STEVENS POINT GIRLS SWIMMING WINS NINE EVENTS, DEFEATS D.C. EVEREST



Zaleski Sports


SCHOFIELD – Stevens Point nine of the 11 events and eased past D.C. Everest 101-69 in a Wisconsin Valley Conference girls swim meet Thursday at D.C. Everest High School.


Sophie Johnston and Jenna Breitbach each won two individual events and were part of two winning relay teams as well for Stevens Point, which is now 2-0 in Wisconsin Valley Conference dual meets this season. This was the conference opener for D.C. Everest.


Johnston won the 200 individual medley (2:19.61) and the 100 breaststroke (1:11.89), and Breitbach took first in the 50 freestyle (25.56 seconds) and the 100 butterfly (1:00.67). Johnston and Breitbach teamed with Elise Cooper and Brooke Swiecki to win the 200 medley relay in 1:55.17, and with Jocelyn Trzebiatowski and Ashleigh Pahnke to win the 400 freestyle relay in 3:53.25.


Trzebiatowski also won the 200 freestyle (2:06.29), Cooper took first in the 100 backstroke (1:04.50), and Annika Herheim won the 500 freestyle (5:58.68) for Stevens Point.


Stevens Point will compete at the Waukesha South Invitational on Saturday.


Stevens Point 101, D.C. Everest 69

Winners and SPASH results

200 medley relay: 1. Stevens Point (Elise Cooper, Sophie Johnston, Jenna Breitbach, Brooke Swiecki) 1:55.17; 3. Stevens Point (Brianna Placeway, Anna Johnston, Kaia Barrett, Ella Solin) 2:04.93; 5. Stevens Point (Madelen Nordin, Angel Ward, Claire Swiceki, Hannah Clark) 2:13.53.

200 freestyle: 1. Jocelyn Trzebiatowski (SP) 2:06.29; 3. Ashleigh Pahnke (SP) 2:08.02; 3. Annika Herheim (SP) 2:16.37.

200 individual medley: 1. S. Johnston (SP) 2:19.61; 3. Swiecki (SP) 2:31.63; 5. Placeway (SP) 2:44.36.

50 freestyle: 1. Breitbach (SP) 25.56; 3. Swiecki (SP) 26.65; 4. Cooper (SP) 27.68.

100 butterfly: 1. Breitbach (SP) 1:00.67; 4. Trzebiatowski (SP) 1:07.58; 6. Ward (SP) 1:16.77.

100 freestyle: 1. Nevaeh Mathwich (DC) 58.53; 3. Swiecki (SP) 58.70; 4. Pahnke (SP) 58.80; 6. A. Johnston (SP) 1:01.81.

500 freestyle: 1. Herheim (SP) 5:58.68; 2. Solin (SP) 6:01.86; 3. Nordin (SP) 6:04.48.

200 freestyle relay: 1. D.C. Everest (Marisol Swenson, Lilliana Jessen, Makenna Zoesch, Katie Hall) 1:45.11; 2. Stevens Point (Barrett, Ward, Elisabeth Kifner, Nordin) 1:55.03.

100 backstroke: 1. Cooper (SP) 1:04.50; 4. Solin (SP) 1:09.75; 5. Placeway (SP) 1:12.62.

100 breaststroke: 1. S. Johnston (SP) 1:11.89; 2. A. Johnston (SP) 1:16.18.

400 freestyle relay: 1. Stevens Point (Trzebiatowski, Pahnke, S. Johnston, Breitbach) 3:53.25; 3. Stevens Point (Barrett, Ward, Cooper, Solin) 4:09.19; 4. Stevens Point (Placeway, Kifner, Herheim, Nordin) 4:29.44.

41 views0 comments

Recent Posts

See All