STANLEY-BOYD BOYS, WITTENBERG-BIRNAMWOOD GIRLS WIN TEAM TITLES AT MEDFORD TRACK INVITE

Updated: Jun 2, 2021



Zaleski Sports


MEDFORD – Stanley-Boyd won the boys team title and Wittenberg-Birnawood took first place in the girls standings at the Medford Track Invitational on Tuesday at Medford High School.


The Auburndale boys finished fifth and the girls were sixth, and the Stratford boys were sixth and girls seventh.


Drey Drexler won the boys discus (127 feet, 10 inches) and the shot put (44-6), and was third in the 100 meters (12.50 seconds) to lead the Stratford boys.


Stratford also won the boys 3,200 relay in 9:03.66.


The Auburndale boys won three events. Terrance Cottrell-Roberson won the 100 meters in 11.54 seconds, and teamed with Parker Empey, Austin Quinlan and Gavin White Eagle to win the 800 relay (1:35.52) and the 400 relay (45.81).


Reese Rogowski won four events to lead the Witt-Birn girls to the team title.


Rogowski won the long jump (15-11.25), the 400 (59.27), the 100 (12.93) and the 200 (26.43) for the Chargers.


The Auburndale girls earned one win as the team of Jordyn Karl, Erricka Zenner, Victoria Hasenohrl and Lily Kloos won the 3,200-meter relay in 10:23.46.


Alexis Folz was second in the shot put (29-1.5) and third in the discus (83-6), and Jaidyn Wright took third in the triple jump (32-3.25) and fourth in the long jump (15-1.5) for the Stratford girls.


Stratford and Auburndale will compete at the Marawood Conference Meet at Marathon on Monday.


Medford Track Invitational

Boys

Team scores: 1. Stanley-Boyd 159; 2. Rhinelander 133; 3. Medford 103; 4. Northland Pines 85; 5. Auburndale 78; 6. Stratford 64; 7. Wittenberg-Birnamwood 45.

Winners, and Auburndale and Stratford results.

Pole vault: 1. Travis Christoph (SB) 10-6.

High jump: 1. Jaden Beske (RH) 5-10; 2. Mason White Eagle (AUB) 5-10.

Long jump: 1. Ty Baker (MED) 19-11.75; 3. Terrance Cottrell-Roberson (AUB) 19-10; 6. Peyton Glenn (ST) 18-5; 7. Gavin White Eagle (AUB) 18-1.75; 12. Parker Empey (AUB) 17-0.75; 15. Drey Drexler (ST) 16-5.75; 16. Ben Mullen (ST) 16-2; 20. A.J. Palmer (ST) 10-11.75.

Triple jump: 1. Simon Schairer (WB) 42-0; 8. Lucas Yeske (AUB) 35-6; 9. Connor Weigel (ST) 35-4.5.

Discus: 1. Drexler (ST) 127-10; 2. Jesse Fowler (AUB) 124-6; 8. Yeske (AUB) 104-11; 9. Adam Dorshorst (AUB) 101-4; 15. Ben Zuelke (ST) 80-0; 18. Jarvell Owens (AUB) 76-2; 20. Hunter Mullen (ST) 70-11; 22. Ethan Telschow (ST) 66-3; 23. Travis Griepentrog (ST) 60-4.

Shot put: 1. Drexler (ST) 44-6; 4. Fowler (AUB) 36-9.5; 6. Koehler Kilty (ST) 36-8.25; 11. Dorshorst (AUB) 34-8.5; 12. Yeske (AUB) 33-7.5; 22. Owens (AUB) 27-6.

3,200 relay: 1. Stratford 9:03.66.

110 hurdles: 1. Cole Worrall (RH) 15.53.

100: 1. Cottrel-Roberson (AUB) 11.54; 3. Drexler (ST) 12.50; 9. Kilty (ST) 13.84; 13. Palmer (ST) 15.13.

1,600: 1. Sam Gremban (NP) 4:39.51; 5. Lance Krieg (ST) 5:14.11.

800 relay: 1. Auburndale (Empey, Austin Quinlan, G. White Eagle, Cottrell-Roberson) 1:35.52.

400: 1. Cooper Nichols (SB) 52.82; 5. Charles Jewell (AUB) 56.06; 8. M. White Eagle (AUB) 58.55; 10. B. Mullen (ST) 1:00.75.

400 relay: 1. Auburndale (Empey, Quinlan, G. White Eagle, Cottrell-Roberson) 45.81.

300 hurdles: 1. Worrall (RH) 41.85.

800: 1. Joe Sullivan (MED) 2:04.52; 3. Noah Lucio (ST) 2:07.32; 6. Jewell (AUB) 2:16.31; 8. M. White Eagle (AUB) 2:18.82.

