FIVE AREA PLAYERS EARN SPOTS ON WBCA ALL-STATE GIRLS BASKETBALL TEAM


Makenna Guden

By Paul Lecker

For Zaleski Sports


Five players from Central Wisconsin earned accolades on the 2020-21 Wisconsin Basketball Coaches Association All-State Girls Basketball Teams.


The teams included 10 first-team selections for each of the five divisions, as well as honorable mention choices. Teams were placed in the divisions that they originally were slated to be in prior to the season. With a number of schools not playing this season, teams may have moved up a division during postseason play.


Edgar senior guard Makenna Guden and Wisconsin Rapids Assumption junior guard Ainara Sainz de Rozas earned first-team honors on the Division 5 team.


Guden, the Marawood Conference South Division Player of the Year, averaged a conference-best 19.7 points per game this season, scoring in double figures in all of the Wildcats’ 23 games while making 50 3-pointers and shooting 76 percent at the free throw line.



Bella Opelt

Sainz de Rozas, a first-team all-Marawood South pick as well, averaged 13.5 points per game for Assumption, which went on to win the WIAA Division 5 state title.


Wausau West senior Kiley Deaton, the Wisconsin Valley Conference Player of the Year, was an honorable mention selection in Division 1.


Cloverbelt Conference East Division Player of the Year Bella Opelt of Neillsville was an honorable mention choice in Division 4 after leading the Warriors in scoring at 14.9 points per game.


Wisconsin Rapids Assumption senior Jessie Grundhoffer earned honorable mention status in Division 5 after a stellar postseason run for the Royals.


Black Hawk senior Bailey Butler, a University of Wisconsin-Green Bay recruit, was named Miss Basketball and was a first-team pick in Division 5. She led the state in scoring at 28.3 points per game and in assists at 7.9 per game, while helping Black Hawk to a fourth-straight state tournament appearance. She also averaged 7.8 rebounds and 6 steals per game while making 72 3-pointers and shooting 55.3 percent from the field.


Black Hawk entered the state tournament with a 75-game winning streak, which is the third-longest winning streak in girls' basketball state history, before falling to Three Lakes in a Division 5 state semifinal to end the year with a 21-1 record.


2020-21 Wisconsin Basketball Coaches Association All-State Girls Basketball Team

Division 1

First team: Jaelyn Acker, sr., Germantown; KK Arnold, so., Germantown; Phoebe Frentzel, sr., Hartland Arrowhead; Grace Grocholski, so., Kettle Moraine; Emily LaChapell, jr., Appleton East; Jordan Meulemans, jr., De Pere; Olivia Rangel, sr., Franklin; C.J. Romero, sr., Brookfield Central; Maddy Schreiber, sr., Kimberly; Allie Ziebell, fr., Neenah.

Honorable mention: Chloe Dallas, sr., Wauwatosa East; Kiley Deaton, sr., Wausau West; MaKenzie Drout, so., Kimberly; Alaina Harper, jr., Hudson; Mackenzie Hogenson, sr., Neenah; Alexa Jarecki, sr., Milwaukee Divine Savior Holy Angels; Sophia Jonas, sr., Hudson; Teya Maas, sr., Watertown; Maci Meyer, sr., Hartford; Taylor Stremlow, fr., Verona; Braelyn Torres, so., Kettle Moraine.

Division 2

First team: Nikki Dienberg, sr., New Berlin Eisenhower; Olivia Gamoke, sr., Onalaska; Gracie Grzesk, fr., Green Bay Notre Dame; Sarah Hardwick, jr., Green Bay Notre Dame; Natalie Jens, sr., Beaver Dam; Sammy Opichka, sr., Green Bay Notre Dame; Kamy Peppler, jr., Hortonville; Mahra Wieman, jr., Reedsburg; Chloe Van Zeeland, sr., Kaukauna; Maty Wilke, sr., Beaver Dam.

Honorable mention: Trenna Cherney, jr., Reedsburg; Clare Diener, jr., Cedarburg; Katie Hildebrandt, sr., McFarland; Lyric Johnson, jr., Hortonville; Kylie Lemberger, sr., New Berlin Eisenhower; Teagan Mallegni, fr., McFarland; Sarah Newcomer, jr., Pewaukee; Julianna Ouimette, so., Lakeland; Meghan Schultz, so., New Berlin West; Angela Slattery, jr., Union Grove; Alexa Thomson, sr., West De Pere; Callie Ziebell, sr., Sparta.

Division 3

First team: Abbie Aalsma, jr., Waupun; Callie Genke, sr., Freedom; Vivian Guerrero, sr., Lake Mills; Gabby Johnson, sr., Freedom; Lily Krahn, jr., Prairie du Chien; Leah Lemke, jr., Wrightstown; Isabella Lenz, sr., Prescott; Alyssa Nimz, sr., Waukesha Catholic Memorial; Taylor Roughen, sr., Lake Mills; Grace Schmidt, jr., Watertown Luther Prep.

Honorable mention: Olivia Argall, sr., Dodgeville; Autumn Earney, sr., Ellsworth; Sarah Lazar, sr., Madison Edgewood; Emily McCurdy, sr., St. Croix Falls; Lauryn Milne, sr., Lodi; Tieryn Plasch, so., Northwestern; Haley Rens, sr., Laconia; Vanessa Solano, sr., Greendale Martin Luther; Ella Ten Pas, sr., Oostburg; Julianna Wagner, sr., Lake Mills.

Division 4

First team: Macy Donarski, so., La Crosse Aquinas; Mackenzie Holzwart, sr., Howards Grove; Desiree Kleiman, sr., Mishicot; Mallory Lindsey, jr., Mineral Point; Anna Lutz, sr., Marshall; Laura Nickel, sr., Marshall; Kylie Schmidt, sr., Mishicot; Raegan Sorensen, sr., Unity; Alayna Suprenand, sr., Winnebago Lutheran; Jacy Weisbrod, jr., La Crosse Aquinas.

Honorable mention: Lexi Brakebush, sr., Westfield; Jada Eggebrecht, jr., Phillips; Morgann Gardner, sr., Racine Lutheran; Bailey Lutes, sr., Cuba City; Maddy Near, sr., Howards Grove; Bella Opelt, sr., Neillsville; Makenna Rohrscheib, jr., Eau Claire Regis; Kara Troxel, sr., Bonduel; Gianna Vollrath, jr., Fall Creek.

Division 5

First team: Bailey Butler, sr., Black Hawk; Jorey Buwalda, so., Randolph; Ziy Conner, sr., Independence; Brianna Dahl, jr., Albany; Emma Gruen, sr., Royall; Makenna Guden, sr., Edgar; Marine Kahl, so., Prairie Farm; Sydney Lurvey, sr., Three Lakes; Kaylee Marty, sr., Black Hawk; Ainara Sainz de Rozas, jr., Wisconsin Rapids Assumption.

Honorable mention: Layla Alt, sr., Shullsburg; Lauryn Deetz, jr., Chippewa Falls McDonell; Anna Geissler, sr., Chippewa Falls McDonell; Emme Golembiewski, jr., Northwood; Jessie Grundhoffer, sr., Wisconsin Rapids Assumption; Jordyn Halverson, sr., Cochrane-Fountain City; Adelynn Hyatt, sr., Cashton; Megan Miedema, sr., Bangor; Rachel Miller, jr., Highland; Maddy Reichmann, jr., Wauzeka-Steuben; Lily Truchon, so., South Shore; Lindsay Steien, so., Blair-Taylor.

517 views0 comments