• paul63985

MARSHFIELD BOYS SWIMMING TOPS WAUSAU EAST IN FINAL CONFERENCE DUAL

Zaleski Sports


MARSHFIELD – Marshfield won nine of the 11 races and cruised to a 109-61 win over Wausau East in its final boys swimming dual meet of the season on Thursday at Marshfield High School.


Marshfield finishes the Wisconsin Valley Conference dual meet season with a winning record at 5-3. Wausau East ends its season at 2-6.


Three Marshfield swimmers won two events each for the Tigers.


Ethan Dagit won the 50-yard freestyle in 22.98 seconds and the 100 freestyle in 52.12 seconds; Myles Jensen took first in the 200 freestyle in 1:51.71 and the 500 freestyle in 5:08.72; and Kyle Berres won the 200 individual medley in 2:22.28 and the 100 backstroke in 1:01.07 for Marshfield.


Jensen and Dagit teamed with Kyle Berres and Sander Marty to win the 200 medley relay in 1:48.51 and with Kyle Berres and Jeffrey Berres to take first in the 400 freestyle relay in 3:40.00.


Marty grabbed the other Marshfield win, taking first in the 100 butterfly in 1:00.66.

Marshfield will have a week off before competing at the Wisconsin Valley Conference Boys Swim Meet on Thursday, Feb. 6, at Lincoln High School in Wisconsin Rapids.


Marshfield 109, Wausau East 61 Winners and Marshfield results 200 medley relay: 1. Marshfield (Kyle Berres, Myles Jensen, Sander Marty, Ethan Dagit) 1:48.51; 3. Marshfield (Dane Tollefson, Jarreth Schaefer, Eli Splude, Cole Hanson) 2:01.41; 4. Marshfield (Zackary Gunning, Michael Dick, Eben Lonsdale, Matt Begotka) 2:08.45. 200 freestyle: 1. Jensen (MAR) 1:51.71; 2. Connor Berres (MAR) 2:08.64; 4. Brayden Fischer (MAR) 2:20.38. 200 IM: 1. K. Berres (MAR) 2:22.28; 3. E. Lonsdale (MAR) 2:33.54; 4. Graham Lonsdale (MAR) 2:34.58. 50 freestyle: 1. Dagit (MAR) 22.98; 4. J. Jeffrey Berres (MAR) 25.11; 5. Hanson (MAR) 26.12. 100 butterfly: 1. Marty (MAR) 1:00.66; 3. J. Berres (MAR) 1:03.18; 4. E. Lonsdale (MAR) 1:08.69. 100 freestyle: 1. Dagit (MAR) 52.12; 3. Splude (MAR) 58.99; 4. Fischer (MAR) 1:00.69. 500 freestyle: 1. Jensen (MAR) 5:08.72; 3. C. Berres (MAR) 5:53.15; 4. Hanson (MAR) 6:25.46. 200 freestyle relay: 1. Wausau East (Ian Masanz, Jacob Drescher, Caleb Gruszynski, Vincent Schmitt) 1:41.50; 2. Marshfield (J. Berres, Tollefson, Marty, Hanson) 1:42.86; 3. Marshfield (Fischer, Schaefer, Splude, C. Berres) 1:49.32; 4. Marshfield (E. Lonsdale, Matthew Gronski, Adam Donahue, Ian Brunson) 1:53.34. 100 backstroke: 1. K. Berres (MAR) 1:01.07; 2. Tollefson (MAR) 1:07.42; 5. Gunning (MAR) 1:15.23. 100 breaststroke: 1. Drescher (WE) 1:12.82; 2. Marty (MAR) 1:15.67; 4. Schaefer (MAR) 1:23.88; 5. Dick (MAR) 1:23.96. 400 freestyle relay: 1. Marshfield (J. Berres, K. Berres, Dagit, Jensen) 3:40.00; 3. Marshfield (Fischer, Gronski, Splude, C. Berres) 4:11.14; 4. Marshfield (Begotka, Brunson, G. Lonsdale, Donahue) 4:26.47.

© 2023 by TheHours. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon

Subscribe to Our Newsletter