MOSINEE EDGES COLBY/ABBOTSFORD IN GREAT NORTHERN CONFERENCE GIRLS SWIM MEET


Mosinee Girls Swim team took down Colby/Abbotsford in GNC swim meet on Thursday. Photo Courtesy: Mosinee Girls Swim Team Instagram


Zaleski Sports


COLBY – Morgan Hoernke and Haylie Kluz each won two events and were part of a winning relay team to help the Mosinee girls swim team to a narrow 79-75 win over Colby/Abbotsford in a Great Northern Conference dual meet Thursday at Colby High School.


Hoernke won the 200 freestyle (2:23.76) and the 100 butterfly (1:18.96), Kluz took first in the 500 freestyle (6:11.12) and the 100 breaststroke (1:22.32), and the two teamed with Jacqueline Kramer and Mya Mueller to win the 200 medley relay (2:24.54) to lead the way for Mosinee in its first conference victory of the season.


Mosinee is now 1-3 and Colby/Abbotsford drops to 0-4 in Great Northern Conference dual meets this fall.


Colby/Abbotsford won the other six events.


Chloe Cihlar was first in the 100 freestyle (1:01.38) and the 100 backstroke (1:13.02), Hailey Meyer took first in the 50 freesetyle (31.51), Olivia Krause won the 200 individual medley (2:57.30), and C/A won two relays.


Cihlar, Zanza Haemer, Lily Graun, and Krause won the 200 freestyle relay in 2:02.10 and the 400 freestyle relay in 4:42.08 for Colby/Abbotsford.


Mosinee will be at Antigo and Colby/Abbotsford will host Lakeland next Thursday, Sept. 30, in GNC meets.


Mosinee 79, Colby/Abbotsford 75

200 medley relay: 1. Mosinee (Jacqueline Kramer, Haylie Kluz, Morgan Hoernke, Mya Mueller) 2:24.54; 2. Colby/Abbotsford (Olivia Johnson, Hailey Meyer, Lily Graun, Ivee Conley) 2:39.35.

200 freestyle: 1. Hoernke (MOS) 2:23.76; 2. Hannah Shnowske (MOS) 2:52.06; 3. Conley (CA) 2:56.10; 4. Johnson (CA) 2:56.17.

200 individual medley: 1. Olivia Krause (CA) 2:57.30; 2. Sarah Karcher (MOS) 3:16.40.

50 freestyle: 1. Meyer (CA) 31.51; 2. Mueller (MOS) 31.60; 3. Graun (CA) 32.89; 4. Kramer (MOS) 33.24; 5. Kyla Banks (MOS) 34.02.

100 butterfly: 1. Hoernke (MOS) 1:18.96; 2. Krause (CA) 1:23.75; 3. Karcher (MOS) 1:45.65.

100 freestyle: 1. Chloe Cihlar (CA) 1:01.38; 2. Zanza Haemer (CA) 1:10.43; 3. Sofya Davydenko (MOS) 1:16.48; 4. Jillian Jacobson (MOS) 1:34.92.

500 freestyle: 1. Kluz (MOS) 6:11.12; 2. Conley (CA) 7:47.68; 3. Johnson (CA) 7:50.30; 4. Kramer (MOS) 8:39.07; 5. Cailyn Bauer (MOS) 8:39.33.

200 freestyle relay: 1. Colby/Abbotsford (Cihlar, Haemer, Graun, Krause) 2:02.10; 2. Mosinee (Shnowske, Banks, Davydenko, Mueller) 2:17.03; 3. Mosinee (Jacobson, Autumn Ashton, Karcher, Bauer) 2:27.66.

100 backstroke: 1. Cihlar (CA) 1:13.02; 2. Haemer (CA) 1:23.10; 3. Shnowske (MOS) 1:31.69; 4. Banks (MOS) 1:33.03; 5. Jacobson (MOS) 1:53.13.

100 breaststroke: 1. Kluz (MOS) 1:22.32; 2. Meyer (CA) 1:37.08; 3. Davydenko (MOS) 1:41.66.

400 freestyle relay: 1. Colby/Abbotsford (Krause, Graun, Haemer, Cihlar) 4:42.08; 2. Mosinee (Hoernke, Mueller, Banks, Kluz) 4:46.10; 3. Mosinee (Kramer, Bauer, Karcher, Shnowske) 5:37.23.

13 views0 comments