MARSHFIELD THIRD, WISCONSIN RAPIDS FIFTH AT RHINELANDER BOYS SWIMMING RELAYS


Marshfield's 300-yard butterfly relay team of Graham Lonsdale, Kyle Berres and Simon Dagit earned one of two second-place finishes for the Tigers at the Hodag Boys Swimming Relays on Wednesday at Rhinelander High School. (Submitted photo)

Zaleski Sports


RHINELANDER – Rhinelander won eight of the 10 events to take the team title at its home Hodag Boys Swimming Relays on Wednesday at Rhinelander High School.


Rhinelander finished with 132 points, with Bay Port second with 94, Marshfield third with 72 and Wisconsin Rapids fifth with 32 among the six teams.


Marshfield’s top finishes came from its 300-yard butterfly relay team of Graham Lonsdale, Kyle Berres and Simon Dagit (3:09.27), and the 150 mixer relay team of Michael Dick, Berres and Dagit (1:23.60), which both finished second.


Wisconsin Rapids’ best finish came in the 600 freestyle relay as the team of Aiden Huser, Luke O’Connor, Alex Bournoville and Logan Maciejewski took fourth in 7:10.38.


Hodag Boys Swimming Relays

Dec. 29, at Rhinelander High School

Team scores: 1. Rhinelander 132; 2. Bay Port 94; 3. Marshfield 72; 4. Superior 52; 5. Wisconsin Rapids 32; 6. Appleton West/Kimberly 24.

Winners, and Wisconsin Rapids and Marshfield finishers

200 reverse medley relay: 1. Rhinelander (Marcus O’Malley, Jacob Schoppe, Ashton Cole, Carter Gaber) 1:52.34; 4. Marshfield (Zander Edmundson, Simon Kloos, Michael Dick, Luke Hilbelink) 2:08.72; 5. Wisconsin Rapids (Jackson Meyer, Wyatt Erdmann, Luke O’Connor, Logan Maciejewski) 2:13.55.

600 freestyle relay: 1. Rhinelander (Charlie Heck, Mathias Fugle, Daniel Gillingham, Samson Shinners) 5:29.05; 3. Marshfield (Brayden Fischer, Hayden Nelson, Carlos Koehn, Henry Hilbelink) 6:27.48; 4. Wisconsin Rapids (Aiden Huser, O’Connor, Alex Bournoville, Maciejewski) 7:10.38.

400 medley relay: 1. Rhinelander (Jack Antonuk, Zacha King, Dolan O’Malley, Brock Arrowood) 4:06.32; 3. Marshfield (Graham Lonsdale, Dick, H. Hilbelink, Simon Dagit) 4:31.17; 5. Wisconsin Rapids (Meyer, O’Connor, Huser, Erdmann) 5:98.76.

200 freestyle relay: 1. Bay Port (Payton Schilz, Asa Sadowsky, Turner Long, Ozan Kalafat) 1:31.27; 4. Marshfield (Koehn, Adam Donahue, L. Hilbelink, Fischer) 1:49.95; 5. Wisconsin Rapids (Bournoville, Maciejewski, Meyer, Erdmann) 1:52.30.

300 butterfly relay: 1. Rhinelander (King, Jacob Schoppe, Gillingham) 2:58.11; 2. Marshfield (Lonsdale, Kyle Berres, Dagit) 3:09.27.

500 decrescendo relay: 1. Rhinelander (Shinners, Arrowood, Fugle, Heck) 4:33.03; 3. Marshfield (Lonsdale, H. Hilbelink, Fischer, Berres) 4:57.34; 5. Wisconsin Rapids (Maciejewski, Bournoville, Huser, O’Connor) 5:44.58; 7. Marshfield (Kevin Buth, Garrett Bernarde, Kloos, Reid Geiger) 6:05.00.

300 backstroke relay: 1. Bay Port (Aiden Beth, Tyler Tuttle, Long) 2:59.73; 3. Marshfield (Nelson, Edmundson, Donahue) 3:33.68.

150 mixer relay: 1. Rhinelander (Shawn Denis, Arrowood, Fugle) 1:21.14; 2. Marshfield (Dick, Berres, Dagit) 1:23.60; 5. Wisconsin Rapids (Meyer, Erdmann, Huser) 1:34.20; 6. Marshfield (Geiger, G. Bernarde, Kloos) 1:44.98.

300 breaststroke: 1. Rhinelander (Antonuk, Denis, Shinners) 3;23.65; 5. Marshfield (Nelson, Geiger, Buth) 4:06.55.

400 medley relay: 1. Rhinelander (Gaber, Antonuk, Gillingham, Heck) 3:50.05.

55 views0 comments