2021 WIAA BOYS SOCCER PLAYOFFS, SECTIONAL SCOREBOARD

Updated: Oct 31, 2021



Zaleski Sports


The 2021 WIAA boys soccer playoffs continued with sectional finals on Saturday, Oct. 30, across Wisconsin.


The 16 sectional champions qualify for the 2021 WIAA State Boys Soccer Tournament at Uihlein Soccer Park in Milwaukee on Nov. 4-6.


Here is a look at the sectional scoreboard:


2021 WIAA Boys Soccer Playoffs

Division 1

Sectional 1

Semifinals, Oct. 28

No. 1 Hudson 1, No. 2 Eau Claire Memorial 0

No. 4 Appleton North 3, No. 2 Stevens Point 1

Championship, Oct. 30

No. 1 Hudson 3, No. 4 Appleton North 0

Sectional 2

Semifinals, Oct. 28

No. 8 De Pere 1, No. 5 Sussex Hamilton 0

No. 2 Green Bay Preble 3, No. 3 Brookfield East 0

Championship, Oct. 30

No. 8 De Pere 3, No. 2 Green Bay Preble 2

Sectional 3

Semifinals, Oct. 28

No. 1 Verona 1, No. 5 Waunakee 0

No. 2 Hartland Arrowhead 2, No. 3 Sun Prairie 1

Championship, Oct. 30

No. 1 Verona 2, No. 2 Hartland Arrowhead 0

Sectional 4

Semifinals, Oct. 28

No. 1 Milwaukee Marquette University 4, No. 4 Muskego 0

No. 2 Kenosha Tremper 1, No. 3 Franklin 0 (OT)

Championship, Oct. 30

No. 1 Milwaukee Marquette University 3, No. 2 Kenosha Tremper 0

Division 2

Sectional 1

Semifinals, Oct. 28

No. 3 River Falls 2, No. 4 La Crosse Central 0

No. 1 Pulaski 1, No. 3 Green Bay Southwest 0

Championship, Oct. 30

No. 3 River Falls 2, No. 1 Pulaski 1

Sectional 2

Semifinals, Oct. 28

No. 1 Whitefish Bay 3, No. 4 Wauwatosa West 0

No. 6 Oshkosh North 2, No. 2 Cedarburg 1

Championship, Oct. 30

No. 1 Whitefish Bay 4, No. 6 Oshkosh North 1

Sectional 3

Semifinals, Oct. 28

No. 1 Oregon 2, No. 4 DeForest 0

No. 2 Elkhorn 3, No. 3 Baraboo 0

Championship, Oct. 30

No. 1 Oregon 2, No. 2 Elkhorn 2 (OT) (Oregon won shootout 4-3)

Sectional 4

Semifinals, Oct. 28

No. 5 Waukesha West 2, No. 1 Wauwatosa East 2 (OT) (West won shootout, 4-2)

No. 2 Brookfield Central 2, No. 3 Pewaukee 2 (OT) (Central won shootout, 3-1)

Championship, Oct. 30

No. 2 Brookfield Central 2, No. 5 Waukesha West 0

Division 3

Sectional 1

Semifinals, Oct. 28

No. 1 Rice Lake 1, No. 2 Spooner/Shell Lake 0

No. 3 Mosinee 1, No. 1 Lakeland 0

Championship, Oct. 30

No. 1 Rice Lake 4, No. 3 Mosinee 0

Sectional 2

Semifinals, Oct. 28

No. 1 Seymour 2, No. 4 Manitowoc Roncalli/Two Rivers 0

No. 2 Green Bay Notre Dame 1, No. 3 Plymouth 0

Championship, Oct. 30

No. 2 Green Bay Notre Dame 1, No. 1 Seymour 0

Sectional 3

Semifinals, Oct. 28

No. 1 Evansville 1, No. 4 Madison Edgewood 1 (OT) (Evansville won shootout 5-4)

No. 6 McFarland 2, No. 2 Mount Horeb 1

Championship, Oct. 30

No. 6 McFarland 3, No. 1 Evansville 0

Sectional 4

Semifinals, Oct. 28

No. 1 Shorewood 1, No. 5 Milwaukee Pius XI Catholic 0

No. 3 New Berlin Eisenhower 7, No. 7 Kettle Moraine Lutheran 0

Championship, Oct. 30

No. 1 Shorewood 4, No. 3 New Berlin Eisenhower 1

Division 4

Sectional 1

Semifinals, Oct. 28

No. 1 Washburn/Bayfield 3, No. 3 Northland Pines 0

No. 1 Arcadia 3, No. 3 La Crosse Aquinas 0

Championship, Oct. 30

No. 1 Arcadia 1, No. 1 Washburn/Bayfield 0

Sectional 2

Semifinals, Oct. 28

No. 1 Sturgeon Bay 2, No. 5 Kiel 2 (OT) (Sturgeon Bay won shootout 6-3)

No. 2 Sheboygan Christian/Sheboygan Lutheran 2, No. 3 St. Lawrence Seminary 0

Championship, Oct. 30

No. 2 Sheboygan Christian/Sheboygan Lutheran 3, No. 1 Sturgeon Bay 1

Sectional 3

Semifinals, Oct. 28

No. 1 St. John’s Northwestern Academies/Chesteron Academy 3, No. 4 Mayville 0

No. 2 Lake Country Lutheran 6, No. 6 Watertown Luther Prep 0

Championship, Oct. 30

No. 1 St. John’s Northwestern Academies/Chesteron Academy 2, No. 2 Lake Country Lutheran 1

Sectional 4

Semifinals, Oct. 28

No. 1 Oostburg 4, No. 5 Milwaukee Carmen South 0

No. 2 Racine The Prairie School 0, No. 6 Kenosha St. Joseph Catholic Academy 0 (OT) (Prairie School won shootout 5-4)

Championship, Oct. 30

No. 1 Oostburg 1, No. 2 Racine The Prairie School 0

78 views0 comments