FOUR AREA ATHLETES, ONE RELAY TEAM WIN GOLD MEDALS AT WIAA STATE TRACK MEET


The Mosinee 800-meter girls relay team finished fourth to earn a medal at the WIAA State Track & Field Championships on Saturday at the University of Wisconsin-La Crosse. (Photo courtesy of the Mosinee School District Facebook page)

Zaleski Sports


LA CROSSE – Local athletes picked up five gold medals at the second day of the 2022 WIAA State Track & Field Championships at the University of Wisconsin-La Crosse on Saturday.


The five state champions were among the 29 top-six state medals that local athletes earned as the two-day meet was completed at Memorial Stadium.


DIVISION 1

Stevens Point senior Roisin Willis won the girls 800 meters in 2:00.03. The run for Willis broke the WIAA state record by over five seconds and bested the previous national record by just under two seconds. Willis also helped the 1,600 relay team, which included Brittany Beadles, Jenna Jones and Anna Plautz, to a second-place finish and a silver medal in 3:58.02.

SPASH's Rosin Willis

Matthew Eiden and Lina Farkas also picked up a sixth-place medals for Stevens Point. Eiden was sixth in the boys 400 (49.41) and Farkas finished sixth in the girls high jump (5-2).


Others competing in Division 1 from Stevens Point were Aloysius Franzen (15th, boys 3,200, 9:34.06), Nick Tuchscherer (18th, boys triple jump, 42-1/4), and the 3,200 relay team of Nate Streveler, Zach Scharbarth, James Jacobs and Bode Erickson (seventh, 8:08.25).


Marshfield’s three competitors in Division 1 failed to earn top-six medals.


Aubri Brown finished 10th in the girls shot put (36-8 ¾), Dani Minsaas was 12th in the girls high jump (5-0), and the boys 3,200 relay team of Henry Hoerneman, Jesse Messmann, Owen Hoerneman and James Ketterer finished 13th in 8:10.64.


Wisconsin Rapids’ Andrew Vold took ninth in the boys 100 in 11.69 seconds.


DIVISION 2

Mosinee and Stratford each won two state medals with top-six finishes.


The Mosinee girls 800 relay team of Adalyn Lehman, Kate Fitzgerald, Claire Selenske and Kate Baars finished fourth in 1:46.74, and Fitzgerald took sixth in the 200 in 25.82.


Stratford earned two fourth-place medals Saturday as Jaidyn Wright was fourth in the girls triple jump (36-1 ½) and the boys 1,600 relay team of Conner Weigel, Jett Schoenherr, Elijah Lucio and Noah Lucio took fourth in 3:27.65.


Weigel placed 10th in the boys 400 (52.06) and the 3,200 relay team of Elijah Lucio, Lance Krieg, Garrett Zuelke and Noah Lucio finished ninth in 8:20.29 as well for Stratford.


Bekah Bouton finished eighth in the girls discus for Mosinee (114-6).


DIVISION 3

Auburndale’s Terrance Roberson, Colby’s Malayna Rieck and the Hornets’ girls 1,600 relay team, and Athens’ Aiden Janke all picked up D-3 gold medals on Saturday.


Roberson won the Division 3 boys long jump with a leap of 21 feet, 11¾ inches.


Rieck won the girls discus with a toss of 126-8, and Colby’s 1,600 relay team of Hayden Willner, Willow Oehmichen, Trinity Severson and Daisy Feiten won in 4:06.20.


Janke won the boys shot put with a toss of 54-8½ to go along with his fourth-place medal he won in the discus on Friday.


Three area athletes earned silver medals with second-place finishes. Spencer’s Leah Zastrow was second in the girls pole vault (11-6) for the second year in a row, Rosholt’s Sophia Bablitch took second in the girls 1,600 (5:04.97) and Wausau Newman Catholic’s Mel Severson, a freshman, was second in the girls 400 in 58.86 seconds.


Colby also picked up three more medals as Oehmichen was third in the girls pole vault (10-3), Trinity Severson took third in the girls 300 hurdles (46.40), and Caden Healy was fifth in the boys long jump (20-10¼).


Edgar won four medals on Saturday, two from Morgan Schnelle, who was third in the girls 200 (26.32) and fifth in the 100 (13.10).


Edgar’s boys 1,600 relay team of Teegan Streit, Avery Normington, Kohlbe Weisenberger and Ayden Weisenberger finished fourth in 3:29.16, and Everet Brehm finished sixth in the boys long jump (20-7 ¾) to also earn state medals.


The Iola-Scandinavia boys won three fourth-place medals: Parker Prahl in the long jump (20-10 ¾), Charlie Vater in the 3,200 (9:30.54), and the 3,200 relay team of Brock Wester, Dylan Donovan, Jacob Lashua and Vater (8:31.03).


The Loyal girls 400 relay team of Leah Scherer, Sheila Tellock, Alyssia Zvolena and Aubre Robida finished fourth in 51.01 seconds and Neillsville’s Mason Roenz was fourth in the boys shot put with a toss of 49-4 to also snag medals.


Others competing Saturday who did not place in the top six were: the Edgar 800 boys relay team of Ayden Weisenberger, Brehm, Normington and Kohlbe Weisenberger (seventh, 1:33.72); the Edgar girls 800 relay team of Amber Skrzypcak, Malana Koehler, Brooke Imhoff and Schnelle (seventh, 1:49.35); Pittsville’s Savanna Frederick in the discus (seventh, 108-11), Sara Lacoursiere in the pole vault (tied for 10th, 9-0), Reese Grimm in the 400 (10th, 1:01.21), and Jordan Denniston in the high jump (tied for ninth, 6-0); the Auburndale boys 3,200 relay team of Ian Grosskopf, Mason White Eagle, Alex Mikes and Charles Jewell (15th, 8:54.12); Columbus Catholic’s Andrew Scheer (seventh, 9:46.18) and Isaac Scheer (16th, 10:23.86) in the boys 3,200; the Stevens Point Pacelli boys 3,200 relay team of Adam Eiden, Sam Carpenter, Nolan Wojchik and Gabriel Hoerter (10th, 8:41.10); Loyal’s Tellock in the pole vault (tied for 10th, 9-0) and Abrial Kubista in the triple jump (11th, 33-8 ¼); Athens’ Connor Sheahan in the boys 3,200 (10th, 9:47.69); Rosholt’s Eli Trzinski in the boys shot put (10th, 46-0), Sarah Trzinski in the girls 800 (11th, 2:27.07), and the girls 1,600 relay team of Mckenna Wierzba, Bablitch, Trzinski and Sydney Trzebiatowski (ninth, 4:17.57); and Wild Rose’s Kinsey Reynolds in the 100 hurdles (ninth, 16.77).




384 views0 comments

Recent Posts

See All

Zaleski Sports STEVENS POINT – Blade Niewiadomski and Deacan Koback combined on a two-hitter as Stevens Point doubled up Plover 6-3 in a Wisconsin Valley Legion League baseball game Monday night at Bu