google-site-verification=ps-O59qvSC7A58hGVIbvaZZ8LwmWDbiimRjKUU99UCU
  • paul63985

MARATHON BOYS AND GIRLS, AUBURNDALE GIRLS, QUALIFY FOR STATE AT WIAA DIV. 3 CROSS COUNTRY SECTIONAL

Zaleski Sports


ATHENS – For the fifth year in a row, the Auburndale girls cross country team will be going to state.


Auburndale won the girls team title at the WIAA Division 3 cross country sectional on Friday at Erbach Park, claiming a spot at next week’s state meet.


The 2019 WIAA State Cross Country Championships will be held at the Ridges Golf Course in Wisconsin Rapids on Saturday, Nov. 2.


Marathon finished second in the girls team standings, also earning a spot at the state meet.


The top two teams and top five individuals not on those teams qualify for state.


The top five finishers in the girls race move on to state, led by sectional champion Savannah Schley of Loyal, who won the race in 19:35.4.


Edgar’s Marissa Ellenbecker (19:35.5), Wisconsin Rapids Assumption’s Grace Dolan (20:05.9), Kallie Volk of Three Lakes (21:12.6) and Morgan Schnelle of Edgar (20:14.5) rounded out the top five to secure state meet spots.


Auburndale’s McKenna Zieher was sixth in 20:15.0, Errika Zenner was right behind in seventh (20:29.5), Macie Schmeiser finished 12th (20:51.0), Jordyn Karl was 14th (21:12.7), and Autumn Richardson took 18th (21:32.5) as the Apaches finished with 57 team points.


Jada Prihoda led Marathon, taking ninth in 20:34.7 and Laci Hoeksema was 15th in 21:17.7.


Stratford was 11th, Spencer 13th and Marshfield Columbus Catholic 16th in the team standings.


Lauren Kraus led Stratford, taking 36th in 22:51.0; Spencer’s top runner was Emily Wehrman, who was 35th in 22:42.4; and Holly Dean was Columbus Catholic’s top runner, finishing 63rd in 24:39.3.


Stevens Point Pacelli and Marathon were the top two boys teams at the sectional, earning state meet spots.


Gabe Herter led Pacelli, taking fourth in 16:55.7, and Jay Engebretson was ninth in 17:21.0 for the Cardinals.


Marathon’s top runner was Will Prihoda, wo was eighth in 17:19.5.


Athens was third, Stratford fourth, and Auburndale fifth in the team standings, all of which had one individual qualify for state.


Garrett Dolan of Wisconsin Rapids Assumption won the boys race in 16:26.9, with Athens’ Johnathon Nowacki second in 16:50.3, as both earned individual slots to state.


Other individual state qualifiers were Rosholt’s Matt Ross, who was third in 16:53.6; Stratford’s James Heeg, who finished fifth in 17:01.6; and Auburndale’s Carl Lundgren, who took sixth in 17:02.8.


Spencer finished 10th and was led by Malachai Anderson, who finished 63rd in 20:34.0.


Marshfield Columbus Catholic had an incomplete team with only three runners. Andrew Scheer led the Dons, taking 26th in 18:38.1.


At the state meet, the Division 3 girls race will be at 1:20 p.m. and the boys race at 3:10 p.m.


2019 WIAA Division 3 Cross Country Sectional

Oct. 25, at Erbach Park, Athens

(* denotes state meet qualifier)

Girls

Team scores: *1. Auburndale 57; *2. Marathon 91; 3. Wisconsin Rapids Assumption 108; 4. Edgar 123; 5. Amherst 168; 6. Rosholt 181; 7. Three Lakes 202; 8. Wabeno/Laona 209; 9. Athens 225; 10. Loyal 253; 11. Stratford 263; 12. Iola-Scandinavia 314; 13. Spencer 323; 14. Crandon 387; 15. Florence 392; 16. Marshfield Columbus Catholic 425; 17. Marion 454; Gresham/Bowler, Stevens Point Pacelli, Prembine/Goodman, Pittsville incomplete.

Top 10: 1. *Savannah Schley (LOY) 19:35.4; 2. *Marissa Ellenbecker (ED) 19:35.5; 3. *Grace Dolan (WRA) 20:05.9; 4. *Kallie Volk (TL) 20:12.6; 5. *Morgan Schnelle (ED) 20:14.5; 6. McKenna Zieher (AUB) 20:15.0; 7. Erricka Zenner (AUB) 20:29.5; 8. Kortnie Volk (TL) 20:32.7; 9. Jada Prihoda (MAR) 20:34.7; 10. Katrina Fredrickson (MAR) 20:36.

Other Assumption finishers: 11. Cristin Casey 20:49.8; 26. Clara Kubis 22:00.7; 29. Maddie Meinel 22:05.3; 39. Olivia Wilson 22:58.2; 44. Grace Hoffmann 23:11.7; 56. Sam Nelson 23:55.0.

Other Auburndale finishers: 12. Macie Schmeiser 20:51.0; 14. Jordyn Karl 21:12.7; 18. Autumn Richardson 21:32.5; 20. Lily Kloos 21:35.8; 30. Vanessa Mitchell 22:12.6.

Other Marathon finishers: 15. Laci Hoeksema 21:17.7; 25. Anna Cleven 21:57.7; 32. Kayla Radtke 22:23.7; 37. Camryn Sapinski 22:54.5; 51. Jersey Lobner 23:30.1.

Other Edgar finishers: 27. Rachel Brewster 22:02.5; 43. Brooklyn Schwoerer 23:11.0; 46. Alexa Lang 23:16.7; 47. Maria Hakel 23:16.9; 58. Makenna Guden 24:12.2.

