COLBY GIRLS, ATHENS BOYS CROSS COUNTRY TEAMS EARN STATE BERTHS WITH SECTIONAL TITLES


Colby's Daisy Feiten won the girls race to help the Hornets to the team title and a state meet berth at the WIAA Division 3 cross country sectional at Erbach Park in Athens on Saturday. (Photo by Paul Lecker/Zaleski Sports)

Zaleski Sports


ATHENS – The Colby girls and Athens boys cross country teams are heading to the state meet after winning titles at the 2021 WIAA Division 3 Cross Country Sectional at Erbach Park on Saturday.


Led by sectional champion Daisy Feiten, the Colby girls finished with 54 points as the five top Hornet runners all ended up in the top 20. Bonduel was second with 76 points to also earn a spot at the 2021 WIAA State Cross Country Championships at Ridges Golf Course in Wisconsin Rapids next Saturday, Oct. 30.


Feiten won in 20:20.3, two seconds ahead of Gillett’s Carleigh Kaczmarek, who earned one of the five individual qualifying spots at state. The top two teams and top five finishers not on those teams will participate at state.


Marathon’s Julianna Thurs finished fourth (20:24.3), Gillett’s Angela Mosconi was fifth (20:32.1), Suring’s Olivia Noack took sixth (20:39.5) and Three Lakes’ Sophia Nafziger finished ninth (20:51.6) to earn the other individual qualifying positions.


Willow Oehmichen took seventh (20:46.5), Mercedes Sarkkinen was 12th (21:24.6), Trinity Severson was 17th (21:46.7) and Makenna Herrmann was 20th (21:57.0) for the Colby girls.


Marathon was third with 80 points, Stratford fourth with 90, and Edgar 10th with 241 in the team standings.



Athens' Nathan Wolf finished seventh to help the Bluejays to the team title and a state meet berth at the WIAA Division 3 cross country sectional at Erbach Park in Athens on Saturday. (Photo by Paul Lecker/Zaleski Sports)

Stratford’s Ella Heidmann just missed out on an individual qualifying spot, taking 10th in 21:18.0, 27 seconds behind Nafziger and the final state berth. Kayla Casperson took 16th (21:42.3) and Breleigh Skaya was 18th (21:48.5) to earn top-20 finishes for Stratford.


Gretchen Brewster led the Edgar girls, taking 46h in 23:28.5.


Athens had its five scoring runners finish in the top 23 to edge Marathon for the team title 70-85. Both move on to the state meet. Stratford was a distant third with 111, and Edgar had an complete squad.


Nathan Wolf finished seventh (17:54.8), Andrew Scharer was ninth (18:01.8), Brooks Kraus took 12th (18:07.8), Nicholas Pittman was 19th (18:49.1) and Cooper Sheahan 23rd (18:53.1) for the Athens boys.


Lance Krieg finished 10th (18:06.4), Ethan Heeg was 13th (18:15.1) and Cree Defoe took 15th (18:16.6) for the Stratford boys.


Edgar’s top runer was Eli Slack, who was 71st in 23:13.1.


The Division 3 boys race will be at 1:10 p.m. and the girls race at 3:05 p.m. at the state meet.


2021 WIAA Division 3 Cross Country Sectional

Oct. 23, at Erbach Park, Athens

(*denotes state meet qualifier)

Boys

Team scores: *1. Athens 70; *2. Marathon 85; 3. Stratford 111; 4. Gillett 136; 5. Coleman 141; 6. Bonduel 141; 7. Crandon 164; 8. Oconto 171; 9. Crivitz 189; 10. Wittenberg-Birnamwood 190; 11. Goodman-Pembine 231; Edgar, Gresham/Bowler, Laona/Wabeno, Lena/St. Thomas, Marion, Three lakes and Wausaukee incomplete.

Top 10, and Athens, Stratford and Edgar finishers: *1. Alex Peterson (GIL) 16:35.1; *2. Taylor Karcz (CR) 17:17.8; *3. Evan Peterson (GIL) 17:30.3; *4. Cooper Uelmen (BON) 17:35.1; 5. Jacob Smith (MAR) 17:44.3; *6. Sam Lieuwen (CR) 17:52.3; 7. Nathan Wolf (ATH) 17:54.8; 9. Andrew Schaer (ATH) 18:01.8; 10. Lance Krieg (ST) 18:06.4; 12. Brooks Kraus (ATH) 18:07.8; 13. Ethan Heeg (ST) 18:15.1; 15. Cree Defoe (ST) 18:16.6; 19. Nicholas Pittman (ATH) 18:49.1; 23. Coonor Sheahan (ATH) 18:53.1; 33. Brett Bangart (ST) 19:37.6; 44. Kaden Foster (ST) 20:17.8; 58. Tanner Oertel (ST) 21:13.7; 70. Derek Wiese (ST) 23:09.3; 71. Eli Slack (ED) 23:13.1; 81. Issac Halama (ED) 24:14.0; 85. Garrett Knott (ATH) 25:44.8.

Girls

Team scores: *1. Colby 54; *2. Bonduel 76; 3. Marathon 80; 4. Stratford 90; 5. Gillett 99; 6. Suring 185; 7. Oconto 203; 8. Coleman 210; 9. Crandon 210; 10. Edgar 241; 11. Marion 342; Athens, Crivitz, Goodman-Pembine, Laona/Wabeno, Lena/St. Thomas, Three Lakes, Wittenberg-Birnamwood incomplete.

Top 10, and Athens, Colby, Stratford and Edgar finishers: 1. Daisy Feiten (COLBY) 20:20.3; *2. Carleigh Kaczmarek (GIL) 20:22.3; 3. Ashlyn Kurey (BON) 20:22.9; *4. Julianna Thurs (MAR) 20:24.3; *5. Angela Mosconi (GIL) 20:32.1; *6. Olivia Noack (SUR) 20:39.5; 7. Willow Oehmichen (COLBY) 20:46.5; 8. Kendra Troxel (BON) 20:48.7; *9. Sophia Nafziger (TL) 20:51.6; 10. Ella Heidmann (ST) 21:18.0; 12. Mercedes Sarkkinen (COLBY) 21:24.6; 16. Kayla Casperson (ST) 21:42.3; 17. Trinity Severson (COLBY) 21:46.7; 18. Breleigh Skaya (ST) 21:48.5; 20. Makenna Herrmann (COLBY) 21:57.0; 22. Reagan Schraufnagel (COLBY) 22;14.3; 26. Samantha Mielke (ST) 22:29.3; 27. Kressa Wenzel (ST) 22:32.8; 28. Brianna Sheahan (ATH) 22:33.2; 34. Elizabeth Van Rixel (ATH) 22:55.6; 35. Sarah Zuelke (ST) 22:56.0; 42. Lydia Golbach (ST) 23:11.7; 46. Gretchen Brewster (ED) 23:28.5; 52. Kira Slack (ED) 24:08.1; 53. Natalie Thompson (ED) 24:09.0; 63. Addyson Zettler (ATH) 25:02.8; 67. Rebecca Werner (ED) 25:17.8; 6. Aubrey Behling (ED) 25:18.7; 72. Amber Skrzypcak (ED) 26:12.4; 73. Brooklyn Schwoerer (ED) 26:12.7.

101 views0 comments

Recent Posts

See All