google-site-verification=ps-O59qvSC7A58hGVIbvaZZ8LwmWDbiimRjKUU99UCU
  • paul63985

TOMAHAWK SWEEPS TEAM TITLES AT ATHENS CROSS COUNTRY INVITATIONAL

Zaleski Sports


ATHENS – Tomahawk swept the team titles at the Athens Cross Country Invitational on Thursday at Erbach Park.


The Tomahawk boys had a pair of top-five finishes and ended up with 47 points, well ahead of second-place Gillett (71). Host Athens was third with 80, Stratford fourth with 94, Auburndale fifth with 111, Colby/Abbotsford seventh with 204, and Spencer ninth with 258. Wisconsin Rapids Assumption and Marshfield Columbus Catholic had incomplete teams.


Assumption’s Garrett Dolan won the boys five-kilometer race in 16:31.8, 32 seconds ahead of Johnathon Nowacki of Athens, who was second in 17:03.9.


Auburndale’s Carl Lundgren was seventh in 17:35.7 and Stratford’s James Heeg took eighth in 17:37.9 to lead their respective teams.


Andrew Scheer was Columbus Catholic’s top runner, taking 36th in 19:20.6, and Cameron Nieman led Spencer, taking 57th in 20:31.4.


Tomahawk’s Haley Voermans-Dean won the girls race in 19:41.1, with teammate Emily Lacina second in 20:22.2 to lead the Hatchets to the team title with 49 points. Auburndale was a distant second with 74, Assumption was fourth with 122, Colby/Abbotsford fifth with 135, Athens eighth with 195, Stratford ninth with 202, Spencer 11th with 296, and Columbus Catholic 13th with 358.


Willow Oehmichen took fourth in 20:42.8 for Colby/Abbotsford.


Grace Dolan led Assumption, taking seventh in 20:46.6.


Auburndale had four top-20 finishes. Erricka Zenner was ninth in 20:56.4, McKenna Zieher was 12th in 21:06, Jordyn Karl took 14th in 21:07, and Lily Kloos was 18th in 21:57.


Athens’ top finisher was Abby Van Rixel, who was 13th in 21:07.8.


Stratford’s Ella Heidman was 26th (22:28.8), Emily Wehrman took 51st (23:50.4) for Spencer, and Niah Jakel was 72nd (25:08.7) for Columbus Catholic to lead their respective teams.


Athens Cross Country Invitational

Boys

Team scores: 1. Tomahawk 47; 2. Gillett 71; 3. Athens 80; 4. Stratford 94; 5. Auburndale 111; 6. Prentice 138; 7. Colby/Abbotsford 204; 8. Laona/Wabeno 220; 9. Spencer 258; 10. Thorp 277; 11. Owen-Withee 306; 12. Stanley-Boyd 342; Wisconsin Rapids Assumption, Marshfield Columbus Catholic and Three Lakes/Phelps incomplete.

Top 10: 1. Garrett Dolan (WRA) 16:31.8; 2. Johnathon Nowacki (ATH) 17:03.9; 3. Derek Hanson (GIL) 17:13.6; 4. Drew Bolder (TOM) 17:16.9; 5. Noah Buckwalter (TOM) 17:19.7; 6. Alex Peterson (GIL) 17:19.7; 7. Carl Lundgren (AUB) 17:35.7; 8. James Heeg (ST) 17:37.9; 9. Chase Oehmichen (CA) 17:39.4; 10. Matthew Seeber (LW) 17:41.8.

Other Assumption finishers: 26. Dennis Mattot 18:54.1; 40. Blake Lobner 19:52.9.

Other Athens finishers: 11. Andrew Hartmann 17:43.4; 21. Aaron Hartmann 18:39.7; 24. Brock Thompson 18:43.9; 29. Tanner Westfall 18:59.6; 48. Brooks Kraus 20:08.9; 52. Nathan Wolf 20:16.4; 65. Brandon Jensen 21:17.4; 73. Caleb Welbes 21:47.6; 78. Mathew Redmann 21:59.7; 102. Jerran Modjewski 23:36.8; 105. Bradyn Peterson 23:46.7.

Other Auburndale finishers: 22. Charles Jewell 18:42.7; 30. Ian Lang 18:59.8; 31. Gavin White Eagle 19:00.8; 32. Parker Empey 19:01.6; 38. Noah Schultz 19:47.7; 41. Ian Grosskopf 19:53.4; 49. Dylan Baird 20:12.2; 60. Alex Mikes 20:48.4; 80. Adam Kundinger 22:18.4; 86. James Pankratz 22:28.9.

Other Stratford finishers: 12. Andrew Chapel 17:50.9; 23. Isaac Thompson 18:43.1; 25. Caden Bruesewitz 18:52.1; 34. Cody Miller 19:14.1; 46. Tyler Holcomb 20:01.7; 55. Dawson Danen 20:24.3; 58. Brett Bangart 20:41.4; 64. Lance Krieg 21:10.9; 74. Spencer Greipentrog 21:47.9; 94. Keegan Fischer 22:59.1; 112. Benno Wenzel 25:25.6; 117. Tiago Martinez Suarez 27:41.8; 119. Ben Zuelke 31:36.4.

