STEVENS POINT BOYS SWIMMING DEFEATS WISCONSIN RAPIDS, CLINCHES WVC REGULAR-SEASON TITLE



Zaleski Sports


WISCONSIN RAPIDS – The Stevens Point boys swim team clinched the Wisconsin Valley Conference regular-season title with a 134-31 win over Wisconsin Rapids on Thursday at Lincoln High School.


Stevens Point (7-0 WVC) swept all 11 events with Will Gargulak and Konnor Pilger each winning a pair of individual events.


Gargulak won the 100-yard butterfly in 56.51 seconds and the 100 backstroke in 1:02.12, and Pilger won the 200 individual medley in 2:12.25 and the 100 freestyle in 50.60 seconds.


Sam Gargulak won the 200 freestyle (2:06.90), Kyle Franz won the 50 freestyle (23.76), Landon Bicknase took first in the 500 freestyle (5:42.53) and Nevyn Klessig won the 100 breaststroke (1:16.90) as well for SPASH.


Logan Maciejewski finished second in the 500 freestyle in 6:00.47 for Wisconsin Rapids’ top individual finish. The Raiders are now 3-4 in WVC duals.


Both teams finish their Wisconsin Valley Conference schedule Jan. 27. Wisconsin Rapids will be at home against D.C. Everest and Stevens Point will travel to Wausau East.


Stevens Point 134, Wisconsin Rapids 31

200 medley relay: 1. Stevens Point (Keegan McKinley-Chapin, Nevyn Klessig, Kyle Franz, Cooper Gunderson) 2:00.57; 2. Stevens Point (Will Gargulak, Haden Nguyen, Kegan Brown, Eddie Sapa) 2:04.00; 3. Stevens Point (Konnor Pilger, Landon Bicknase, Andrew Dziak, Hayden Ackerlund) 2:08.30; 4. Wisconsin Rapids (Josh Glenzer, Brady Steward, Luke O’Connor, Alex Bournoville) 2:12.52.

200 freestyle: 1. Sam Gargulak (SP) 2:06.90; 2. Gavin Stelzer (SP) 2:13.23; 3. Conner Hoffman (SP) 2:19.17; 4. David Lee (WR) 2:28.11.

200 individual medley: 1. Pilger (SP) 2:12.25; 2. Sapa (SP) 2:30.11; 3. Joey Kozicki (SP) 2:37.51; 4. Logan Maciejewski (WR) 2:38.01.

50 freestyle: 1. Franz (SP) 23.76; 2. McKinley-Chapin (SP) 25.09; 3. Wyatt Erdmann (WR) 25.48; 4. Klessig (SP) 26.70; 5. Ackerlund (SP) 27.01; 6. O’Connor (WR) 30.85.

100 butterfly: 1. W. Gargluak (SP) 56.51; 2. Brown (SP) 1:11.63; 3. Dziak (SP) 1:24.75.

100 freestyle: 1. Pilger (SP) 50.60; 2. Franz (SP) 52.02; 3. S. Gargulak (SP) 57.65; 4. Bournoville (WR) 59.57; 5. Glenzer (WR) 1:07.31; 6. Lee (WR) 1:09.15.

500 freestyle: 1. Bicknase (SP) 5:42.53; 2. Maciejewski (WR) 6:00.47; 3. Stelzer (SP) 6:00.99; 4. Hoffman (SP) 6:14.52; 5. Brown (SP) 6:37.44; 6. O’Connor (WR) 7:15.15.

200 freestyle relay: 1. Stevens Point (Franz, Kozicki, S. Gargulak, Nguyen) 1:48.95; 2. Wisconsin Rapids (Erdmann, Steward, Lee, Bournoville) 1:50.64; 3. Stevens Point (Bicknase, Hoffman, Ackerlund, Gunderson) 1:52.32; 4. Stevens Point (Brown, Klessig, Stelzer, Dziak) 1:56.69.

100 backstroke: 1. W. Gargulak (SP) 1:02.12; 2. Sapa (SP) 1:03.22; 3. McKinley-Chapin (SP) 1:05.85; 4. Erdmann (WR) 1:07.15; 5. Glenzer (WR) 1:15.23.

100 breaststroke: 1. Klessig (SP) 1:16.90; 2. Bicknase (SP) 1:21.73; 3. Steward (WR) 1:23.83; 4. Kozicki (SP) 1:24.25; 5. Bournoville (WR) 1:27.41.

400 freestyle relay: 1. Stevens Point (Sapa, S. Gargulak, Gunderson, Pilger) 3:54.55; 2. Stevens Point (McKinley-Chapin, Stelzer, Kozicki, W. Gargulak) 4:06.17; 3. Wisconsin Rapids (Maciejewski, O’Connor, Lee, Erdmann) 4:28.72.

57 views0 comments