WISCONSIN RAPIDS GIRLS SWIMMING WINS TWO EVENTS IN LOSS TO BLACK RIVER FALLS

Zaleski Sports


WISCONSIN RAPIDS – The Wisconsin Rapids girls swim team won a pair of events in an 86-77 nonconference loss to Black River Falls on Thursday at Lincoln High School.


Paige Stimac took first in the 200-yard individual medley in 2:41.56 and Marcy Feidt won the 100 breaststroke in 1:23.37 for Wisconsin Rapids.


Wisconsin Rapids will have a week off before hosting Marshfield for a Wisconsin Valley Conference dual meet on Oct. 7.


Black River Falls 86, Wisconsin Rapids 77

Winners and Wisconsin Rapids results

200 medley relay: 1. Black River Falls (Lyndsi Laufenberg, Liv Hanson, Jenna Beam, Lucy Miller) 2:12.77; 2. Wisconsin Rapids (Brooke Lowe, Ella Panter, Elizabeth Weiland, Lola Feit) 2:30.19; 4. Wisconsin Rapids (Kayleigh Piesik, Faith Fuehrer, Carol Korte, Emily Schiferl) 2:54.51.

200 freestyle: 1. Allison Giroux (BRF) 2:11.84; 3. Logan Felker (WR) 2:30.12; 4. Lowe (WR) 2:31.76.

200 individual medley: 1. Paige Stimac (WR) 2:41.56; 2. Madison Delaney (WR) 2:58.76.

50 freestyle: 1. Laufenberg (BRF) 30.29; 2. Anna Price (WR) 30.77; 4. Carol Korte (WR) 31.95; 5. Nicole Sonnenberg (WR) 32.37.

100 butterfly: 1. Beam (BRF) 1:10.13; 3. Ava Ethridge (WR) 1:17.64; 4. Stimac (WR) 1:17.69; 6. Rainey Kissinger (WR) 1:34.10.

100 freestyle: 1. Laufenberg (BRF) 1:06.62; 2. Lowe (WR) 1:07.13; 3. Price (WR) 1:08.02; 4. Korte (WR) 1:10.91.

500 freestyle: 1. Liv Hanson (BRF) 6:30.61; 2. Marci Feidt (WR) 6:48.37; 3. Weiland (WR) 7:01.01; 4. Felker (WR) 7:05.25.

200 freestyle relay: 1. Black River Falls (Giroux, Beam, Lu. Miller, Lily Miller) 1:56.95; 2. Wisconsin Rapids (Ethridge, Sonnenberg, Stimac, Lowe) 1:59.77; 3. Wisconsin Rapids (Piesik, Kendra Schleissner, Madelyn Johnson, Kissinger) 2:19.66; 4. Wisconsin Rapids (Fuehrer, Panter, Elisabeth Wettern, Price) 2:20.85.

100 backstroke: 1. Giroux (BRF) 1:10.53; 3. Sonnenberg (WR) 1:24.73; 4. Johnson (WR) 1:30.44; 5. Schleisner (WR) 1:33.61.

100 breaststroke: 1. Feidt (WR) 1:23.37; 3. Delaney (WR) 1:26.38; 5. Feit (WR) 1:35.08.

400 freestyle relay: 1. Black River Falls (Li. Miller, Hanson, Laufenberg, Giroux) 4:22.60; 2. Wisconsin Rapids (Price, Sonneberg, Ethridge, Felker) 4:35.97; 3. Wisconsin Rapids (Schleisner, Panter, Johnson, Weiland) 5:00.80.

11 views0 comments