• paul63985

MARSHFIELD BOYS SWIMMING WINS EIGHT RACES, DOWNS ONALASKA/HOLMEN/AQUINAS


Marshfield swimmer Sander Marty. (File photo)

Zaleski Sports


MARSHFIELD – Marshfield won eight events and had seven second-place finishes to outlast Onalaska/Holmen/Aquinas 116-53 in a nonconference boys swim meet Saturday at Marshfield High School.


Sander Marty won the 100-yard butterfly (1:03.40) and the 200 freestyle (2:08.45), and Myles Jensen took first place in both the 200 individual medley (2:11.63) and the 100 breaststroke (1:09.64) for the Tigers.


Marty and Jensen also teamed with Ethan Dagit and Kyle Berres to win the 200 medley relay (1:50.47) and the 400 freestyle relay (3:44.12) for the Tigers.


Marshfield also had wins from Henry Hilbelink in the 500 freestyle (6:25.12) and the 200 freestyle relay team of Dane Tollefson, Brayden Fischer, Hilbelink and Graham Lonsdale (1:47.90).


Dagit earned a pair of second-place finishes in the 50 freestyle (23.55 seconds) and the 100 freestyle (52.86), and Fischer was second in the 200 freestyle (2:15.72) and the 500 freestyle (6:36.77).


Marshfield will wrap up its regular-season schedule next week with a pair of Wisconsin Valley Conference dual meets – Tuesday at Stevens Point and Thursday at home against Wausau East.


Marshfield 116, Onalaska/Holmen/Aquinas 53

Winners and Marshfield finishers

200 medley relay: 1. Marshfield (Kyle Berres, Myles Jensen, Sander Marty, Ethan Dagit) 1:50.47; 3. Marshfield (Dane Tollefson, Michael Dick, Graham Lonsdale, Matthew Gronski) 2:02.29; 5. Marshfield (Zander Edmundson, Mason Welter, Ian Brunson, Matt Begotka) 2:13.87.

200 freestyle: 1. Marty (MAR) 2:08.45; 2. Brayden Fischer (MAR) 2:15.72; 3. Henry Hilbelink (MAR) 2:16.08.

200 individual medley: 1. Jensen (MAR) 2:11.63; 3. Lonsdale (MAR) 2:30.52; 5. Begotka (MAR) 2:43.59.

50 freestyle: 1. Edward Hale (OHA) 23.25; 2. Dagit (MAR) 23.55; 3. Tollefson (MAR) 25.62; 5. Brunson (MAR) 29.50.

100 butterfly: 1. Marty (MAR) 1:03.40; 2. Edmundson (MAR) 1:19.89; 4. Brunson (MAR) 1:29.93.

100 freestyle: 1. Hale (OHA) 52.75; 2. Dagit (MAR) 52.86; 3. Berres (MAR) 53.00; 4. Lonsdale (MAR) 59.97.

500 freestyle: 1. Hilbelink (MAR) 6:25.12; 2. Fischer (MAR) 6:36.77; 3. Gronski (MAR) 6:56.71.

200 freestyle relay: 1. Marshfield (Tollefson, Fischer, Hilbelink, Lonsdale) 1:47.90; 3. Marshfield (Begotka, Welter, Brunson, Gronski) 1:54.97; 4. Marshfield (Carlos Koehn, Zackary Gunning, Dick, Edmundson) 1:58.55.

100 backstroke: 1. Jude Thrush (OHA) 1:00.49; 2. Berres (MAR) 1:01.08; 3. Tollefson (MAR) 1:09.05; 5. Gunning (MAR) 1:25.82.

100 breaststroke: 1. Jensen (MAR) 1:09.64; 2. Dick (MAR) 1:19.16; 3. Welter (MAR) 1:20.93.

400 freestyle relay: 1. Marshfield (Marty, Jensen, Dagit, Berres) 3:44.12; 3. Marshfield (Dick, Gunning, Edmundson, Koehn) 4:34.30.

10 views0 comments

© 2023 by TheHours. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon

Subscribe to Our Newsletter