ASSUMPTION'S SAINZ DE ROZAS WINS GIRLS RACE AT ATHENS CROSS COUNTRY INVITATIONAL


Assumption Royal Ainara Sainz De Rozas wins girls race and Royals finish third overall at Athens. Photos Courtesy: Robyn Austin


Zaleski Sports


ATHENS – Wisconsin Rapids Assumption’s Ainara Sainz de Rozas won the girls race and Tomahawk swept the team titles at the Athens Cross Country Invitational on Thursday at Erbach Park.


Sainz de Rozas won the girls race in 20:10.1, 53 seconds ahead of Colby’s Daisy Feiten. Auburndale’s Jordyn Karl was third in 21:09.2 and Mckenna Zieher was seventh for the Eagles in 21:35.5.


Tomahawk won the girls team title with 37 points, with Colby second with 49, Assumption third with 64, Loyal/Greenwood sixth with 194, and Spencer ninth with 241. Athens, Auburndale and Marshfield Columbus Catholic had incomplete squads.


Mercedes Sarkkinen added a ninth-place finish (21:47.6), Willow Oehmichen was 12th (22:03.4) and Trinity Severson was 14th (22:22.1) for Colby.


Assumption had an 11th-place finish from Grace Dolan (21:48.3) and Clara Kubis took 15th (22:26.5) for the Royals.


Athnes’ top runner was Brianna Sheahan, who was 16th in 22:32.8.


Addison Davidson was 43rd in 24:28.2 to lead Loyal/Greenwood, and Spencer’s top runner was Theresa Knecht, who was 61st in 25:36.1


Lucas Anderson of Bloomer won the boys race in 17:31.1, 32 seconds ahead of Andrew Scheer of Marshfield Columbus Catholic. Isaac Scheer of Columbus was third in 18:14.4, five seconds ahead of Charles Jewell of Auburndale. Avery Horvath of Loyal/Greenwood finished fifth in 18:21.1.


Tomahawk won the boys title with 85 points, just two better than Athens. Auburndale was third with 90, Loyal/Greenwood sixth with 171, Colby/Abbotsford seventh with 177, and Marshfield Columbus Catholic 10th with 186. Assumption and Spencer had incomplete teams.


Nathan Wolf was seventh (18:23.8) and Andrew Schaer eighth (18:30.4) for Athens.


Mason White Eagle added a ninth-place finish for Auburndale (19:31.2) and Gavin White Eagle was 18th (19:06.8).


Blake Lobner led Wisconsin Rapids Assumption, taking 12th in 18:44.8, and Matthew Mateer was Colby/Abbotsford’s top runner, taking 22nd in 19:14.5.


Spencer’s top runner was Malachai Anderson, wo was 40th in 20:35.0.


Athens Cross Country Invitational

Sept. 30, at Erbach Park

Boys

Team scores: 1. Tomahawk 85; 2. Athens 87; 3. Auburndale 90; 4. Marathon 95; 5. Bloomer 141; 6. Loyal/Greenwood 171; 7. Colby/Abbotsford 177; 8. Stanley-Boyd 178; 9. Rib Lake 186; 10. Marshfield Columbus Catholic 186; 11. Thorp 270; Wisconsin Rapids Assumption, Laona/Wabeno, Spencer, Three Lakes incomplete.

Top 10 and local finishers: 1. Lucas Anderson (BL) 17:31.1; 2. Andrew Scheer (MCC) 18:03.8; 3. Isaac Scheer (MCC) 18:14.4; 4. Charles Jewell (AUB) 18:19.9; 5. Avery Horvath (LG) 18:21.1; 6. Jacob Smith (MAR) 18:22.3; 7. Nathan Wolf (ATH) 18:23.8; 8. Andrew Schaer (ATH) 18:30.4; 9. Mason White Eagle (AUB) 18:31.2; 10. Anders Michaelsen (BL) 18:35.0; 12. Blake Lobner (WRA) 18:44.8; 16. Brooks Kraus (ATH) 18:59.0; 18. Gavin White Eagle (AUB) 19:06.8; 21. Parker Empey (AUB) 19:13.2; 22. Matthew Mateer (CA) 19:14.5; 24. Nicholas Pittman (ATH) 19:26.2; 25. Connor Genteman (LG) 19:29.9; 31. Max Adams (CA) 19:46.7; 35. Richard Streveler (CA) 20:08.7; 36. Connor Sheahan (ATH) 20:09.9; 40. Malachai Anderson (SP) 20:35.0; 43. Alex Mikes (AUB) 20:41.0; 44. Ashtin Palms (LG) 20:45.4; 45. Cody Eckes (LG) 20:47.5; 46. Bryan Camargo (CA) 20:49.3; 50. James Pankratz (AUB) 21:02.3; 54. Adam Kundinger (AUB) 21:12.5; 55. Braylon Schoelzel (CA) 21:15.5; 58. Drew Lang (MCC) 21:30.3; 63. Alex Jacoby (WRA) 21:51.7; 64. James Binder (AUB) 21:55.3; 69. Keegan Empey (AUB) 22:28.9; 71. Micha Kayhart (LG) 22:36.9; 72. Dylan Eckes (LG) 22:38.6; 73. Mark Fieweger (MCC) 22:44.2; 76. Carter Roth (CA) 23:01.1; 79. Xander Roesler (CA) 23:19.8; 80. Braxton Smith (CA) 23:22.7; 82. Josiah Bridger (CA) 23:23.3; 85. Derek Fieber (MCC) 23:30.2; 91. Parker Johnson (CA) 24:24.8; 95. Andrew Sieracki (SP) 25:26.8; 98. Ben Willfahrt (AUB) 26:28.1; 99. Garrett Knott (ATH) 27:13.2.

