google-site-verification=ps-O59qvSC7A58hGVIbvaZZ8LwmWDbiimRjKUU99UCU
  • paul63985

D.C. EVEREST EDGES MARSHFIELD IN WVC BOYS SWIMMING DUAL


Marshfield’s Ethan Dagit won the 100-yard freestyle for the Tigers in their Wisconsin Valley Conference dual meet Tuesday at Marshfield High School. (Photo by Paul Lecker/For Zaleski Sports)

By Paul Lecker

Zaleski Sports


MARSHFIELD – Marshfield won four events but came up just short, dropping a Wisconsin Valley Conference boys swimming dual meet to D.C. Everest 90-80 on Tuesday at Marshfield High School.


Myles Jensen won the 200-yard freestyle in 1:54.86, Kyle Berres took first in the 100 backstroke in 1:00.23, and Ethan Dagit won both the 50 freestyle (23.39 seconds) and the 100 freestyle (52.61 seconds) for Marshfield, which drops to 1-1 in WVC competition.


Benjamin Halembeck won two individual events and was part of two winning relay teams for D.C. Everest (2-1 WVC). He won the 200 individual medley in 2:09.08 and the 500 freestyle in 5:09.88, edging Jensen by less than one second.


Halambeck also teamed with Jack Tegart, Payton Rudeen and Guthrie Hunter to win the 200 medley relay in 1:46.11, and with Alexander Wayda, Rudeen and Camden Barwick to take first in the 400 freestyle relay in 3:32.27 to finish off the team victory for the Evergreens.


Kyle Berres was second in the 200 IM in 2:20.40 and Sander Marty took second in the 100 butterfly in 58.88 seconds for the Tigers.


Marshfield will compete at the Rhinelander Invitational on Saturday.


Varsity D.C. Everest 90, Marshfield 80 Winners and Marshfield finishers 200 medley relay: 1. D.C. Everest (Jack Tegart, Benjamin Halambeck, Payton Rudeen, Guthrie Hunter), 1:46.11; 2. Marshfield (Kyle Berres, Myles Jensen, Sander Marty, Ethan Dagit) 1:47.89; 4. Marshfield (Dane Tollefson, Jarreth Schaefer, Eben Lonsdale, Cole Hanson) 2:04.92; 5. Marshfield (Adam Donahue, Michael Dick, Graham Lonsdale, Ian Brunson) 2:25.17. 200 freestyle: 1. Jensen (MAR) 1:54.86; 3. Connor Berres (MAR) 2:09.19; 5. Eli Splude (MAR) 2:30.76. 200 individual medley: 1. Halambeck (DC) 2:09.08; 2. K. Berres (MAR) 2:20.40; 5. Wesley Marth (MAR) 2:42.38; 6. Eben Lonsdale (MAR) 2:45.25. 50 freestyle: 1. Dagit (MAR) 23.39; 4. Hanson (MAR) 26.85; 5. Schaefer (MAR) 27.24. 100 butterfly: 1. Rudeen (DC) 56.33; 2. S. Marty (MAR) 58.88; 3. J. Berres (MAR) 1:05.91; 4. E. Lonsdale (MAR) 1:11.29. 100 freestyle: 1. Dagit (MAR) 52.61; 4. Tollefson (MAR) 57.60; 5. Splude (MAR) 1:04.67. 500 freestyle: 1. Halambeck (DC) 5:09.88; 2. Jensen (MAR) 5:10.75; 3. C. Berres (MAR) 5:57.81; 4. Hanson (MAR) 6:38.69. 200 freestyle relay: 1. D.C. Everest (Alexander Wayda, Nicholas Melnyk, Camden Barwick, Hunter) 1:41.44; 2. Marshfield (J. Berres, Tollefson, Hanson, S. Marty) 1:42.40; 3. Marshfield (Schaefer, Splude, C. Berres, W. Marty) 1:52.50; 5. Marshfield (Matthew Gronski, G. Lonsdale, Brunson, Brayden Fischer) 2:03.39. 100 backstroke: 1. K. Berres (MAR) 1:00.23; 3. J. Berres (MAR) 1:05.63; 4. Tollefson (MAR) 1:10.04. 100 breaststroke: 1. Rudeen (DC) 1:10.55; 3. S. Marty (MAR) 1:16.47; 5. Schaefer (MAR) 1:25.37; 6. W. Marty (MAR) 1:27.98. 400 freestyle relay: 1. D.C. Everest (Wayda, Rudeen, Barwick, Halambeck) 3:32.27; 2. Marshfield (J. Berres, K. Berres, Dagit, Jensen) 3:33.39; 4. Marshfield (Splude, W. Marty, Fischer, C. Berres) 4:22.12; 6. Marshfield (Gronski, Donahue, Dick, Brunson) 4:55.94. JV No team scores 200 medley relay: 1. Marshfield (Zackary Gunning, Matt Begotka, Zachary Curtis, Fischer) 2:34.43; 2. Marshfield (Aiden Berger, Carson Bernarde, Thomas Onan, Darian Longdo) 2:56.92. 200 freestyle: 1. Gronski (MAR) 2:37.93; 2. Zander Edmundson (MAR) 3:55.01; 3. Wyatt Weix (MAR) 4:03.77. 200 individual medley: 1. Dick (MAR) 3:07.77. 50 freestyle: 1. Aidan Appel (DC) 27.99; 2. Begotka (MAR) 29.82; 4. Tyler Hood (MAR) 33.20; 5. Curtis (MAR) 33.95. 100 freestyle: 1. Fischer (MAR) 1:04.81; 2. Gronski (MAR) 1:05.78; 3. Onan (MAR) 1:12.76; other finishers: Curtis (MAR) 1:19.46; Hood (MAR) 1:20.75; Berger (MAR) 1:25.07; C. Bernarde (MAR) 1:32.61. 200 freestyle relay: 1. Marshfield (Berger, Begotka, Gunning, Donahue) 2:05.52; 2. Marshfield (Curtis, Longdo, Garrett Bernarde, C. Bernarde) 2:36.21; 3. Marshfield (Wesley Buck, Edmundson, Weix, Hood) 2:37.18. 100 backstroke: 1. Donahue (MAR) 1:21.99; 2. Gunning (MAR) 1:25.81; 3. Berger (MAR) 1:51.74; other finishers: Buck (MAR) 1:43.79; Edmundson (MAR) 2:17.12. 100 breaststroke: 1. Dick (MAR) 1:27.61; 2. G. Lonsdale (MAR) 1:29.07; 3. Brunson (MAR) 1:46.71; other finishers: Begotka (MAR) 1:37.86; C. Bernarde (MAR) 2:12.75. 400 freestyle relay: 1. Marshfield (Onan, G. Bernarde, Gunning, Buck) 5:37.91; 2. Marshfield (Malakai Didier, Longdo, Hood, Weix) 6:51.63.

© 2023 by TheHours. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon

Subscribe to Our Newsletter