STEVENS POINT DEFEATS MARSHFIELD IN WVC GIRLS SWIMMING OPENER



Zaleski Sports


STEVENS POINT – Stevens Point won eight of the 11 races and defeated Marshfield 112-57 in the Wisconsin Valley Conference girls swimming opener for both teams on Thursday at Stevens Point Area Senior High.


Jenna Breitbach won the 200-yard individual medley in 2:17.63 and the 100 freestyle in 57.37 seconds for Stevens Point.


Jocelyn Trzebiatowski (200 freestyle), Ashleigh Pahnke (50 freestyle), and Elosie Cooper (100 backstroke) also won individual races for SPASH. The Panthers also won all three relays.


Marshfield’s wins came from Brooke Begotka in the 100 butterfly (1:03.87), Skylar Onsager in the 500 freestyle (5:53.84), and Faith Risa in the 100 breaststroke (1:11.39).


Marshfield will compete at the Rhinelander Relays on Saturday before both teams return to Wisconsin Valley Conference action next Thursday, Sept. 16. Marshfield will host Wausau East and Stevens Point will be at D.C. Everest in meets starting at 5:30 p.m.


Stevens Point 112, Marshfield 57

200 medley relay: 1. Stevens Point (Elosie Cooper, Anna Johnston, Jenna Breitbach, Brooke Swiecki) 1:55.82; 2. Marshfield (Terra Risa, Faith Risa, Courtney Donahue, Skylar Onsager) 1:57.42; 3. Stevens Point (Izzy Raczek, Ella Czerwonka, Claire Swiecki, Ella Solin) 2:08.94; 4. Stevens Point (Brianna Placeway, Eliana Duessing, Angel Ward, Elisabeth Kiffner) 2:13.30; 4. Marshfield (Melina DeLeske, Sam Kilty, Sofia Garneau, Cami Wucherpfennig) 2:39.11

200 freestyle: 1. Jocelyn Trzebiatowski (SP) 2:07.28; 2. Sophie Johnston (SP) 2:09.82; 3. Anika Herbeim (SP) 2:12.31; 4. Brooke Begotka (MAR) 2:14.14; 5. Lauren Olszewski (MAR) 2:15.47; 6. Sophia Gruenling (MAR) 3:07.28.

200 individual medley: 1. Breitbach (SP) 2:17.63; 2. F. Risa (MAR) 2:21.96; 3. Czerwonka (SP) 2:38.92; 4. Placeway (SP) 2:40.18; 5. Ella Allar (MAR) 3:16.47.

50 freestyle: 1. Ashleigh Pahnke (SP) 26.65; 2. Cooper (SP) 26.81; 3. Onsager (MAR) 26.83; 4. A. Johnston (SP) 27.62; 5. Wucherpfennig (MAR) 32.74; 6. Jordana Meissner (MAR) 33.73.

100 butterfly: 1. Begotka (MAR) 1:03.87; 2. Donahue (MAR) 1:04.75; 3. Trzebiatowski (SP) 1:06.09; 4. S. Johnston (SP) 1:10.41; 5. Ward (SP) 1:15.63.

100 freestyle: 1. Breitbach (SP) 57.37; 2. B. Swiecki (SP) 59.30; 3. Pahnke (SP) 1:00.02; 4. Olszewski (MAR) 1:00.54; 5. T. Risa (MAR) 1:00.58; 6. Sophia Smrz (MAR) 1:19.19.

500 freestyle: 1. Onsager (MAR) 5:53.84; 2. Anika Herbeim (SP) 6:02.95; 3. Madalen Nordin (SP) 6:09.55; 4. Ella Solin (SP) 6:10.73.

200 freestyle relay: 1. Stevens Point (S. Johnston, A. Johnston, B. Swiecki, Pahnke) 1:46.90; 2. Marshfield (Begotka, Olszewski, Donahue, T. Risa) 1:48.77; 3. Stevens Point (Ward, Kaia Barrett, Trzebiatowski, Solin) 1:51.75; 4. Stevens Point (Kiffner, Czerwonka, Nordin, Hereim) 1:56.53; 5. Marshfield (Smrz, Allar, DeLeske, Wucherpfennig) 2:16.51; 6. Marshfield (Kilty, Meissner, Lizzie Hanson, Sofia Garneau) 2:18.41.

100 backstroke: 1. Cooper (SP) 1:03.65; 2. T. Risa (MAR) 1:08.43; 3. Donahue (MAR) 1:10.86; 4. Raczek (SP) 1:12.65; 5. Placeway (SP) 1:12.89; 6. Wucherpfennig (MAR) 1:25.23.

100 breaststroke: 1. F. Risa (MAR) 1:11.39; 2. A. Johnston (SP) 1:15.15; 3. B. Swiecki (SP) 1:17.32; 4. Czerwonka (SP) 1:22.31; 5. Ellar (MAR) 1:33.78; 6. Kilty (MAR) 1:36.19.

400 freestyle relay: 1. Stevens Point (S. Johnston, Pahnke, Trzebiatowski, Breitbach) 3:51.87; 2. Marshfield (Begotka, Olszewski, Onsager, F. Risa) 4:00.01; 3. Stevens Point (Nordin, Cooper, Solin, Placeway) 4:11.98; 4. Stevens Point (Herheim, Ward, Raczek, Barrett) 4:19.42; 5. Marshfield (Esme DeJarlais, Hanson, Meissner, Gruenling) 5:29.69.

28 views0 comments