SPASH, MARSHFIELD, WISCONSIN RAPIDS GRAB MULTIPLE STATE TRACK MEET BERTHS AT D-1 SECTIONAL


Marshfield's Sophie Nikolay clears 9-9 to finish second in the pole vault at the WIAA Division 1 track sectional Thursday at Marshfield High School. (Photo by Paul Lecker/Zaleski Sports)

Zaleski Sports


MARSHFIELD – The Stevens Point, Marshfield and Wisconsin Rapids all earned multiple state berths with top-three finishes at the WIAA Division 1 track & field sectional on Thursday at Heiting Community Stadium at Marshfield High School.


Stevens Point had eight sectional champions and will have 15 state qualifiers in all, while Marshfield had one sectional champ and nine overall state meet qualifiers. Wisconsin Rapids will send athletes in three events to the 2022 WIAA State Track & Field Championships at the University of Wisconsin-La Crosse on June 3-4. The top three in each event earned berths at the state meet.



Stevens Point's Bode Erickson leads the pack on his way to a win in the 800 meters at the WIAA Division 1 track sectional Thursday at Marshfield High School. (Photo by Paul Lecker/Zaleski Sports)

Lizzie Hanson won the 100-meter hurdles in 16.18 seconds for the Tigers’ lone sectional title, but six other individuals qualified for state in seven events, as did a boys relay team.


The Marshfield girls had six other state qualifiers as Dani Minsaas was second in the high jump (5 feet, 3 inches), Sophie Nikolay was second in the pole vault (9-9), Michaela Dick took second in the 300 hurdles (47.73), Olivia Page was third in the 200 (26.44), and Aubri Brown was third in the discus (126-2) and shot put (37-1).


The Marshfield boys had one individual and a relay team grab third-place finishes to earn slots at the state meet.


Graham Lonsdale was third in the 800 in 1:58.69, and he teamed with Henry Hoerneman, Jesse Messmann and James Ketterer to take third in the 3,200 relay in 8:03.89.


Roisin Willis won the girls 800 meters in 2:03.09 and was part of the 1,600 relay team, along with Anna Plautz, Brittany Beadles and Jenna Jones, who won in 3:57.18 for Stevens Point.


Bode Erickson was a double sectional champion for SPASH, winning the 1,600 in 4:20.26 and the 3,200 in 9:27.99.


Also winning titles for the Stevens Point boys were Matthew Eiden in the 400 (49.61), James Jacobs in the 800 (1:57.13), the 1,600 relay team of Quinton Martin, Nate Streveler, Jacobs and Eiden (3:25.04), and the 3,200 relay team of Streveler, Zach Scharbarth, Jacobs and Erickson (8:01.11).


Others earning state berths for Stevens Point were: Nick Tuchscherer in the boys long jump (second, 21-5) and triple jump (43-11 ¾), Cam Saeger in the 100 (second, 11.23), Aloysius Franzen in the 3,200 (second, 9:29.42), Lina Farkas in the girls high jump (third, 5-2), Taigan Anderson in the girls 300 hurdles (third, 47.83), and the girls 3,200 relay team of Beadles, Jones, Lilly Higgins and Sarah Hopp (9:54.97).


Wisconsin Rapids had a trio of top-three finishes. Going to state for the Red Raiders are Andrew Vold in the boys 100 (third, 11.26), Jackson Schooley in the boys 400 (third, 51.05), and Elise Moon in the girls 400 (second, 1:00.59).


Click here for complete results, courtesy of the WIAA.

240 views0 comments

Recent Posts

See All