MARSHFIELD BOYS SWIMMING FINISHES SECOND AT CHIPPEWA FALLS INVITE


The Marshfield boys swim team finished second to earn the runner-up trophy at the Chippewa Falls Cardinal Invitational on Saturday. (Submitted photo)

Zaleski Sports


CHIPPEWA FALLS – Marshfield won three events and finished second by just 5½ points at the Chippewa Falls Cardinal Boys Swimming Invitational on Saturday at Chippewa Falls Middle School.


Onalaska/Holmen/Aquinas won the team title with 401 points, with the Tigers taking second with 395.5.


Kyle Berres tied for the win in the 50-yard freestyle in 23.68 seconds and Simon Dagit won the 100 butterfly in 59.60 seconds for Marshfield. The two also teamed with Graham Lonsdale and Henry Hilbelink to win the 400 freestyle relay in 3:41.11 for the Tigers.


Marshfield will compete in a Wisconsin Valley Conference dual meet at Stevens Point on Thursday.


Cardinal Boys Swimming Invitational

Dec. 4, at Chippewa Falls Middle School

Team scores: 1. Onalaska/Holmen/Aquinas 401; 2. Marshfield 395.5; 3. River Falls 353.5; 4. Chippewa Falls 246; 5. La Crosse Central/Logan 203; 6. Menomonie 198; 7. Wausau East 167.

Winners and Marshfield finishers

200 medley relay: 1. River Falls (Lesneski, Carns, Matter, Derks) 1:50.10; 2. Marshfield (Kyle Berres, Michael Dick, Simon Dagit, Graham Lonsdale) 1:52.02.

200 freestyle: 1. Leach (MEN) 1:55.84; 3. Lonsdale (MAR) 2:04.79; 6. Henry Hilbelink (MAR) 2:31.53; 10. Carlos Koehn (MAR) 2:41.26; 11. Matt Begotka (MAR) 2:41.85.

50 freestyle: 1. Berres (MAR) and Carns (RF) 23.68; 4. Dagit (MAR) 24.83; 11. Adam Donahue (MAR) 28.18; 33. Zach Curtis (MAR) 36.17; 37. Vencil (MAR) 42.96.

100 butterfly: 1. Dagit (MAR) 59.60; 8. Zach Curtis (MAR) 1:25.69.

100 freestyle: 1. Leach (MEN) 51.83; 2. Berres (MAR) 52.54; 4. H. Hilbelink (MAR) 57.34; 14. Zander Edmundson (MAR) 1:30.67; 19. Kevin Buth (MAR) 1:07.94; 30. Ryan Grassman (MAR) 1:16.20; 31. Joshua Peters (MAR) 1:16.73; 33. Jesse Messmann (MAR) 1:19.33.

500 freestyle: 1. Erdmann (OHA) 5:21.14; 3. Lonsdale (MAR) 6:02.57; 5. Koehn (MAR) 6:18.77.

200 freestyle relay: 1. OHA (Thrush, Cayasso, Suttle, Erdmann) 1:41.27; 4. Marshfield (Begotka, Donahue, Koehn, H. Hilbelink) 1:46.89; 8. Marshfield (Curtis, Buth, Edmundson, Dick) 1:57.33.

100 backstroke: 1. Schilling (LC) 1:01.12; 9. Donahue (MAR) 1:23.85; 10. Edmundson (MAR) 1:26.09; 11. Garrett Bernarde (MAR) 1:37.46; 12. Aiden Brenner (MAR) 1:45.53.

100 breaststroke: 1. Carns (RF) 1:08.74; 5. Dick (MAR) 1:14.40; 11. Luke Hilbelink (MAR) 1:32.37; 14. Reid Geiger (MAR) 1:34.36; 15. Richard Gui (MAR) 1:35.44; 16. Peter Tompkins (MAR) 1:47.81.

400 freestyle relay: 1. Marshfield (Lonsdale, Dagit, H. Hilbelink, Berres) 3:41.11; 8. Marshfield (Begotka, Curtis, Buth, Carson Bernarde) 4:31.78.

88 views0 comments

Recent Posts

See All