google-site-verification=ps-O59qvSC7A58hGVIbvaZZ8LwmWDbiimRjKUU99UCU
  • paul63985

MARSHFIELD BOYS SWIMMING WINS NINE EVENTS, DOMINATES WAUSAU EAST

Zaleski Sports


WAUSAU – Marshfield won nine of the 11 events and had seven second-place finishes to top Wausau East 113-57 in a Wisconsin Valley Conference boys swimming dual meet on Thursday at Horace Mann Middle School.


Kyle Berres, Myles Jensen and Ethan Dagit each won two events and were part of two winning relay teams for Marshfield.


Berres won the 200-yard individual medley in 2:17.05 and the 100 backstroke in 1:00.55, Jensen took first in the 200 freestyle in 1:53.41 and the 500 freestyle in 5:11.39, and Dagit won the 50 freestyle in 23.09 seconds and the 100 freestyle in 52.13 seconds.


Kyle Berres, Jensen, Sander Marty and Dagit won the 200 medley relay in 1:48.41, and Kyle Berres, Jeffrey Berres, Dagit and Jensen took first in the 400 freestyle relay in 3:37.31 for the Tigers.


Marshfield’s other win came from Marty, who won the 100 butterfly in 59.39 seconds.


Marshfield (2-1 Wisconsin Valley Conference) is off for two weeks before hosting Stevens Point on Jan. 2.


Marshfield 113, Wausau East 57 Winners and Marshfield finishers 200 medley relay: 1. Marshfield (Kyle Berres, Myles Jensen, Sander Marty, Ethan Dagit) 1:48.41; 2. Marshfield (Dane Tollefson, Jarreth Schaefer, Eben Lonsdale, Connor Berres) 2:05.84; 3. Marshfield (Adam Donahue, Graham Lonsdale, Eli Splude, Brayden Fischer) 2:15.79. 200 freestyle: 1. Jensen (MAR) 1:53.41; 2. C. Berres (MAR) 2:08.21; 4. Matthew Gronski (MAR) 2:28.94. 200 individual medley: 1. K. Berres (MAR) 2:17.05; 3. E. Lonsdale (MAR) 2:41.50; 5. G. Lonsdale (MAR) 2:49.82. 50 freestyle: 1. Dagit (MAR) 23.09; 4. Cole Hanson (MAR) 26.37; 5. Splude (MAR) 27.44. 100 butterfly: 1. S. Marty (MAR) 59.39; 2. Jeffrey Berres (MAR) 1:04.51; 3. E. Lonsdale (MAR) 1:08.99. 100 freestyle: 1. Dagit (MAR) 52.13; 3. Tollefson (MAR) 1:02.67; 5. Splude (MAR) 1:03.44. 500 freestyle: 1. Jensen (MAR) 5:11.39; 3. C. Berres (MAR) 6:07.00; 4. Hanson (MAR) 6:37.25. 200 freestyle relay: 1. Wausau East (Ian Masanz, Jacob Drescher, Owen Beasley, Vincent Schmitt) 1:42.03; 2. Marshfield (J. Berres, Tollefson, S. Marty, Hanson) 1:43.42; 3. Marshfield (Splude, Gronski, E. Lonsdale, Schaefer) 1:51.60; 5. Marshfield (Matt Begotka, Michael Wright, Fischer, Donahue) 2:02.18. 100 backstroke: 1. K. Berres (MAR) 1:00.55; 2. J. Berres (MAR) 1:07.27; 5. Donahue (MAR) 1:22.80. 100 breaststroke: 1. Drescher (WE) 1:16.70; 2. S. Marty (MAR) 1:18.14; 4. Schaefer (MAR) 1:26.32; 5. Michael Dick (MAR) 1:26.63. 400 freestyle relay: 1. Marshfield (J. Berres, K. Berres, Dagit, Jensen) 3:37.31; 2. Marshfield (Gronski, Donahue, C. Berres, Hanson) 4:23.60; 4. Marshfield (Ian Brunson, Thomas Onan, Begotka, G. Lonsdale) 4:49.84.

© 2023 by TheHours. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon

Subscribe to Our Newsletter