IOLA-SCANDINAVIA's CHARLIE VATER WINS BOYS RACE AT HOME T-BIRD CROSS COUNTRY INVITE



Zaleski Sports


IOLA – Iola-Scandinavia’s Charlie Vater won the boys race at the T-Bird Cross Country Invitational on Tuesday at the Iola Winter Sports Complex.


Vater finished in an even 17:00, 19.1 seconds ahead of Stevens Point Pacelli’s Adam Eiden. Robert Vater of Iola-Scandinavia was third in 17:27.3, with Pacelli’s Gabe Hoerter rounding out the top five with a fifth-place finish in 17:53.7.


Sam Bowden led the Pittsville boys, finishing 22nd in 19:07, and Elijah Bohm topped Amherst by taking 21st in 19:06.3.


Boys team scores were not reported.

Freedom won the girls team title with 38 points, Amherst was third with 70, Iola-Scandinavia took ninth with 255, and Pittsville was 11th with 285.


Sophie Yetter of Winneconne, which placed second as a team, won the girls race in 19:20.6, 10½ seconds ahead of Weyauwega-Fremont’s Abby Bartel.


Lia Peterson was fifth (20:44.8), Saige Peterson was sixth (20:51.1) and Jennifer Omernik was 11th (21:28.1) to lead Amherst.


Tara Thompson was Iola-Scandinavia’s top runner, taking 49th in 24:59.2, and Natalie Fuller was 64th in 26:17 to lead Pittsville.


Iola-Scandinavia T-Bird Cross Country Invitational

Girls

Team scores: 1. Freedom 38; 2. Winneconne 60; 3. Amherst 70; 4. Weyauwega-Fremont 124; 5. St. Mary Catholic 130; 6. Lomira 159; 7. Bonduel 166; 8. Suring 230; 9. Iola-Scandinavia 255; 10. Wittenberg-Birnamwood 283; 11. Pittsville 285.

Top 5 and Amherst, Iola-Scandinavia and Pittsville finishers: 1. Sophie Yetter (WIN) 19:20.6; 2. Abby Bartel (WF) 19:31.1; 3. Gwen Hinz (FR) 20:20.7; 4. Claire Helmila (FR) 20:28.3; 5. Lia Peterson (AM) 20:44.8; 6. Saige Peterson (AM) 20:51.1; 11. Jennifer Omernik (AM) 21:28.1; 20. Leonie Chabbert (AM) 22:46.0; 29. Samantha Anglemeyer (AM) 23:22.9; 39. Dylan Werachowski (AM) 24:16.3; 49. Tara Thompson (IS) 24:59.2; 55. Ella Miller (AM) 25:37.2; 56. Estella Brown (AM) 25:38.5; 63. Revyn Abbot-Beversdorf (AM) 26:13.0; 64. Natalie Fuller (PIT) 26:17.0; 66. Briar Williams (IS) 26:17.5; 67. Chloe Timdal (IS) 26:24.7; 72. Lily Rees (PIT) 26:50.2; 75. Nicole Eiden (AM) 27:08.5; 79. Kylyn Luepke (PIT) 27:46.0; 87. Kelly Jones (IS) 28:27.6; 88. Bailey Maxwell (AM) 29:19.9; 89. Grace Betker (IS) 29:21.6; 95. Clara Koles (IS) 29:57.9; 96. Abbi Knutson (PIT) 30:00.7; 99. Morgan Richter (IS) 30:16.5; 105. Abby Isermann (IS) 31:50.2; 110. Maria Kildahl (AM) 32:44.5; 114. Kathryn Klamrowski (PIT) 36:37.5.

Boys

Team scores: Not provided.

Top 5 and Amherst, Iola-Scandinavia and Pittsville finishers: 1. Charlie Vater (IS) 17:00.0; 2. Adam Eiden (PACELLI) 17:19.1; 3. Robert Vater (IS) 17:27.3; 4. Josh Stone (WIN) 17:32.3; 5. Gabe Hoerter (PACELLI) 17:53.7; 18. Dylan Donovan (IS) 18:55.0; 21. Elijah Bohm (AM) 19:06.3; 22. Sam Bowden (PIT) 19:07.0; 23. Derek Grossman (PIT) 19:07.3; 26. Ben Haemmerle (PACELLI) 19:13.3; 27. Max Voss (AM) 19:22.3; 28. Ian Koss (IS) 19:26.0; 30. Ezra Fiala (PIT) 19:28.7; 43. Nolan Wojchik (PACELLI) 20:10.4; 48. Jacob Lashua (IS) 20:22.5; 49. Landen Losievski (PIT) 20:24.3; 56. Lucas Haemmerle (PACELLI) 20:43.6; 65. Noah Narz (AM) 21:19.3; 68. Samuel Groeschl (IS) 21:37.9; 78. Will Meier (IS) 22:09.3; 84. Marcus Barz (AM) 22:15.6; 86. Aaron Jones (IS) 22:17.9; 91. Brayden Kumm (PIT) 22:26.3; 96. Trace Wilke (PIT) 22:45.1;102. Ryan Warzynski (AM) 23:10.8; 120. Hunter McDaniel (PIT) 24:49.0; 127. Oliver Hylla (AM) 26:32.4; 128. Tyler Soulsby (AM) 26:50.1; 130. Luke Merritt (PIT) 27:05.7; 131. Talon ArmatowskI (AM) 27:28.0; 134. Phillip Bruno (IS) 31:49.5; 135. Owen Nelson (AM) 31:53.5.


111 views0 comments