Other Loyal finishers: 21. Rylan Lindner 21:36.5; 66. Maci Bogdonovich 24:49.0; 79. Maria Hadaschik 25:52.2; 98. Halle Aumann 28:06.7.

Stratford finishers: 36. Lauren Kraus 22:51.0; 52. Lydia Golbach 23:34.0; 55. Sarah Zuelke 23:53.9; 57. Bailey Linzmeier 24:05.4; 64. Megan Schmidt 24:39.9; 65. Mercedes Kramer 24:44.1.

Spencer finishers: 35. Emily Wehrman 22:42.4; 71. Kaylee Wehrman 25:08.7; 72. Savana Miller 25:37.1; 76. Hannah Zastrow 25:43.7; 82. Leah Nieman 26:05.7; 84. Emily Klaus 26:12.2; 85. Leah Zastrow 26:13.2.

Marshfield Columbus finishers: 63. Holly Dean 24:39.3; 88. Janelle Haupt 26:36.8; 89. Ashley Dean 26:40.2; 106. Emily Boyer 30:26.5; 108. Greta Schiferl 31:06.1.

Stevens Point Pacelli finishers: 62. Katy Czerwinski 24:34.6; 94. Anike Brandl 27:14.2.

Pittsville finishers: 73. Natalie Fuller 25:38.6; 74. Kylyn Luepke 25:38.7; 81. Abbi Knutson 25:59.3.

Athens finishers: 19. Abby Van Rixel 21:35.8; 24. Elizabeth Van Rixel 21:54.5; 50. Kaitlyn Riehle 23:28.9; 59. Brooke Rogaczewski 24:16.3; 77. Addyson Zettler 25:45.1.

---

Boys

Team scores: *1. Stevens Point Pacelli 68; *2. Marathon 87; 3. Athens 102; 4. Stratford 104; 5. Auburndale 114; 6. Rosholt 119; 7. Iola-Scandinavia 189; 8. Wabeno/Laona 235; 9. Amherst 251; 10. Spencer 320; 11. Pittsville 320; 12. Loyal 329; 13. Marion 339; 14. Edgar 357; 15. Gresham/Bowler 381; 16. Crandon 432; Wisconsin Rapids Assumption, Marshfield Columbus Catholic, Florence, Menominee Indian, Pembine/Goodman and Three Lakes incomplete.

Top 10: 1. *Garrett Dolan (WRA) 16:26.9; 2. *Johnathon Nowacki (ATH) 16:50.6; 3. *Matt Ross (ROS) 16:53.6; 4. Gabe Herter (SPP) 16:55.7; 5. *James Heeg (ST) 17:01.6; 6. *Carl Lundgren (AUB) 17:02.8; 7. Avery Horvath (LOY) 17:09.3; 8. Will Prihoda (MAR) 17:19.5; 9. Jay Engebretson (SPP) 17:21.0; 10. Matt Seeber (WL) 17:23.8.

Other Pacelli finishers: 12. Adam Eiden 17:46.3; 16. Sam Grywacz 18:08.3; 37. Ben Haemmerle 18:56.6; 75. Mitchell Jensen 21:07.8; 80. Jacob Zimmermann 21:26.2.

Other Marathon finishers: 17. Cullen Krasselt 18:08.5; 22. Tyler Cliver 18:27.9; 25. Jaron Gage 18:35.6; 28. Aaron Schumacher 18:38.6; 38. Owen Marks 18:58.8; 48. Jonah Strevelar 19:44.7.

Other Athens finishers: 15. Brock Thompson 18:07.3; 31. Andrew Hartmann 18:45.1; 33. Aaron Hartmann 18:48.1; 39. Tanner Westfall 19:03.9; 41. Nathan Wolf 19:12.6; 50. Brooks Kraus 19:48.1.

Other Stratford finishers: 18. Andrew Chapel 18:08.6; 19. Isaac Thompson 18:20.6; 36. Cade Bruesewitz 18:55.2; 42. Cody Miller 19:15.6; 52. Tyler Holocomb 19:52.3; 62. Brett Bangart 20:29.3.

Other Auburndale finishers: 23. Gavin White Eagle 18:32.4; 29. Charles Jewell 18:40.4; 32. Ian Lang 18:46.0; 43. Ian Grosskopf 19:17.5; 47. Dylan Baird 19:42.6; 59. Noah Schultz 20:21.7.

Spencer finishers: 63. Malachai Anderson 20:34.0; 67. Ashton Ackman 20:44.6; 72. Caleb Rucker 21:00.9; 76. Cameron Nieman 21:07.8; 89. Kaizer Eikleberry 22:05.2; 105. Austyn Kohls 23:29.3; 109. Andrew Sieracki 24:16.9.

Pittsville finishers: 44. Brennen Petersen 19:19.6; 66. Sam Bowden 20:42.1; 71. Trace Wilke 20:55.2; 78. Asher Fiala 21:17.6; 111. Gage Kumm 25:14.9.

Loyal finishers: 82. Devin Degenhardt 21:29.3; 83. Ashton Palms 21:30.9; 103. Jaden Ruggles 23:21.8; 108. Vaughn Zettler 24:03.6; 118. Josiah Horvath 27:41.1.

Edgar finishers: 49. Cole Schilling 19:46.6; 65. Alex Thompson 20:40.8; 84. Justin Westfall 21:31.4; 96. Blake Tarter 22:49.9; 120. Luk Rubenstrunk 32:34.5.

Other Assumption finishers: 24. Dennis Matott 18:34.6; 40. Blake Lobner 19:04.1.

Marshfield Columbus Catholic finishers: 26. Andrew Scheer 18:38.1; 60. Mark Fieweger 20:22.3; 91. Orion Smith 22:16.8.

56 views

© 2023 by TheHours. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon

Subscribe to Our Newsletter