200: 1. Jacques Tulowitzky (RH) 23.59; 4. Empey (AUB) 23.92; 5. Weigel (ST) 24.14; 6. G. White Eagle (AUB) 24.32; 16. Kilty (ST) 28.58; 18. Telschow (ST) 29.05; 21. Palmer (ST) 31.76.

3,200: 1. Reece Trunkel (SB) 11:59.38.

1,600 relay: 1. Rhinelander (Jaden Beske, Cody Ruetz, Ty Welk, Worrall) 3:41.33; 2. Stratford 3:42.77.

Girls

Team scores: 1. Wittenberg-Birnamwood 147.5; 2. Medford 134; 3. Stanley-Boyd 96; 4. Northland Pines 95; 5. Rhinelander 85.5; 6. Auburndale 78; 7. Stratford 51.

Winners, and Auburndale and Stratford results.

Pole vault: 1. Kailyn Schillinger (SB) 8-6; 2. Aliah Hamus (AUB) 8-6.

High jump: 1. Rebecca Lawrence (RH) 4-10; 12. Addison Grabow (ST) 3-10.

Long jump: 1. Reese Rogowski (WB) 15-11.25; 2. Mia Meissner (AUB) 15-4.25; 4. Jaidyn Wright (ST) 15-1.5; 8. Shea Fabisiak (AUB) 14-8.75; 11. Billie Hoffman (ST) 13-8.25; 14. Madelyn Danielson (ST) 12-6.75; 16. Sarah Zuelke (ST) 11-8.75; 18. Cecilia DeFoe (ST) 10-1.75; 19. Destiny Blank (AUB) 9-11.

Triple jump: 1. Jalynn Horacek (WB) 34-4.5; 3. Wright (ST) 32-3.25; 5. Hoffman (ST) 29-7.5.

Discus: 1. Emma Herb (WB) 114-3; 2. Lilly Hasenohrl (AUB) 85-2; 3. Alexis Folz (ST) 83-6; 10. Aliya Manecke (ST) 67-7; 14. Autumn Richardson (AUB) 63-8; 15. Peyton Drexler (ST) 56-7.

Shot put: 1. Herb (WB) 35-2; 2. Folz (ST) 29-1.5; 3. L. Hasenohrl (AUB) 28-2; 5. Chloe Schafer (ST) 26-9.25; 16. Drexler (ST) 21-6.75.

3,200 relay: 1. Auburndale (Jordyn Karl, Erricka Zenner, Victoria Hasenohrl, Lily Kloos) 10:23.46; 4. Stratford 12:05.03.

100 hurdles: 1. Horacek (WB) 17.95; 10. Bethany Zimmerman (ST) 21.13; 11. Grabow (ST) 21.56.

100: Rogowski (WB) 12.93; 9. Madison Krings (AUB) 13.69; 10. Josephine Ertl (AUB) 14.05; 12. Gabisiak (AUB) 14.38; 13. Wright (ST) 14.45; 15. Meissner (AUB) 14.49; 17. DeFoe (ST) 15.73.

1,600: 1. Nora Gremban (NP) 5:03.84.

800 relay: 1. Medford (Marrissa Fronk, Sophie Brost, Karli Higgins, Jaylin Machon) 1:52.28; 2. Auburndale (Krings, Annalise Jewell, Hamus, Ertl) 1:54.63; 4. Stratford 2:01.78.

400: 1. Rogowski (WB) 59.27; 8. Richardson (AUB) 1:10.52; 9. V. Hasenohrl (AUB) 1:11.43; 10. DeFoe (ST) 1:15.86; 11. Blank (AUB) 1:25.63.

400 relay: 1. Rhinelander (Megan Brown, Sage Flory, Lawrence, Emma Germain) 52.53; 2. Auburndale (Krings, Jewell, Hamus, Ertl) 53.17.

300 hurdles: 1. Allison Linke (WB) 51.92; 6. Zimmerman (ST) 59.28; 7. Grabow (ST) 1:00.06.

800: 1. Gremban (NP) 2:22.28; 3. Karl (AUB) 2:30.06; 6. Lydia Golbach (ST) 2:42.36; 9. Kloos (AUB) 2:44.33; 11. Manecke (ST) 3:08.91.

200: 1. Rogowski (WB) 26.43; 13. Meissner (AUB) 30.29; 14. Fabisiak (AUB) 30.31; 15. Weigel (ST) 30.42; 16. Allison Linder (ST) 31.24; 17. Schafer (ST) 31.46; 18. Zuelke (ST) 31.99; 20. Danielson (ST) 33.88; 22. Blank (AUB) 36.23.

3,200: 1. Gremban (NP) 11:31.18; 5. Richardson (AUB) 13:45.61.

1,600 relay: 1. Medford (Meredith Richter, Higgins, Fronk, Alicia Kawa) 4:19.27; 2. Auburndale (Zenner, Karl, Kloos, Jewell) 4:23.25.

3 views0 comments

Recent Posts

See All