STEVENS POINT, WISCONSIN RAPIDS, MARSHFIELD ALL EARN STATE CROSS COUNTRY BERTHS AT D-1 SECTIONAL


Marshfield's Henry Hoerneman, left, Eliana Kanitz and Graham Lonsdale all earned spots in next week's state meet with high finishes at the WIAA Division 1 Cross Country Sectional at Standing Rocks Park in Stevens Point on Saturday. (Submitted photo)

Zaleski Sports


STEVENS POINT – Stevens Point, Wisconsin Rapids and Marshfield will all have athletes at next week’s state meet after earning top spots at the WIAA Division 1 cross country sectional Saturday at Standing Rocks Park.


The Stevens Point boys had the second- through fifth-place finishers to roll to the team title with 25 points and earn a spot at the WIAA State Cross Country Championships at Ridges Golf Course in Wisconsin Rapids next Saturday, Oct. 30.


The top two teams and top five individuals not on those teams qualify for the state meet.


The Marshfield boys took two of those spots as Henry Hoerneman finished seventh in 16:52.1 and Graham Lonsdale was 12th in 17:15.6.


Neenah finished second in the team standings with 69 points to earn the other state berth, with Marshfield third with 93 and Wisconsin Rapids seventh with 215.


Austin Henderson of Neenah won the boys race in 15:43.0, with Stevens Point earning the next four spots - Aloysius Franzen was second in 16:26.8, Bode Erickson third in 16:35.1, James Jacobs fourth in 16:40.0, and Zach Scharbarth fifth in 16:42.2. Tate Bruckhart was 11th in 17:12.5 to round out the Panthers’ scoring runners.


Colin Wellnitz led Wisconsin Rapids, taking 15th in 17:21.7.


Neenah won the girls team standings with 41 points and Appleton North was second with 71 to earn the two team state meet berths. Wisconsin Rapids was third with 97, Stevens Point fifth with 153, and Marshfield ninth with 215.


Sara Mlodik of D.C. Everest won the girls race in 19:35.8, 18 seconds ahead of Neenah’s Rachel Dietrich.


Wisconsin Rapids had three top-nine finishes to earn spots at the state meet at its home course. Kate Schaeffer was fifth (20:03.2), Elise Moon took eighth (20:06.5) and Allison Jahns finished ninth (20:10.1) for the Raiders.


Marshfield senior Eliana Kanitz also earned a spot at state, becoming the first girl in program history to accomplish the feat all four seasons in her career. She finished seventh in 20:05.4.


Lilly Higgins was Stevens Point’s top runner, taking 15th in 20:44.4.


The Division 1 boys race will kick off the state meet next Saturday at noon. The Division 1 girls will run at 1:45 p.m.


2021 WIAA Division 1 Cross Country Sectional

Oct. 23, at Standing Rocks Park, Stevens Point

(*denotes state meet qualifier)

Boys

Team scores: *1. Stevens Point 25; *2. Neenah 69; 3. Marshfield 93; 4. Appleton North 98; 5. Hortonville 125; 6. Wausau East 207; 7. Wisconsin Rapids 215; 8. Wausau West 220; 9. Appleton East 237; 10. D.C. Everest 262; 11. Appleton West 276; Menasha incomplete.

Top 10, and Stevens Point, Wisconsin Rapids and Marshfield finishers: 1. Austin Henderson (NE) 15:43.0; 2. Aloysius Franzen (SP) 16:26.8; 3. Bode Erickson (SP) 16:35.1; 4. James Jacobs (SP) 16:40.0; 5. Zach Scharbarth (SP) 16:42.2; *6. Aidan Paschke (HOR) 16:46.9; *7. Henry Hoerneman (MAR) 16:52.1; 8. Jack Domer (NE) 16:55.9; *9. Noah Reynolds (HOR) 17:06.4; *10. Erek Ross (WE) 17:07.0; 11. Tate Bruckhart (SP) 17:12.5; *12. Graham Lonsdale (MAR) 17:15.6; 15. Colin Wellnitz (WR) 17:21.7; 16. Tye Lepak (SP) 17:23.9; 20. Eric Boettcher (SP) 17:32.5; 22. Owen Hoerneman (MAR) 17:42.1; 23. James Ketterer (MAR) 17:45.7; 29. Jesse Messmann (MAR) 17:58.7; 32. Thomas Cashmer (MAR) 18:08.7; 38. Mason Tritz (WR) 18:26.3; 49. David McKee (MAR) 18:44.8; 53. Jacob Khang (WR) 18:57.6; 55. Trestian Brinegar (WR) 19:01.9; 57. Zach Schaeffer (WR) 19:03.1; 58. Charles Kissinger (WR) 19:05.0; 59. Imanuel Brinegar (WR) 19:07.1.

Girls

Team scores: *1. Neenah 41; *2. Appleton North 71; 3. Wisconsin Rapids 97; 4. Wausau West 110; 5. Stevens Point 153; 6. Appleton West 168; 7. Hortonville 191; 8. D.C. Everest 195; 9. Marshfield 215; 10. Appleton East 237; 11. Wausau East 237; Menasha incomplete.

Top 10, and Stevens Point, Wisconsin Rapids and Marshfield finishers: *1. Sara Mlodik (DC) 19:35.8; 2. Rachel Dietrich (NE) 19:53.5; 3. Lauren Tears (NE) 19:56.2; 4. Anika Nettekoven (AN) 20:00.8; *5. Kate Schaeffer (WR) 20:03.2; 6. Mazie Olkowski (NE) 20:03.4; *7. Eliana Kanitz (MAR) 20:05.4; *8. Elise Moon (WR) 20:06.5; *9. Allison Jahns (WR) 20:10.1; 10. Lily Kramer (AN) 20:11.0; 15. Lilly Higgins (SP) 20:44.4; 23. Josie Reeve (SP) 21:07.0; 26. Mason Schuld (WR) 21:13.4; 29. Kiari Kim (MAR) 21:26.4; 33. Anna Meilahn (SP) 21:35.4; 40. Margaret Friese (SP) 21:51.5; 42. Sophie Durkee (SP) 21:54.1; 47. Edith Franzen (SP) 21:56.8; 50. Maggie Kozlowski (WR) 22:02.9; 56. Meghan Jaeger (MAR) 22:20.0; 58. Sarah Hopp (SP) 22:37.9; 61. Carolina Sullenger (MAR) 22:44.2; 62. Alexis Dix (WR) 22:55.8; 63. Isabelle Rasmussen (WR) 22:58.8; 68. Keara Ronning (MAR) 23:32.4; 69. Natalie Hebbring (MAR) 23:38.2; 71. Serenity Paisley (MAR) 23:54.5.

23 views0 comments

Recent Posts

See All