Girls

Team scores: 1. Tomahawk 37; 2. Colby 49; 3. Wisconsin Rapids Assumption 64; 4. Marathon 81; 5. Thorp 183; 6. Loyal/Greenwood 194; 7. Bloomer 215; 8. Laona/Wabeno 226; 9. Spencer 241; 10. Rib Lake 243; Athens, Auburndale, Marshfield Columbus Catholic, Stanley-Boyd, Three Lakes incomplete.

Top 10 and local finishers: 1. Ainara Sainz de Rozas (WRA) 20:10.1; 2. Daisy Feiten (COLBY) 21:03.6; 3. Jordyn Karl (AUB) 21:09.2; 4. Rachael Reilly (TOM) 21:15.6; 5. Macey Mann (TOM) 21:22.1; 6. Sophia Nafziger (TL) 21:29.4; 7. Mckenna Zieher (AUB) 21:35.5; 8. Julianna Thurs (MAR) 21:40.2; 9. Mercedes Sarkkinen (COLBY) 21:47.6; 10. Katherine Reilly (TOM) 21:47.6; 11. Grace Dolan (WRA) 21:48.3; 12. Willow Oehmichen (COLBY) 22:03.4; 14. Trinity Severson (COLBY) 22:22.1; 15. Clara Kubis (WRA) 22:26.5; 16. Brianna Sheahan (ATH) 22:32.8; 22. Maddie Meinel (WRA) 23:04.3; 26. Pearl Feiten (COLBY) 23:15.7; 27. Ella Halopka (COLBY) 23:16.5; 33. Autumn Richardson (AUB) 23:27.8; 34. Reagan Schraufnagel (COLBY) 23:32.9; 35. Brooklyn Schoenick (WRA) 23:33.5; 38. MaKenna Herrmann (COLBY) 24:01.6; 40. Aislinn Dolan (WRA) 24:11.4; 43. Addison Davidson (LG) 24:28.2; 48. Hope Schulte (AUB) 24:40.0; 50. Amber Schoenick (WRA) 24:48.2; 52. Halle Aumann (LG) 24:49.8; 56. Addyson Zettler (ATH) 25:20.6; 57. Ella Lerch (WRA) 25:22.0; 58. Leah Scherer (LG) 25:22.9; 60. Payton Roth (COLBY) 25:34.2; 61. Theresa Knecht (SP) 25:36.1; 62. Aubre Robida (LG) 25:37.3; 66. Veronica Mateer (COLBY) 25:53.2; 67. Casey Reynolds (COLBY) 25:54.7; 73. Katlund Etlicher (LG) 26:22.8; 75. Emily Wehrman (SP) 26:46.5; 78. Olivia Wilson (WRA) 27:05.6; 79. Juncal Gasalla (SP) 27:12.2; 81. Jenelle Ertl (COLBY) 27:29.4; 82. Ai Takamizawa (SP) 27:31.2; 85. Lisa Steffens (LG) 28:05.2; 87. Elizabeth Winter (COLBY) 28:18.6; 92. Charlotte Schiferl (MCC) 28:47.8; 93. Aleah Frahm (ATH) 28:51.3; 98. Gianna Mundt (COLBY) 29:40.4; 101. Aurora Porcu (SP) 30:33.7; 102. Allie Robida (COLBY) 30:36.1; 105. Ava Lerch (WRA) 30:55.7; 106. Candela Sota (LG) 31:02.4; 107. Kaylee Podevels (COLBY) 31:19.0; 111. Brittney Meyer (COLBY) 47:52.0.


Click here for complete results, courtesy of performancetiming.com.

135 views0 comments