MARSHFIELD BOYS SWIMMING TAKES SECOND AT SHEBOYGAN SOUTH INVITE


The Marshfield boys swim team finished second at the Redwing Invitational on Saturday at Sheboygan South High School. (Submitted photo)

Zaleski Sports


SHEBOYGAN – Graham Lonsdale won the diving competition as the Marshfield boys swimming team finished second in the team standings at the Redwing Invitational on Saturday at Sheboygan South High School.


Lonsdale finished with a score of 356.95 in the diving to give the Tigers their only event win.


Kyle Berres finished third in the 200-yard freestyle in 1:57.09 and fifth in the 100 freestyle in 52.44 seconds, and Simon Dagit was third in the 100 butterfly in 59.00 seconds and fifth in the 50 freestyle in 24.06 seconds for Marshfield.


Marshfield hosts Wausau East in its final Wisconsin Valley Conference and home dual meet of the season on Thursday at 5:30 p.m.


Redwing Boys Swimming Invitational

Jan. 15, at Sheboygan South High School

Team scores: 1. Sheboygan North 449; 2. Marshfield 418; 3. Sheboygan South 341; 3. Ashwaubenon 331; 5. Plymouth 296; 6. Green Bay United 293; 7. Racine Park 33.

Event winners and Marshfield finishers

Diving: 1. Graham Lonsdale (MAR) 356.95; 2. Alik Martin (MAR) 346.90; 3. Michael Dick (MAR) 257.90.

200 medley relay: 1. Plymouth (Ben Coley, Ryan Selk, Forest Olsen, Jacob Gruttner) 1:46.81; 6. Marshfield (Zander Edmundson, Dick, Simon Dagit, Kyle Berres) 1:54.57; 10. Marshfield (Hayden Nelson, Kevin Buth, Zachary Curtis, Matt Begotka) 2:04.23.

200 freestyle: 1. William Hayon (SN) 1:42.67; 3. Berres (MAR) 1:57.09; 4. Lonsdale (MAR) 1:57.40.

200 individual medley: 1. Mikhail Neverman (GB) 2:06.18; 6. Nelson (MAR) 2:27.38; 7. Henry Hilbelink (MAR) 2:27.44; 9. Begotka (MAR) 2:36.05; 12. Carlos Koehn (MAR) 2:40.04.

50 freestyle: 1. Dylan Dettloff (SN) 22.55; 5. Dagit (MAR) 24.06; 8. Fischer (MAR) 25.81; 12. Edmundson (MAR) 27.16; 14. Buth (MAR) 28.19.

100 butterfly: 1. Olsen (PL) 54.70; 3. Dagit (MAR) 59.00; 11. Curtis (MAR) 1:21.42.

100 freestyle: 1. Dettloff (SN) 49.44; 5. Berres (MAR) 52.44; 9. Fischer (MAR) 57.41; 10. H. Hilbelink (MAR) 57.78; 13. Adam Donahue (MAR) 1:00.37.

500 freestyle: 1. Jackson Hodek (ASH) 5:01.66; 7. Koehn (MAR) 6:05.85.

200 freestyle relay: 1. Sheboygan North (Hayon, Logan Pond, Caleb Webb, Dettloff) 1:29.98; 4. Marshfield (Fischer, Dagit, H. Hilbelink, Lonsdale) 1:38.84; 7. Marshfield (Donahue, Edmundson, Koehn, Begotka) 1:49.11.

100 backstroke: 1. Hayon (SN) 50.74; 6. Nelson (MAR) 1:06.49; 8. Edmundson (MAR) 1:10.33; 14. Donahue (MAR) 1:19.46; 16. Curtis (MAR) 1:21.09.

100 breaststroke: 1. Pond (SN) 1:05.83; 6. Dick (MAR) 1:14.01; 11. Buth (MAR) 1:18.87; 14. Begotka (MAR) 1:21.84.

400 freestyle relay: 1. Sheboygan North (Trevor Graham, Webb, Dettloff, Hayon) 3:21.67; 5. Marshfield (Lonsdale, Fischer, H. Hilbelink, Berres) 3:39.32; 8. Marshfield (Curtis, Dick, Koehn, Nelson) 4:12.42.

32 views0 comments