MEDFORD'S SULLIVAN, RICHTER WIN RACES AT COLBY CROSS COUNTRY INVITATIONAL



Zaleski Sports


COLBY – West Salem won the boys title and Medford was first in the girls team standings at the Colby/Abbotsford Cross Country Invitational on Saturday at Colby High School.


Medford’s Joe Sullivan won the boys race in 16:31.2, 24 seconds ahead of Mauston’s Eli Boppart.


Marshfield Columbus Catholic, which had an incomplete team with only four runners, had two finish in the top 11. Isaac Scheer was sixth in 18:04.3 and Andrew Scheer took 11th in 18:37.1 for the Dons.


West Salem finished with 40 points, with Mauston second with 75. Colby/Abbotsford was sixth with 152 and Loyal/Greenwood seventh with 166.


Talon Severson led Colby/Abby, taking 15th in 18:57.8.


Loyal/Greenwood’s top runner was Avery Horvath, who was 20th in 19:21.1.


Spencer’s top runner was Malachai Anderson, who was 58th in 22:30.4.


The Medford girls won the team title with 26 points as four runners finished in the top six. Meredith Richter won the girls race in 21:07.9 for the Raiders, defeating teammate Bryn Fronk by three seconds.


Colby/Abbotsford was third with 86 points and Loyal/Greenwood seventh with 179.


Colby/Abby had four top-20 finishes, led by Daisy Feiten (14th, 22:40.4) and Willow Oehmichen (15th, 22:43.5).


Loyal/Greenwood’s Addison Davidson finished 31st in 24:35.2 to lead the Greenhounds.


Spencer’s Theresa Knecht was 53rd (28:16.0) and Columbus Catholic’s Charlotte Schiferl took 63rd (29:50.9) to lead their respective teams.


Colby/Abbotsford Cross Country Invitational

Sept. 11 at Colby High School

Boys

Team scores: 1. West Salem 40; 2. Mauston 75; 3. Altoona 80; 4. Medford 109; 5. Phillips 131; 6. Colby/Abbotsford 152; 7. Loyal/Greenwood 166; 8. Lakeland 184; Spencer, Marshfield Columbus Catholic incomplete.

Top 10, and Colby/Abbotsford, Loyal/Greenwood, Spencer and Marshfield Columbus Catholic finishers: 1. Joe Sullivan (MED) 16:31.2; 2. Eli Boppart (MAU) 16:55.1; 3. Owen Clark (LAK) 17:31.9; 4. Brennan Garbers (WS) 17:45.2; 5. Tanner Hraby (MED) 17:59.2; 6. Isaac Scheer (MCC) 18:04.3; 7. Vincent Schwarz (WS) 18:09.8; 8. Tyler Schwartz (MAU) 18:27.9; 9. Max Wolf (WS) 18:31.6; 10. Ayden Darnell (ALT) 18:36.1; 11. Andrew Scheer (MCC) 18:37.1; 15. Talon Severson (CA) 18:57.8; 20. Avery Horvath (LG) 19:21.1; 22. Connor Genteman (LG) 19:35.6; 24. Matthew Mateer (CA) 19:42.5; 34. Max Adams (CA) 19:57.5; 45. Ashtin Palms (LG) 20:54.5; 48. Cody Eckes (LG) 21:19.5; 51. Bryan Camargo (CA) 21:26.2; 53. Braylon Schoelzel (CA) 21:37.0; 55. Drew Lang (MCC) 22:03.80; 58. Malachai Anderson (SP) 22:30.40; 60. Noah Kulas (CA) 22:43.5; 64. Mark Fieweger (MCC) 23:11.0; 66. Dylan Eckes (LG) 23:40.9; 69. Micha Kayhart (LG) 23:54.3; 70. Kaizer Eikelberry (SP) 24:05.4; 73. Levi Anderson (SP) 24:37.2; 74. Josiah Bridger (CA) 24:39.5; 75. Caleb Rucker (SP) 24:57.1.

Girls

Team scores: 1. Medford 26; 2. West Salem 38; 3. Colby/Abbotsford 86; 4. Phillips 108; 5. Altoona 135; 6. Mauston 159; 7. Loyal/Greenwood 179; Spencer, Lakeland, Marshfield Columbus Catholic incomplete.

Top 10, and Colby/Abbotsford, Loyal/Greenwood, Spencer and Marshfield Columbus Catholic finishers: 1. Meredith Richter (MED) 21:07.9; 2. Bryn Fronk (MED) 21:10.9; 3. Allie Adomaitis (PH) 21:18.5; 4. Grace Kern (LAK) 21:42.6; 5. Mia Olson (WS) 21:54.0; 6. Alexis Fleegel (MED) 21:54.5; 7. Jennifer Kahn (MED) 21:57.5; 8. McKenna LaFleur (WS) 22:03.4; 9. Morgan Quackenbush (WE) 22:04.1; 10. Macey Tauscher (WS) 22:08.0; 14. Daisy Feiten (CA) 22:40.4; 15. Willow Oehmichen (CA) 22:43.5; 17. Mercedes Sarkkinen (CA) 23:09.4; 20. Trinity Severson (CA) 23:23.7; 28. Reagan Schraufnagel (CA) 24:26.7; 31. Addison Davidson (LG) 24:35.2; 33. Casey Reynolds (CA) 24:45.8; 36. Ella Halopka (CA) 25:05.5; 38. Leah Scherer (LG) 25:32.8; 40. Pearl Feiten (CA) 25:37.9; 43. Aubre Robida (LG) 26:17.3; 50. Veronica Mateer (CA) 27:37.1; 51. Katlund Eticher (LG) 27:40.4; 53. Theresa Knecht (SP) 28:16.0; 54. Elizabeth Winters (CA) 28:35.0; 57. Juncal Gasalla (SP) 28:40.6; 59. Lisa Steffens (LG) 29:34.5; 63. Charlotte Schiferl (MCC) 29:50.9; 64. Ai Takamizawa (SP) 29:59.2; 65. Gianna Mundt (CA) 30:07.3; 67. Jenelle Ertl (CA) 30:40.4; 71. Allie Robida (CA) 33:02.1; 73. Candela Sota (LG) 36:33.7; 74. Brittney Meyer (CA) 49:39.1.


Click here for complete results

7 views0 comments

Recent Posts

See All