MARSHFIELD BOYS SWIMMING WINS ALL 11 EVENTS, DEFEATS WISCONSIN RAPIDS


File photo

Zaleski Sports


WISCONSIN RAPIDS – Marshfield swept all 11 races and had six second-place finishes in a 127-43 win over Wisconsin Rapids in a Wisconsin Valley Conference boys swim meet Tuesday at Lincoln High School.


Kyle Berres won the 200-yard freestyle in 1:56.30 and the 100 backstroke in 1:02.88, and Brayden Fischer was first int eh 50 freestyle (25.32 seconds) and the 100 freestyle (57.77) for Marshfield, which is now 4-1 in WVC dual meets. Wisconsin Rapids drops to 2-3.


Henry Hilbelink won the 200 individual medley (2:30.31), Simon Dagit won the 100 butterfly (58.74), Graham Lonsdale took first in the 500 freestyle (5:43.75), and Michael Dick won the 100 breaststroke (1:13.18) for Marshfield’s other individual victories.


Marshfield also won the three relays in the meet.


Both teams return to action Thursday. Wisconsin Rapids will be at home against Wausau East, and Marshfield will travel to D.C. Everest.


Marshfield 127, Wisconsin Rapids 43

200 medley relay: 1. Marshfield (Hayden Nelson, Simon Dagit, Kyle Berres, Brayden Fischer) 1:57.31; 2. Marshfield (Zander Edmundson, Michael Dick, Simon Kloos, Adam Donahue) 2:08.42; 3. Wisconsin Rapids (David Lee, Alex Bournoville, Wyatt Erdmann, Logan Maciejewski) 2:12.25; 4. Marshfield (Ryan Grassman, Kevin Buth, Richard Gui, Garrett Bernarde) 2:24.52; 5. Wisconsin Rapids (Jesse Blystone, Brady Steward, Josh Glenzer, Luke O’Connor) 2:29.99; Not scored – Marshfield (Luke Hilbelink, Reid Geiger, Aiden Brenner, Gavin Hawks) 2:29.52.

200 freestyle: 1. Berres (MAR) 1:56.30; 2. Jackson Meyer (WR) 2:13.18; 3. Kloos (MAR) 2:33.22; 4. Lee (WR) 2:33.91; 5. G. Bernarde (MAR) 2:41.70; 6. Steward (WR) 2:41.94.

200 individual medley: 1. Henry Hilbelink (MAR) 2:30.31; 2. Nelson (MAR) 2:33.46; 3. Carlos Koehn (MAR) 2:39.48; 4. Aiden Huser (WR) 2:46.97; 5. O’Connor (WR) 2:58.77.

50 freestyle: 1. Fischer (MAR) 25.32; 2. Erdmann (WR) 25.45; 3. Donahue (MAR) 26.70; 4. Maciejewski (WR) 28.15; 5. L. Hilbelink (MAR) 29.28; 6. Glenzer (WR) 31.32.

100 butterfly: 1. Dagit (MAR) 58.74; 2. Meyer (WR) 1:13.75; 3. Edmundson (MAR) 1:18.06; 4. Kloos (MAR) 1:21.46; 5. Lee (WR) 1:52.80.

100 freestyle: 1. Fischer (MAR) 57.77; 2. H. Hilbelink (MAR) 57.78; 3. Maciejewski (WR) 59.50; 4. Donahue (MAR) 1:01.04; 5. O’Connor (WR) 1:14.18; 6. Blystone (WR) 1:29.99.

500 freestyle: 1. Graham Lonsdale (MAR) 5:43.75; 2. Koehn (MAR) 6;08.10; 3. Erdmann (WR) 6:19.82; 4. Bournoville (WR) 6:36.41; 5. Buth (MAR) 6:39.63.

200 freestyle relay: 1. Marshfield (Nelson, H. Hilbelink, Koehn, Lonsdale) 1:47.18; 2. Wisconsin Rapids (Huser, Lee, Maciejewski, Meyer) 1:55.37; 3. Marshfield (Dick, Kloos, Buth, L. Hilbelink) 2:00.30; 4. Marshfield (Geiger, Grassman, Carson Bernarde, Gui) 2:04.90; 5. Wisconsin Rapids (Glenzer, Blystone, Steward, O’Connor) 2:14.08; Not scored – Marshfield (Jesse Messmann, Shaun Hunter, Hawks, Peter Tompkins) 2:22.78.

100 backstroke: 1. Berres (MAR) 1:02.88; 2. Nelson (MAR) 1:11.30; 3. Edmundson (MAR) 1:13.13; 4. Bournoville (WR) 1:18.32; 5. Glenzer (WR) 1:22.48; 6. Huser (WR) 1:22.82.

100 breaststroke: 1. Dick (MAR) 1:13.18; 2. Dagit (MAR) 1:13.43; 3. Buth (MAR) 1:23.07; 4. Steward (WR) 1:24.53; 5. Blystone (WR) 1:51.52.

400 freestyle relay: 1. Marshfield (Lonsdale, Donahue, Fischer, Dagit) 3:51.46; 2. Marshfield (H. Hilbelink, Koehn, Edmundson, Berres) 3:53.45; 3. Wisconsin Rapids (Meyer, Bournoville, Huser, Erdmann) 4:02.74; 4. Marshfield (Grassman, C. Bernarde, Messmann, G. Bernarde) 5:10.57; Not scored – Marshfield (Gui, Tompkins, Hawks, Brenner) 5:39.42.

80 views0 comments