google-site-verification=ps-O59qvSC7A58hGVIbvaZZ8LwmWDbiimRjKUU99UCU MARSHFIELD BOYS SWIMMING WINS ALL 11 EVENTS TO BEAT WISCONSIN RAPIDS
  • paul63985

MARSHFIELD BOYS SWIMMING WINS ALL 11 EVENTS TO BEAT WISCONSIN RAPIDS


The Marshfield boys swim team opened its 2019-20 season with a win at Wisconsin Rapids on Thursday. (Submitted photo)

Zaleski Sports


WISCONSIN RAPIDS – Marshfield won all 11 events to roll to a 121-48 win over Wisconsin Rapids in the Wisconsin Valley Conference boys swimming opener for both teams on Thursday night at Lincoln High School.


Marshfield’s relay team of Kyle Berres, Myles Jensen, Jeffrey Berres and Ethan Dagit won the 200-yard medley relay in 1:52.36 and the 400 freestyle relay in 3:42.32.


Kyle Berres also won the 200 individual medley in 2:20.10 and the 100 backstroke in 1:01.86, Jensen won the 200 freestyle in 1:55.46 and the 500 freestyle in 5:18.30, and Dagit took first in the 50 freestyle in 22.92 seconds.


Other Marshfield wins came from Dane Tollefson in the 100 freestyle (58.11 seconds), Sander Marty in the 100 butterfly (59.06) and 100 breaststroke (1:16.70), and the 200 freestyle relay team of Tollefson, Matthew Gronski, Marty and Cole Hanson (1:47.69).


Marshfield will compete at the Chippewa Falls Invitational on Saturday before opening its home schedule with a WVC dual against D.C. Everest on Tuesday.


Varsity Marshfield 121, Wisconsin Rapids 48 Winners and Marshfield finishers 200 medley relay: 1. Marshfield (Kyle Berres, Myles Jensen, Jeffrey Berres, Ethan Dagit), 1:52.36; 2. Marshfield (Dane Tollefson, Sander Marty, Eli Splude, Cole Hanson) 1:59.12; 4. Marshfield (Zackary Gunning, Michael Dick, Zachary Curtis, Matt Begotka) 2:30.38. 200 freestyle: 1. Jensen (M) 1:55.46; 2. Hanson (M) 2:20.36; 5. Matthew Gronski (M) 2:40.30. 200 individual medley: 1. K. Berres (M) 2:20.10; 3. Eben Lonsdale (M) 2:53.61; 4. Graham Lonsdale (M) 2:57.42. 50 freestyle: 1. Dagit (M) 22.92; 3. Splude (M) 27.80; 4. Adam Donahue (M) 29.81. 100 butterfly: 1. Marty (M) 59.06; 2. Dagit (M) 1:04.20; 3. J. Berres (M) 1:05.63. 100 freestyle: 1. Tollefson (M) 58.11; 3. Splude (M) 1:04.85; 4. Gronski (M) 1:08.02. 500 freestyle: 1. Jensen (M) 5:18.30; 3. J. Berres (M) 5:56.59; 5. Hanson (M) 6:50.66. 200 freestyle relay: 1. Marshfield (Tollefson, Gronski, Marty, Hanson) 1:47.69; 3. Marshfield (G. Lonsdale, Dick, Donahue, Gunning) 2:11.39; 4. Marshfield (Mason Welter, Darian Longdo, Brayden Fischer, Begotka) 2:18.95. 100 backstroke: 1. K. Berres (M) 1:01.86; 3. Tollefson (M) 1:12.87; 4. Donahue (M) 1:21.36. 100 breaststroke: 1. Marty (M) 1:16.70; 2. Dick (M) 1:26.85; 3. G. Lonsdale (M) 1:31.63. 400 freestyle relay: 1. Marshfield (J. Berres, K. Berres, Dagit, Jensen) 3:42.32; 4. Marshfield (Gronski, Splude, G. Lonsdale, Donahue) 4:54.18; 5. Marshfield (Longdo, Welter, Fischer, Garrett Bernarde) 6:07.89. JV Marshfield 62, Wisconsin Rapids 0 200 freestyle: 1. Fischer (M) 2:46.95; 2. Begotka (M) 2:52.67; 3. Curtis (M) 3:28.82. 50 freestyle: 1. Fischer (M) 30.83; 2. Tyler Hood (M) 35.78; 3. Longdo (M) 37.51; 5. Zander Edmundson (M) 41.24; 5. Carson Bernarde (M) 41.50; 6. Wyatt Weix (M) 44.24. 100 freestyle: 1. Gunning (M) 1:13.95; 2. Dick (M) 1:19.74; 3. Hood (M) 1:23.75; 4. Curtis (M) 1:25.71; 5. G. Bernarde (M) 1:34.67; 6. Longdo (M) 1:35.00. 100 backstroke: 1. Welter (M) 1:35.55; 2. Gunning (M) 1:36.33; 3. Edmundson (M) 2:02.28; 4. Weix (M) 2:16.81. 100 breaststroke: 1. Begotka (M) 1:44.76; 2. G. Bernarde (M) 2:16.96; Other finishers: Welter (M) 1:50.45; C. Barnarde (M) 2:21.87.

© 2023 by TheHours. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon

Subscribe to Our Newsletter