• paul63985

STEVENS POINT HOLDS OFF MARSHFIELD IN WVC BOYS SWIMMING DUAL

By Paul Lecker For Zaleski Sports


MARSHFIELD – Stevens Point won all but one event to slide past Marshfield 103-67 in a Wisconsin Valley Conference boys swimming dual meet Thursday at Marshfield High School.


Marshfield’s lone win came from Ethan Dagit in the 50-yard freestyle as he won in 23.28 seconds.


Marshfield came up just short in a number of races that could have possibly changed the outcome.


Stevens Point won four races by less than one second. The closest race came in the 200 individual medley where the Panthers’ Parker Soik edged Kyle Berres by 8/100 of a second to earn first place.


In addition to the 200 IM, Kyle Berres also placed second in the 100 backstroke (1:02.44) for the Tigers.


Other individual runner-up finishes for Marshfield came from Sander Marty in the 100 butterfly (59.76), Dagit in the 100 freestyle (52.86), and Myles Jensen in the 500 freestyle (5:18.17). All three relays also ended with Stevens Point first and Marshfield second.


Marshfield (2-2 Wisconsin Valley Conference) hosts Wisconsin Rapids on Jan. 9. Stevens Point (4-0 WVC) hosts Wausau East on Tuesday.


Varsity Stevens Point 103, Marshfield 67 Winners and Marshfield finishers 200 medley relay: 1. Stevens Point (Cade Casey, Kyle Granz, Parker Soik, Marco Kurzynski) 1:48.18; 2. Marshfield (Kyle Berres, Myles Jensen, Sander Marty, Ethan Dagit) 1:48.37; 4. Marshfield (Dane Tollefson, Jarreth Schaefer, Eben Lonsdale, Cole Hanson) 2:06.17; 5. Marshfield (Adam Donahue, Michael Dick, Graham Lonsdale, Eli Splude) 2:16.91. 200 freestyle relay: 1. Drew Harris (SP) 1:52.33; 3. Jensen (MAR) 1:53.47; 5. Connor Berres (MAR) 2:11.88; 6. Matthew Gronski (MAR) 2:30.08. 200 individual medley: 1. Soik (SP) 2:19.91; 2. K. Berres (MAR) 2:19.99; 5. E. Lonsdale (MAR) 2:43.89. 50 freestyle: 1. Dagit (MAR) 23.28; 4. Jeffrey Berres (MAR) 25.13; 5. Hanson (MAR) 27.13. 100 butterfly: 1. Soik (SP) 59.55; 2. Marty (MAR) 59.76; 3. J. Berres (MAR) 1:04.72; 4. E. Lonsdale (MAR) 1:12.21. 100 freestyle: 1. Konnor Pilger (SP) 52.27; 2. Dagit (MAR) 52.86; 4. Tollefson (MAR) 57.74; 5. Splude (MAR) 1:03.20. 500 freestyle: 1. Harris (SP) 5:10.56; 2. Jensen (MAR) 5:18.17; 4. C. Berres (MAR) 6:01.02; 6. Hanson (MAR) 6:42.37. 200 freestyle relay: 1. Stevens Point (Pilger, Franz, Casey, Harris) 1:37.49; 2. Marshfield (J. Berres, Tollefson, Hanson, Marty) 1:46.20; 3. Marshfield (C. Berres, Brayden Fischer, E. Lonsdale, Schaefer) 1:55.53; 4. Marshfield (Gronski, Matt Begotka, Donahue, Splude) 1:57.27. 100 backstroke: 1. Casey (SP) 59.11; 2. K. Berres (MAR) 1:02.44; 3. Tollefson (MAR) 1:09.96; 6. Donahue (MAR) 1:24.89. 100 breaststroke: 1. Franz (SP) 1:10.12; 3. Marty (MAR) 1:21.42; 4. Schaefer (MAR) 1:26.05; 5. Dick (MAR) 1:26.17. 400 freestyle relay: 1. Stevens Point (Pilger, Kurzynski, Franz, Harris) 3:33.70; 2. Marshfield (J. Berres, K. Berres, Dagit, Jensen) 3:36.51; 4. Marshfield (Fischer, Begotka, G. Lonsdale, Ian Brunson) 4:42.66; 5. Marshfield (Splude, Gronski, Donahue, C. Berres) 6:01.40. JV No team scores 200 medley relay: 1. Marshfield (Zackary Gunning, Clinton Tompkins, Brunson, Wesley Buck) 2:27.73; 2. Marshfield (Aiden Berger, Mason Welter, Michael Wright, Tyler Hood) 2:44.48; 3. Marshfield (Darian Longdo, Carson Bernarde, Wyatt Weix, Garrett Bernarde) 3:21.97. 200 freestyle: 1. C. Bernarde (MAR) 1:07.12; 2. Fischer (MAR) 2:31.27; 3. Gunning (MAR) 3:01.28. 200 individual medley: 1. Begotka (MAR) 2:51.28; 2. Brunson (MAR) 3:16.28. 50 freestyle: 1. G. Bernarde (MAR) 30.28; 3. Buck (MAR) 31.06. 100 freestyle: 1. Schaefer (MAR) 1:04.41; 2. Fischer (MAR) 1:06.61; 4. Hood (MAR) 1:23.61; 6. Weix (MAR) 1:36.43. 500 freestyle: 1. Gronski (MAR) 7:24.59; 2. Longdo (MAR) 9:19.77; 3. Berger (MAR) 9:29.36. 200 freestyle relay: 1. Marshfield (Brunson, Wright, G. Lonsdale, Dick) 2:12.63; 2. Marshfield (Berger, C. Bernarde, Tompkins, Welter) 2:24.69. 100 backstroke: 1. Gunning (MAR) 1:21.33; 2. Buck (MAR) 1:46.90; 3. Weix (MAR) 2:35.93. 100 breaststroke: 1. Tompkins (MAR) 1:29.37; 2. Welter (MAR) 1:35.24. 400 freestyle relay: 1. Marshfield (Tompkins, Buck, Wright, Gunning) 5:30.20; 2. Marshfield (Welter, Longdo, Hood, Dick) 6:34.24.

© 2023 by TheHours. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon

Subscribe to Our Newsletter