.8; 25. Annamarie Aue 24:40.0; 33. Kimmy Burton 26:01.5; 51. Lillian Onsager 27:05.6; 62. Emmalee Richardson 28:38.3; 63. Delaney Becker 28:44.8; 68. Hannah Schulte 30:30.9.

Other Athens finishers: 16. Elizabeth Van Rixel 23:40.4; 24. Kaitlyn Riehle 24:38.6; 34. Brooke Rogaczewski 26:05.9; 35. Addyson Zettler 26:06.7.

Spencer finishers: 17. Emily Wehrman 23:49.4; 31. Kaylee Wehrman 25:55.6; 32. Hannah Zastrow 25:59.6; 37. Leah Zastrow 26:09.2; 41. Emily Klaus 26:13.1; 48. Faith Miller 26:52.7; 50. Haylee Hopperdietzel 27:01.2; 53. Savana Miller 27:28.9; 54. Leah Nieman 27:31.2; 65. Aryiah Schuh 29:08.9; 70. Delaney Wichlacz 32:09.9.

Pittsville finishers: 43. Abbi Knutson 26:37.2; 45. Kylyn Luepke 26:38.8; 55. Natalie Fuller 27:35.1; 64. Maria Esser 28:49.1; 71. Carly Knutson 32:29.9.

Columbus Catholic finishers: 39. Holly Dean 26:09.7; 47. Janelle Haupt 26:50.9; 59. Ashley Dean 28:16.6; 73. Greta Schiferl 32:58.8; 74. Emily Boyer 32:58.9.

Pacelli finishers: 52. Katy Czerwinski 27:27.6; 67. Anika Brandl 30:13.3.

39 views

© 2023 by TheHours. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon

Subscribe to Our Newsletter