STEVENS POINT BOYS SWIMMING WINS 10 OF 11 RACES TO DEFEAT MARSHFIELD



Zaleski Sports


STEVENS POINT – Stevens Point won 10 of the 11 races and eased past Marshfield 107-63 in a Wisconsin Valley Conference boys swimming battle on Tuesday at Stevens Point Area Senior High.


Kyle Berres grabbed Marshfield’s only win, taking first in the 50-yard freestyle in 23.96 seconds.


Will Gargulak won the 200 individual medley in 2:16.80 and the 100 butterfly in 58.76 seconds, Cade Casey took first in the 100 freestyle (53.26) and the 100 backstroke (57.70), and Konnor Pilger was first in the 200 freestyle (1:52.98) and the 500 freestyle (5:10.09) for Stevens Point. All three were also part of two winning relay teams for the Panthers, who are now 2-0 in WVC duals.


Marshfield will jump back into action Thursday at Wausau East, while Stevens Point will host Wisconsin Rapids in WVC action.


Stevens Point 107, Marshfield 63

200 medley relay: 1. Stevens Point (Cade Casey, Kyle Franz, Will Gargulak, Keegan McKinley-Chapin) 1:47.11; 2. Marshfield (Kyle Berres, Michael Dick, Simon Dagit, Graham Lonsdale) 1:51.87; 3. Stevens Point (Levi Hubbard, Hayden Ackerlund, Kegan Brown, Nevyn Klessig) 2:03.90; 4. Marshfield (Adam Donahue, Kevin Buth, Zander Edmundson, Carlos Koehn) 2:14.11; 5. Stevens Point (Joey Kozicki, Haden Nguyen, Conner Hoffman, Andrew Dziak) 2:28.09; 6. Marshfield (Garrett Bernarde, Luke Hilbelink, Zachary Curtis, Carson Bernarde) 2:31.71.

200 freestyle: 1. Konnor Pilger (SP) 1:52.98; 2. Lonsdale (MAR) 2:03.62; 3. Sam Gargulak (SP) 2:09.73; 4. Dick (MAR) 2:25.37; 5. Cooper Gunderson (SP) 2:29.38; 6. Curtis (MAR) 2:40.82.

200 individual medley: 1. W. Gargulak (SP) 2:16.80; 2. Henry Hilbelink (MAR) 2:33.68; 3. Koehn (MAR) 2:41.08; 4. Kozicki (SP) 2:41.24; 5. Matt Begotka (MAR) 2:48.72.

50 freestyle: 1. Berres (MAR) 23.96; 2. Franz (SP) 24.33; 3. Dagit (MAR) 24.56; 4. McKinley-Chapin (SP) 24.57; 5. Gavin Stelzer (SP) 25.40; 6. Brayden Fischer (MAR) 25.94.

100 butterfly: 1. W. Gargulak (SP) 58.76; 2. Dagit (MAR) 1:00.04; 3. Eddie Sapa (SP) 1:06.82; 4. Hubbard (SP) 1:12.90; 5. Edmundson (MAR) 1:22.46; 6. Curtis (MAR) 1:33.19.

100 freestyle: 1. Casey (SP) 53.26; 2. Lonsdale (MAR) 55.18; 3. McKinley-Chapin (SP) 55.30; 4. Fischer (MAR) 57.72; 5. H. Hilbelink (MAR) 57.92; 6. Stelzer (SP) 58.52.

500 freestyle: 1. Pilger (SP) 5:10.09; 2. S. Gargulak (SP) 6:02.20; 3. Koehn (MAR) 6:20.19; 4. Buth (MAR) 6:59.20; 5. Gunderson (SP) 7:00.28; 6. C. Bernarde (MAR) 7:42.11.

200 freestyle relay: 1. Stevens Point (McKinley-Chapin, Stelzer, S. Gargulak, Pilger) 1:41.49; 2. Marshfield (Begotka, Donahue, H. Hilbelink, Fischer) 1:43.46; 3. Stevens Point (Sapa, Gunderson, Kegan Brown, Ackerlund) 1:50.92; 4. Marshfield (Dick, Edmundson, Buth, Curtis) 1:58.33; 5. Stevens Point (Landon Bicknase, Klessig, Nguyen, Andrew Dziak) 2:06.00; 6. Marshfield (G. Bernarde, C. Bernarde, Simon Kloos, Joshua Peters) 2:09.58.

100 backstroke: 1. Casey (SP) 57.70; 2. Berres (MAR) 59.99; 3. Kozicki (SP) 1:17.99; 4. Donahue (MAR) 1:21.56; 5. Hoffman (SP) 1:22.16; 6. Edmundson (MAR) 1:26.73.

100 breaststroke: 1. Franz (SP) 1:09.65; 2. Dick (MAR0 1:14.69; 3. Bicknase (SP) 1:20.17; 4. Ackerlund (SP) 1:21.48; 5. Begotka (MAR) 1:26.95; 6. Buth (MAR) 1:27.79.

400 freestyle relay: 1. Stevens Point (Pilger, W. Gargulak, Franz, Casey) 3:39.87; 2. Marshfield (Lonsdale, H. Hilbelink, Dagit, Berres) 3:44.00; 3. Stevens Point (Sapa, S. Gargulak, Stelzer, Kozicki) 4:11.96; 4. Marshfield (Begotka, Donahue, Koehn, Fischer) 4:22.86; 5. Stevens Point (Bicknase, Hoffman, Nathan Busch, Gunderson) 4:53.48; 6. Marshfield (L. Hilbelink, Kloos, Peter Thompkins, Gavin Hawks) 5:32.22.

47 views0 comments