MARSHFIELD BOYS SWIMMING WINS DUAL AT LA CROSSE



Zaleski Sports


LA CROSSE – Marshfield won nine of the 11 races and defeated La Crosse Central/Logan 117-47 in a nonconference boys swimming meet Tuesday at the University of Wisconsin-La Crosse.


Kyle Berres and Simon Dagit each won two individual events for Marshfield, and were both part of two winning relay teams as well.


Berres won the 50-yard freestyle in 24.22 seconds and the 100 freestyle in 53.40 seconds, and Dagit took first in the 100 butterfly in 57.91 seconds and the 100 breaststroke in 1:11.13.


Berres and Dagit teamed with Graham Lonsdale and Brayden Fischer to win the 200 medley relay in 1:55.14, and with Henry Hilbelink and Lonsdale to win the 400 freestyle relay in 3:48.45.


Fischer, Adam Donahue, Matt Begotka and Hilbelink won the 200 freestyle relay in 1:44.89, Lonsdale took first in the 500 freestyle in 5:58.89, and Hilbelink won the 200 individual medley in 2:28.06 for Marshfield’s other wins.


Marshfield will compete at the Rhinelander Invitational on Dec. 28.


Marshfield 117, La Crosse Central/Logan 47

Winners and Marshfield results

200 medley relay: 1. Marshfield (Graham Lonsdale, Simon Dagit, Kyle Berres, Brayden Fischer) 1:55.14; 2. Marshfield (Hayden Nelson, Michael Dick, Carlos Koehn, Zander Edmundson) 2:07.06; 4. Marshfield (Adam Donahue, Kevin Buth, Zachary Curtis, Simon Kloos) 2:15.82.

200 freestyle: 1. Chase Schilling (LC) 2:02.01; 2. Lonsdale (MAR) 2:04.20; 3. Dick (MAR) 2:24.60; 5. Kloos (MAR) 2:35.89.

200 individual medley: 1. Henry Hilbelink (MAR) 2:28.06; 3. Koehn (MAR) 2:35.00; 4. Matt Begotka (MAR) 2:42.46.

50 freestyle: 1. Berres (MAR) 24.22; 2. Fischer (MAR) 25.94; 4. Nelson (MAR) 27.38.

100 butterfly: 1. Dagit (MAR) 57.91; 3. Curtis (MAR) 1:17.58; 4. Edmundson (MAR) 1:18.95.

100 freestyle: 1. Berres (MAR) 53.40; 2. H. Hilbelink (MAR) 56.96; 4. Fischer (MAR) 58.96.

500 freestyle: 1. Lonsdale (MAR) 5:58.89; 2. Koehn (MAR) 6:23.58; 5. Carson Bernarde (MAR) 7:52.84.

200 freestyle relay: 1. Marshfield (Fischer, Donahue, Begotka, H. Hilbelink) 1:44.89; 3. Marshfield (Edmundson, Dick, Koehn, Nelson) 1:54.50; 5. Marshfield (Gavin Hawks, Reid Geiger, Max Curtis, Luke Hilbelink) 2:14.44.

100 backstroke: 1. Tegan Hewitt (LC) 1:09.06; 2. Nelson (MAR) 1:09.78; 3. Edmundson (MAR) 1:15.80.

100 breaststroke: 1. Dagit (MAR) 1:11.13; 2. Dick (MAR) 1:14.02; 3. Begotka (MAR) 1:27.13.

400 freestyle relay: 1. Marshfield (Lonsdale, H. Hilbelink, Dagit, Berres) 3:48.45; 3. Marshfield (Begotka, Z. Curtis, Kevin Buth, Ryan Grassman) 4:46.15; 4. Marshfield (Garrett Bernarde, C. Bernarde, Richard Gui, Kloos) 5:02.81; 5. Marshfield (Aiden Brenner, M. Curtis, Geiger, Joshua Peters) 5:29.78.

17 views0 comments