SPASH GIRLS SWIMMING WINS SEVEN EVENTS, DEFEATS WAUSAU EAST



Zaleski Sports


STEVENS POINT – The Stevens Point girls swimming team improved to 3-0 in Wisconsin Valley Conference dual meets this season with a 115-55 win over Wausau East on Thursday at Stevens Point Area Senior High.


Stevens Point won seven of the 11 events and used its depth to roll to the victory.


Jenna Breitbach won a pair of individual events for SPASH, taking first in the 50-yard freestyle (25.34 seconds) and the 100 butterfly (1:00.96).


Claire Swiecki won the 200 freestyle (2:13.49) and Jocelyn Trzebiatowski took first in the 500 freestyle (5:48.71) as well for the Panthers. SPASH swept the three relays as well.


Stevens Point will swim at Merrill on Oct. 7.


Stevens Point 115, Wausau East 55

Winners and Stevens Point swimmers

200 medley relay: 1. Stevens Point (Eloise Cooper, Anna Johnston, Jocelyn Trzebiatowski, Brooke Swiecki) 1:58.77; 2. Stevens Point (Brianna Placeway, Sophie Johnston, Ashleigh Pahnke, Jenna Breitbach) 1:59.25; 4. Stevens Point (Izzy Raczek, Olivia Yang, Ellisabeth Kiifner, Neviah Stacy) 2:18.48; 6. Stevens Point (Rory Geesey, Idaya Cabral-Stamler, Hannah Kovalske, Hannah Clark) 2:27.58.

200 freestyle: 1. Claire Swiecki (SP) 2:13.49; 2. Anika Herheim (SP) 2:15.66; 3. Kaia Barrett (SP) 2:16.19.

200 individual medley: 1. Lucy Gilles (WE) 2:20.70; 2. Trzebiatowski (SP) 2:26.84; 3. Cooper (SP) 2:29.33; 4. B. Swiecki (SP) 2:30.61.

50 freestyle: 1. Breitbach (SP) 25.34; 3. Pahnke (SP) 26.40; 5. Anna Johnston (SP) 27.46.

100 butterfly: 1. Breitbach (SP) 1:00.96; 2. C. Swiecki (SP) 1:08.24; 6. Placeway (SP) 1:20.69.

100 freestyle: 1. Chloe Kremnitzer (WE) 58.32; 2. Pahnke (SP) 59.05; 3. Cooper (SP) 1:00.61; 4. Ella Solin (SP) 1:02.13.

500 freestyle: 1. Trzebiatowski (SP) 5:48.71; 2. S. Johnston (SP) 5:49.33; 3. Herheim (SP) 6:08.12.

200 freestyle relay: 1. Stevens Point (Breitbach, B. Swiecki, A. Johnston, S. Johnston) 1:44.89; 3. Stevens Point (C. Swiecki, Barrett, Kiifner, Solin) 1:52.91; 5. Stevens Point (Madelen Nordin, Herheim, Angel Ward, Eliana Duessing) 1:58.48.

100 backstroke: 1. Ellie Sewall (WE) 1:10.29; 2. Solin (SP) 1:10.31; 3. Placeway (SP) 1:11.99; 5. Raczek (SP0 1:17.48.

100 breaststroke: 1. Gilles (WE) 1:12.70; 2. B. Swiecki (SP) 1:16.07; 3. A. Johnston (SP) 1:16.36; 4. Cabral-Stamler (SP) 1:26.40.

400 freestyle relay: 1. Stevens Point (Cooper, Trzebiatowski, Pahnke, S. Johnston) 3:56.63; 2. Stevens Point (Barrett, Nordin, Solin, C. Swiecki) 4:10.37; 4. Stevens Point (Duessing, Placeway, Herheim, Kiifner) 4:26.39.

37 views0 comments