Other Colby/Abbotsford finishers: 42. Matt Mateer 19:54.9; 56. Nick Kleparski 20:25.5; 81. Talon Severson 22:18.7; 83. Richard Streveler 22:21.7; 97. Ryan Nelson 23:06.2; 106. Braxton Smith 23:49.6.

Columbus Catholic finishers: 36. Andrew Scheer 19:20.6; 67. Mark Fieweger 21:31.2; 91. Orion Smith 22:51.4; 113. Derek Fieber 25:33.1.

Spencer finishers: 57. Cameron Nieman 20:31.4; 62. Caleb Rucker 21:02.9; 66. Ashton Ackman 21:20.9; 69. Malachi Anderson 21:39.2; 95. Kaizer Eikleberry 23:05.6; 104. Austyn Kohls 23:42.7; 107. Andrew Sieracki 24:02.2.

Girls

Team scores: 1. Tomahawk 49; 2. Auburndale 74; 3. Gillett 95; 4. Wisconsin Rapids Assumption 122; 5. Colby/Abbotsford 135; 6. Prentice 182; 7. Three Lakes/Phelps 185; 8. Athens 196; 9. Stratford 202; 10. Laona/Wabeno 216; 11. Spencer 296; 12. Thorp 357; 13. Marshfield Columbus Catholic 358; Owen-Withee and Stanley-Boyd incomplete.

Top 10: 1. Haley Voermans-Dean (TOM) 19:41.1; 2. Emily Lacina (TOM) 20:22.2; 3. Kallie Volk (TLP) 20:38.6; 4. Willow Oehmichen (CA) 20:42.8; 5. Syliva Hansen (GIL) 20:45.5; 6. Cristin Casey (WRA) 20:46.5; 7. Grace Dolan (WRA) 20:46.6; 8. Ryann Wagner (GIL) 20:47.3; 9. Erricka Zenner (AUB) 20:56.4; 10. Kortnie Volk (TLP) 21:01.5.

Other Auburndale finishers: 12. McKenna Zieher 21:06.0; 14. Jordyn Karl 21:07.8; 18. Lily Kloos 21:57.1; 21. Macie Schmeiser 22:14.6; 24. Vanessa Mitchell 22:26.9; 25. Autumn Richardson 22:28.6; 30. Annalise Jewell 22:31.9; 39. Taylor Stanton 23:00.9; 40. Victoria Hasenohrl 23:04.2; 78. Kimmy Brunton 25:25.8; 91. Lillian Onsager 26:29.2; 99. Emmalee Richardson 27:03.3; 105. Delaney Becker 27:34.8; 109. Hannah Schulte 28:16.6.

Other Assumption finishers: 34. Maddie Meinel 22:45.3; 43. Clara Kubis 23:09.9; 44. Sam Nelson 23:13.3; 47. Oliva Wilson 23:30.6; 71. Grace Hoffman 25:07.9; 79. Amber Schoenick 25:27.8; 86. Morgan Reichl 25:47.9; 111. Ava Lerch 28:30.9; 116. Danielle Smits 29:52.7.

Other Colby/Abbotsford finishers: 17. Daisy Feiten 21:50.4; 20. Abbie Hediger 22:05.3; 54. Mercedes Sarkkinen 24:01.6; 57. Payton Roth 24:17.3; 74. Elizabeth Winters 25:14.1; 80. Trinity Severson 25:28.6; 82. Hailey Voekler 25:33.3; 83. Kierra Kussrow 25:38.1; 84. Ella Halopka 25:38.1; 93. Alana Brill 26:34.7; 104. Gianna Mundt 27:29.4.

Athens finishers: 13. Abby Van Rixel 21:07.8; 28. Elizabeth Van Rixel 22:31.3; 56. Brooke Rogaczewski 24:02.8; 68. Kaitlyn Riehle 24:53.4; 69. Addyson Zettler 24:53.9.

Stratford finishers: 26. Ella Heidmann 22:28.8; 35. Lydia Golbach 22:45.3; 45. Lauren Kraus 23:17.0; 61. Bailey Linzmeier 24:33.9; 67. Sarah Zuelke 24:51.9; 85. Maddy Pavloski 25:39.5; 90. Mercedes Kramer 26:24.2; 106. Brenna Manecke 27:40.9; 107. Carolynn Heibl 27:43.3; 108. Lydia Burrows 28:10.9; 114. Grace Greenberg 29:24.4; 115. Mirah Schoenfuss 29:47.4.

Spencer finishers: 51. Emily Wehrman 23:50.4; 66. Hannah Zastrow 24:49.7; 76. Kaylee Wehrman 25:20.4; 87. Leah Nieman 25:57.6; 92. Faith Miller 26:33.3; 94. Emily Klaus 26:40.6; 95. Haylee Hopperdietzel 26:41.6; 96. Savana Miller 26:44.5; 97. Leah Zastrow 26:47.3; 102. Aryiah Schuh 27:21.1; 119. Delaney Wichlacz 31:39.4.

Columbus Catholic finishers: 72. Niah Jakel 25:08.7; 89. Holly Dean 26:17.3; 101. Janelle Haupt 27:11.5; 103. Ashley Dean 27:21.8; 113. Emily Boyer 29:04.9; 120. Greta Schiferl 32:03.4.

34 views

© 2023 by TheHours. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon

Subscribe to Our Newsletter